Merkel w Krzyżowej: Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców

Aktualizacja:
Merkel w Krzyżowej: Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców
Merkel w Krzyżowej: Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców
tvn24
Kanclerz Angela Merkel spotkała się z premier Ewą Kopacz tvn24

Polska i Niemcy opowiadają się za bezpieczeństwem i wolnością. To jest ważne i widać to szczególnie teraz, wobec kryzysu na Ukrainie - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek podczas uroczystości w Krzyżowej. Jednocześnie podkreśliła, że z Rosją trzeba prowadzić dialog. - Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców - przyznawała także kanclerz, mówiąc o trudnej wspólnej historii obu krajów.

Ćwierć wieku od historycznego spotkania kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego w Krzyżowej, w czwartek spotkały się tam kanclerz Merkel i premier Ewa Kopacz.

- Polska i Niemcy opowiadają się za bezpieczeństwem i wolnością. To jest ważne i to widać szczególnie teraz wobec kryzysu na Ukrainie, której terytorialność została naruszona. Dla nas ważne jest tutaj zastosowanie prawa, a nie prawo silniejszego - mówiła kanclerz Niemiec.

- Pragnę podkreślić w tym miejscu, że my, Niemcy, w tym kontekście jesteśmy świadomi szczególnych obaw Polaków, Polski na tle trudnej historii Polski. I dlatego też w przeszłości już bardzo wyraźnie powiedziałam i pragnę to tu podkreślić, że solidarność NATO odnosi się do wszystkich sojuszników i Niemcy dalej będą się przyczyniać do zabezpieczenia partnerów NATO - zapewniła.

Dodała, iż "przeszłość pokazuje, że nasza droga w Europie musi być drogą partnerstwa oraz pokojowego wyrównania interesów".

- Jesteśmy przy tym świadomi, że możemy tylko wspólnie z Rosją na dłuższą metę i długoterminowo zabezpieczyć bezpieczeństwo Europy, i dlatego sankcje nie są dla nas celem samym w sobie, tylko musimy prowadzić dialog z Rosją - zaznaczyła Merkel.

Merkel w Krzyżowej: tylko wspólnie z Rosją możemy zabezpieczyć Europę
Merkel w Krzyżowej: tylko wspólnie z Rosją możemy zabezpieczyć Europętvn24

"Od pojednania udało się wiele osiągnąć"

Kanclerz Niemiec mówiła również, że od symbolicznego gestu pojednania w Krzyżowej, do którego doszło 25 lat temu, Polsce i Niemcom udało się wiele osiągnąć.

- 25 lat po mszy pojednania udało nam się wiele osiągnąć, wiele o czym Polacy i Niemcy mogli tylko pomarzyć. Niemcy są zjednoczone, jesteśmy wolni, żyjemy w pokoju z naszymi sąsiadami. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO - powiedziała Merkel. Wskazała ponadto, że "w osobie Donalda Tuska po raz pierwszy stery Rady Europejskiej przejmie przedstawiciel nowych państw członkowskich". Kanclerz podkreśliła, że wielu Polaków mieszka w Niemczech, a Niemców w Polsce - są oni zaangażowani w rozwój współpracy. - Polacy w Niemczech i Niemcy w Polsce okazują się budowniczymi pomostów pomiędzy naszymi krajami. 10 lat po przystąpieniu do UE nasza współpraca jest ściślejsza niż kiedykolwiek, nasze rządy prowadzą regularnie dialog, podzielamy wspólne cele i interesy, podzielamy te same wartości - powiedziała Merkel. Dodała, że "na tej podstawie oba kraje przejmują odpowiedzialność w Europie i za Europę". Wskazała, że odnosi się to do wielu dziedzin m.in. współpracy z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz stosunków Unii Europejskiej i państw wschodnich.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że 25 lat temu Mazowiecki i Kohl wysłali w świat przesłanie o pamięci i pojednaniu. Uznała, że Krzyżowa symbolizuje pojednanie, zrozumienie i partnerstwo. Jak mówiła, msza, do której doszło w Krzyżowej po upadku muru berlińskiego, "stanowiła kamień milowy na drodze do pojednania".

- Dopiero po zakończeniu zimnej wojny otworzyły się drzwi, które umożliwiły powszechne pojednanie - mówiła Merkel.

"Odwaga Polaków"

Kanclerz Niemiec podkreśliła także, że Polacy byli pierwszymi, którzy przed 25 laty wymusili zmiany polityczne, pokazali odwagę i dodali odwagi innym.

