Najwcześniej w połowie listopada zapadną pierwsze decyzje o przekazaniu pieniędzy na zniszczoną w pożarze katedrę w Sosnowcu. Pieniądze mają dać prezydent miasta oraz zarząd województwa śląskiego. W sumie będzie to 400 tys. zł. Straty spowodowane pożarem oszacowane zostały na 7 milionów złotych.
Prezydent Sosnowca zapowiedział przekazanie 300 tys. zł. Rafał Łysy, rzecznik ratusza zaznacza jednak, że projekt specjalnej uchwały o dofinansowaniu muszą najpierw zatwierdzić radni. To stanie się najwcześniej 13 listopada.
Kilka dni później powinna zapaść decyzja o przekazaniu przez sejmik województwa 100 tys. na zabezpieczenie świątyni, w tym zabytkowych malowideł.
- W tej chwili parafia przygotowuje odpowiedni wniosek, który trafi do specjalnej komisji powołanej przez marszałka województwa – powiedział Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego. – Jeśli tylko komisja oceni wniosek pozytywnie, znajdzie się on w porządku obrad sejmiku – dodał. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 17 listopada.
Straty oszacowane na 7 milionów
Rzeczoznawca, który w ubiegłym tygodniu dokonał oględzin ocenił straty na 7 milionów złotych.
Zbiórkę pieniędzy na odbudowę katedry prowadzi sosnowiecka parafia. W kościołach diecezji zbiórka na tacę na rzecz katedry przeprowadzona będzie 9 listopada. 16 listopada odbędzie się także koncert, z którego dochód przeznaczony będzie na odbudowę zabytku.
Unikalne malowidła
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.
Znana jest m.in. ze względu na unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembło (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: KMP Sosnowiec