- To prawdopodobnie największe odkrycie archeologiczne w historii miasta - mówi o znalezisku archeolog i dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa. Dziwny "konar" wystający ze stawu podczas spaceru zauważyła nastolatka. Okazało się, że to dobrze zachowany cios mamuta. - Właściciel naszego ciosa to mamut włochaty, a właściwie małe mamuciątko - precyzuje dyrektor.
- Sygnał o wyjątkowym znalezisku przekazała nam w poniedziałek straż miejska. Znaleziono go na jednej z posesji poza centrum miasta, na terenie rolniczym. Wystawał z dna stawu, w którym z powodu suszy spadł poziom wody. Zauważyła go nastolatka - mówi dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa.
Dyrektor dodaje, że staw znajduje się w dolinie rzecznej, tzw. starorzeczu, w pobliżu są też torfowiska. - Niedaleko miejsca znalezienia ciosu odkrytych zostało przed laty również kilka stanowisk paleolitycznych, dlatego można się spodziewać, że po rozpoczęciu badań natrafimy w tym miejscu również na inne szczątki zwierząt, resztę szkieletu mamuta, może nawet ślady ludzi, łowców mamutów. To rzadkie znalezisko, liczymy na więcej - dodaje Kulpa.
Cios pęka
Znaleziony przez nastolatkę cios zachował się w bardzo dobrym stanie. - Ale po oczyszczeniu go z zabrudzeń zauważyliśmy na nim niewielkie spękania. Niestety, powiększają się, dlatego trzeba go jak najszybciej zakonserwować - dodaje Kulpa.
Cios ma ok. 110 cm rozpiętości, z czego wynika, że należał do mamuciątka. Ciosy dorosłych mamutów były pięć razy większe.
Znalezisko zostało zabezpieczone. Wkrótce zbierze się konsylium konserwatorskie, które zdecyduje, co dalej z nim robić.
Ma 20 tys. lat?
Mamuty miały do 4 m wysokości i ważyły do 10 ton. Były dość powszechne na stepach Europy i Azji, potem również w Ameryce Północnej. Gatunek przetrwał do końca plejstocenu. W Europie wymarł ok. 13 tys. lat temu, na Syberii prawdopodobnie ok. 10 tys. lat temu, a w Ameryce Północnej nie wcześniej niż 10,5 tys. lat temu. Był jednym z najczęściej przedstawianych zwierząt w sztuce naskalnej.
- Wybitny znawca epoki paleolitu już zdążył ocenić, że właściciel naszego ciosa to mamut włochaty - takie żyły od 54 tys. do 15 lat temu. Ten mógł żyć około 20 tys. lat temu. Potrzebujemy specjalistycznych badań - mówi Kulpa.
Autor: mag//ec / Źródło: TVN 24 Katowice, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzuem w Wodzisławiu Śląskim