- Wielu Polaków zachowało w sercu słowa Jana Pawła II "nie lękajcie się". Pokazało, że mają odwagę i tym samym dodali innym odwagi. W ten sposób pomogli utorować drogę do wolnej i demokratycznej Europy - mówiła niemiecka kanclerz. Merkel powiedziała, że w ubiegłych tygodniach w Niemczech przypominano "poruszające wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu". Jesienią 1989 roku w byłej NRD dążenie wolności było coraz mocniejsze - mówiła kanclerz. - Przypominaliśmy, że to dążenie do wolności spowodowało, że 9 listopada 1989 roku mur berliński runął - dodała. Jej zdaniem, moment przełomu był możliwy, "ponieważ inni już poszli naprzód". Dlatego - zauważyła Merkel - Niemcy spoglądają na odwagę i dążenie do wolności w innych państwach, także państwach byłego bloku wschodniego. Merkel zwróciła uwagę, że Polacy byli pierwszymi, którzy wymusili zmiany polityczne.

"Wojenne okrucieństwa"

Kanclerz Niemiec mówiła też, że wypędzenie Niemców z terenów polskich trzeba rozpatrywać na tle wcześniejszych okrucieństw.

- Niemcy są świadomi tych okrucieństw i odpowiedzialności za nie. I na tym tle trzeba też rozpatrywać wypędzenie Niemców z terenów polskich. Wypędzenie jest bezprawiem, ale nie byłoby ono możliwe bez wcześniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec - uznała.

Kanclerz Niemiec dodała, że rozpoczęcie II wojny światowej napaścią Niemiec na Polskę było początkiem ciemnego rozdziału w naszej historii. - Szczególnie Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców. (...) Z II wojną światową powiązana jest też okupacja Polski oraz systematyczna zagłada życia żydowskiego w Europie - przypominała szefowa niemieckiego rządu.

Także premier Kopacz wspominając gest Mazowieckiego i Kohla podkreśliła, że był to mocny znak chęci pojednania. - Zdarza się, że szlachetne gesty, dzięki którym wydobywamy z siebie to, co w nas najlepsze, prowadzą do bardzo ważnych zmian. Przekazanie sobie znaku pokoju przez Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla stało się mocnym znakiem woli pojednania i woli tworzenia nowych, lepszych relacji między Polakami i Niemcami - powiedziała szefowa rządu.

Z szacunkiem

- Cieszę się, że możemy dzisiaj z szacunkiem odnieść się do aktów odwagi sprzed 25 lat, które swą wielką mocą zdołały przemienić rzeczywistość. Myślę tu zwłaszcza o tych, którzy zobaczyli w Niemcach czy Polakach partnera, z którym można i należy podjąć dialog. O tym opowiada wystawa "Odwaga i pojednanie", którą dziś otwieramy. Możemy na niej zobaczyć, że pojednanie jest owocem odwagi, ale przede wszystkim żmudnej pracy - powiedziała Kopacz.

Pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski powiedział, że uroczystości z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania są dla niego spełnieniem życiowego testamentu. "To był cud pojednania w skali nieporównywalnej w Europie i świecie w ostatnich dziesięcioleciach. Dziś po 25 latach to, że możemy gościć w bezproblemowej wizycie kanclerz Niemiec (...) to fenomen niespotykany gdzie indziej, którego inni w wielu krajach świata mogliby się od nas uczyć, od Polaków i Niemców" - podkreślił Bartoszewski. Przypomniał, że był więźniem hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz. - Jestem jedynym z więźniów obozu, który zajmował się sprawą polsko-niemieckiego pojednania. To nie jest zrozumiałe dla przeciętnego człowieka, a jednak ja to parokrotnie powiedziałem publicznie, że to nie ja się zmieniłem, to Niemcy się zmieniły. Niemcy, które są wzorcowym europejskim państwem, państwem prawa i tolerancji. Państwem, które reprezentuje wartości, których można często od nich się uczyć. Ja mam prawo to powiedzieć - mówił Bartoszewski. Dyrektor zarządzający Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego Rafał Borkowski podkreślił, że wkład w budowę polsko-niemieckiego pojednania był udziałem wielu polskich i niemieckich obywateli. - Wielu mądrych Polaków i Niemców budowało od lat pojednanie polsko-niemieckie, tak, aby w 1989 r. kanclerz Kohl i premier Mazowiecki mogli postawić kropkę na i. (...) Polsko-niemieckie pojednanie nie jest tematem zamkniętym, dziś tysiące ludzi w ramach organizacji, stowarzyszeń czy partnerstw miast i regionów pielęgnują dobre relacje między Polakami i Niemcami - mówił. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił, że wystawa "Odwaga i pojednanie" poświęcona jest "trudnemu kunsztowi odpuszczania winy". "Spotkanie w Krzyżowej 25 lat temu było symbolicznym zamknięciem najtrudniejszego okresu stosunków polsko-niemieckich, który rozpoczął się 1 września 1939 r. (...) Ta wystawa to forma uczczenia ważnej dla Polaków i Niemców rocznicy tamtego spotkania. Została stworzona również po to, by pokazać pojednanie jako ważne osiągnięcie narodów, jako wspólny wkład w europejski pokój, bezpieczeństwo i europejską jedność" - mówił Kostro. Wystawa "Odwaga i pojednanie" znajduje się na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej. Otwarcie ekspozycji z udziałem przywódczyń Polski i Niemiec wiąże się z 25-leciem Mszy Pojednania, podczas której ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Wydarzenie to stało się fundamentem nowych relacji polsko-niemieckich po przemianach 1989 r. Ekspozycja ma formę labiryntu. Obrazy prowadzą nas przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r.

Autor: MAC,bieru//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na imprezie urodzinowej byłego prezydenta Czech Milosza Zemana była konsultowana z MSZ. Odradzaliśmy - powiedział w TOK FM w poniedziałek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Radziłbym inny dobór przyjaciół panu prezydentowi - dodał.

Duda na urodzinach Zemana. Sikorski: odradzaliśmy

Duda na urodzinach Zemana. Sikorski: odradzaliśmy

Źródło:
TOK FM, TVN24

W tragicznym wypadku w miejscowości Kolonie Lipsk (woj. podlaskie) zginęła 19-latka w ciąży. Dziecka nie udało się uratować. Kobieta podróżowała autem, którym kierował pijany 20-latek. Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W pewnym momencie zjechał na pobocze i dachował. Próbował wyprzedzić auto, którego kierowca również był pijany.

W wypadku zginęła ciężarna 19-latka. Kierowca był pijany

W wypadku zginęła ciężarna 19-latka. Kierowca był pijany

Źródło:
tvn24.pl

Kandydat republikanów na prezydenta Donald Trump wygłosił w sobotę w Wisconsin przemówienie, w którym stwierdził, że prezydent USA Joe Biden stał się "upośledzony umysłowo", a wiceprezydent Kamala Harris się "taka urodziła". Dzień później powtórzył te stwierdzenia na wiecu w Pensylwanii. Od jego wypowiedzi zdystansowali się niektórzy republikanie. - Jest obraźliwa nie tylko dla wiceprezydent, ale także dla ludzi z niepełnosprawnością intelektualną - mówił Larry Hogan, republikański polityk i krytyk byłego prezydenta.

"Biden się taki stał, Kamala się z tym urodziła". Od słów Trumpa dystansują się nawet republikanie

"Biden się taki stał, Kamala się z tym urodziła". Od słów Trumpa dystansują się nawet republikanie

Źródło:
CNN, Business Insider, tvn24.pl, Reuters

Bilans ofiar śmiertelnych huraganu Helene, który uderzył w południowo-wschodnie regiony USA, wzrósł do co najmniej 95 zabitych. Ponad 2,4 miliona gospodarstw domowych nie ma dostępu do energii elektrycznej, od Florydy aż po Wirginię.

Ponad 90 ofiar śmiertelnych. "Mamy do czynienia z biblijnym spustoszeniem"

Ponad 90 ofiar śmiertelnych. "Mamy do czynienia z biblijnym spustoszeniem"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Połączenie PiS z Suwerenną Polską oddali nas od zwycięstwa w wyborach. Jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania - powiedział w TVN24 europoseł PiS Michał Dworczyk. Stwierdził, że środowisko Suwerennej Polski "w dużej mierze jest winne przegranych wyborów w 2023 roku".

Dworczyk: jestem przeciwnikiem połączenia PiS z Suwerenną Polską

Dworczyk: jestem przeciwnikiem połączenia PiS z Suwerenną Polską

Źródło:
TVN24

946 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronami na Kijów. "Nad stolicą i w jej pobliżu jest wiele wrogich bezzałogowych statków powietrznych" - przekazał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Nad stolicą i w jej pobliżu jest wiele wrogich bezzałogowców"

"Nad stolicą i w jej pobliżu jest wiele wrogich bezzałogowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Były prezydent Czech Milosz Zeman zorganizował w sobotę swoje 80. urodziny. Na imprezie pojawiło się wielu zagranicznych gości, w tym między innymi premierzy Węgier i Słowacji Viktor Orban i Robert Fico, a także prezydent Polski Andrzej Duda. Obecność głowy polskiego państwa na tym wydarzeniu wywołała wśród polityków dyskusję w mediach społecznościowych. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza przekazał, że skierował w tej sprawie "pilną interwencję" do prezydenta.

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

Źródło:
TVN24, PAP

17-letni mężczyzna został ugodzony nożem w piątek wieczorem. Policja zatrzymała trzy osoby. O zadanie ciosu podejrzewana jest 15-latka. Ma odpowiadać za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Możliwe, że jak dorosła. Zarzuty usłyszało również dwóch pełnoletnich mężczyzn.

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra. Główną podejrzaną jest 15-latka

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra. Główną podejrzaną jest 15-latka

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Władze Rumunii zarządziły ewakuację ludności z zagrożonych powodzią miejscowości w okręgach Gałacz i Vrancea na wschodzie kraju. Pod wodą mogą się znaleźć między innymi rejony, które padły ofiarą powodzi przed dwoma tygodniami. Meteorolodzy od kilku dni prognozują gigantyczne opady.

Dwa tygodnie temu walczyli z powodzią. Znów ich ewakuują

Dwa tygodnie temu walczyli z powodzią. Znów ich ewakuują

Źródło:
PAP

Dziewięć zastępów straży pożarnej nadal pracuje na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie w niedzielę po południu doszło do ogromnego pożaru odpadów. - Trwa przelewane hałdy śmieci wodą, działania mogą potrwać cały dzień, na miejscu pracuje 40 strażaków - przekazał rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi.

Wielki pożar składowiska. Akcja strażaków może potrwać jeszcze cały dzień

Wielki pożar składowiska. Akcja strażaków może potrwać jeszcze cały dzień

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt24

Izraelski dron w nocy z niedzieli na poniedziałek przeprowadził atak na blok w centrum Bejrutu. Zginęło trzech przywódców Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. W ostatnich atakach na Liban zginęły co najmniej 123 osoby a 359 zostało rannych.

Uderzenie w centrum Bejrutu. Nie żyją przywódcy palestyńskiej organizacji

Uderzenie w centrum Bejrutu. Nie żyją przywódcy palestyńskiej organizacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zachód powinien poświęcać mniej czasu na martwienie się o "czerwone linie" wyznaczane przez Putina, a więcej na wyznaczanie własnych - powiedział w rozmowie z portalem Politico niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger. Według niego wynik wyborów w USA będzie ważny dla dalszego rozwoju sytuacji.

"Dlaczego nie odwrócimy sytuacji i nie powiemy im: mamy własne czerwone linie"

"Dlaczego nie odwrócimy sytuacji i nie powiemy im: mamy własne czerwone linie"

Źródło:
PAP

Jako prezydent Niemiec czuję tylko ból i wstyd. Skłaniam głowę przed zmarłymi. W imieniu mojego kraju proszę was o przebaczenie - mówił Frank-Walter Steinmeier w miejscowości Marzabotto koło Bolonii, gdzie Niemcy dokonali największej masakry ludności cywilnej Włoch w czasie II wojny światowej.

Zabijali wszystkich, w tym kobiety i dzieci. "Proszę was o przebaczenie"

Zabijali wszystkich, w tym kobiety i dzieci. "Proszę was o przebaczenie"

Źródło:
PAP

Kris Kristofferson, jeden z najbardziej znanych amerykańskich kompozytorów i piosenkarzy, a także popularny aktor filmowy, zmarł w sobotę w wieku 88 lat w swym domu, na hawajskiej wyspie Maui - poinformowała w niedzielę rzeczniczka rodziny Ebie McFarland. Przyczyny śmierci nie podała.

Kris Kristofferson nie żyje. Grał w "Konwoju", był legendą muzyki country

Kris Kristofferson nie żyje. Grał w "Konwoju", był legendą muzyki country

Źródło:
PAP

13-letnia dziewczynka, pasażerka motocykla, zginęła w wypadku, do którego doszło w niedzielę w Gaju Wielkim (woj. wielkopolskie). Z miejsca zdarzenia uciekł kierujący jednym z dwóch aut biorących udział w zdarzeniu. Mężczyzna został już zatrzymany przez policję.

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Źródło:
tvn24.pl

Mamy wciąż za mało suchych zbiorników, ale po doświadczeniach z 1997 roku wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski. - Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław nie poszły pod wodę z tego powodu, że nie zmarnowaliśmy tych dwudziestu kilku lat - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Zaleski, pomysłodawca zbiornika Racibórz Dolny.

Wnioski po powodzi. "Nie zmarnowaliśmy tych dwudziestu kilku lat"

Wnioski po powodzi. "Nie zmarnowaliśmy tych dwudziestu kilku lat"

Źródło:
TVN24

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

Na ryneczku wszystko obstawione samochodami, biedy nie ma. Był nawet kiedyś taki dowcip, że ludzie pod urząd pracy przyjeżdżają limuzynami – opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl jeden z mieszkańców Szydłowca. Dlaczego w powiecie szydłowieckim jest najwyższe bezrobocie w kraju? - Nie można tego ukrywać: jest szara strefa - mówi nam Jarosław Basiak, wicedyrektor tamtejszego urzędu pracy.

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Źródło:
tvn24.pl

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

Policjanci próbowali wejść do domu 39-latka, wtedy ten popełnił samobójstwo - przekazała policja i prokuratura. Mężczyzna był poszukiwany po zdarzeniu, do którego doszło w sobotę w miejscowości Lubowidza (województwo łódzkie). Kierowca mercedesa doprowadził do dachowania toyoty, po czym gonił pieszo jej kierowcę i go zastrzelił. W toyocie była również kobieta z dziećmi, im udało się uciec. Jak informuje prokuratura, poszukiwany mężczyzna był wcześniej prawdopodobnie związany z kobietą podróżującą toyotą. Ofiara była aktualnym partnerem kobiety. Jedno z dzieci jest dzieckiem sprawcy.

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze krajowej między Nową Sarzyną a Tarnogórą (Podkarpackie). W wyniku dachowania samochodu osobowego dwie osoby trafiły do szpitala.

Zasnął za kierownicą i dachował. Dwie osoby w szpitalu

Zasnął za kierownicą i dachował. Dwie osoby w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu - przekazała Prokuratura Krajowa.

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Źródło:
PAP

Były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk zostanie dzisiaj przesłuchany w charakterze podejrzanego i ma usłyszeć zarzuty - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba. Chodzi o wszczęte w marcu tego roku śledztwo w sprawie wybuchu granatnika w gabinecie podejrzanego.

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Andrzej Duda stanie przed sądem w związku z jego wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland o działaniach straży granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o słowa z września 2023 roku. Małgorzata Paprocka, szefowa prezydenckiej kancelarii, potwierdziła że rozprawa odbędzie się 24 października 2025 roku.

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Źródło:
PAP

Budżet państwa jest przygotowany do tego, aby finansować odbudowę i usuwanie skutków powodzi - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że podczas sobotniego posiedzenia rządu zdecydowano o czterech zmianach w projekcie budżetu na przyszły rok. Jako "najważniejszą" określił tę dotyczącą zwiększenia rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk skutków klęsk żywiołowych.

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Źródło:
TVN24

Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził podział podbiałostockiej gminy Supraśl i wydzielenie z niej gminy Grabówka. Ma to nastąpić 1 stycznia przyszłego roku. Potrzebny jest tylko podpis premiera. Podziałowi sprzeciwia się burmistrz Supraśla, który twierdzi, że nowa gmina będzie bogata, a stara biedna. Zapowiada składanie skarg m.in. do Trybunału Konstytucyjnego. Skarżył już podział do Komisji Europejskiej. Spór trwa od 20 lat.

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Źródło:
tvn24.pl

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl
Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Źródło:
Tvn24.pl
Premium

Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie", która przynosi wspaniałe rezultaty. Dzięki otwartym sercom widzów i czytelników, a także prywatnym firmom, obecnie zebrana kwota to ponad 7,8 miliona złotych. To nie koniec akcji - datki można wpłacać cały czas.

Już blisko osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Już blisko osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Od niedzieli 29 września przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie posiadała dwa księżyce. Wszystko za sprawą niewielkiej asteroidy 2024 PT5, która do 25 listopada wraz ze Srebrnym Globem ma poruszać się po ziemskiej orbicie.

Ziemia zyskała drugi księżyc. Na jak długo?

Ziemia zyskała drugi księżyc. Na jak długo?

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych, konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, dane Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. W Warszawie i Katowicach zaplanowano kilka większych kongresów gospodarczych.

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Armia Izraela poinformowała, że kilkadziesiąt jej samolotów, w tym myśliwce, w niedzielę zaatakowały kontrolowane przez szyicki ruch Huti elektrownie i port morski w Ras Isa i Al-Hudajdzie w odwecie za ataki na Izrael.

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Źródło:
PAP

W Austrii odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, wybierano przedstawicieli do izby niższej parlamentu (Rady Narodowej). Pierwsze miejsce zajęła prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe). Do parlamentu wejdzie pięć ugrupowań. Kanclerz Austrii i lider konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Karl Nehammer po wynikach sondażu exit poll oficjalnie uznał porażkę swojej partii.

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP