Areszt dla byłego szefa Art-B. Jest podejrzany o pranie milionów złotych
Sąd aresztował na trzy miesiące Bogusława B., byłego szefa Art-B - dowiedział się portal tvn24.pl. Do aresztu trafi też jego obecny wspólnik. Obaj są podejrzani o udział w praniu blisko 3 mln euro (ponad 11 mln zł).
Pieniądze miały pochodzić z oszustwa dokonanego w Szwajcarii i - zdaniem śledczych - w styczniu trafiły na konto firmy, którą zarządzał Bogusław B.
Chodzi o 2 mln 798 tys. 600 euro - w przeliczeniu ponad 11 mln 279 tys zł. Prokuratura zabezpieczyła te pieniądze w trakcie procedury ich "prania".
Nie przyznaje się
Bogusław B. został zatrzymany 13 kwietnia. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście zawnioskowała dziś o jego aresztowanie, a sąd przychylił się do tego wniosku.
Mężczyzna nie przyznał się do winy, skorzystał z odmowy składania wyjaśnień.
"Cudowne dzieci polskiego kapitalizmu"
Sprawa Art-B, w której skazany został Bogusław B., była najgłośniejszą aferą początków III RP. Szybko wzbogaceni młodzi właściciele spółki - muzyk Bogusław B. i lekarz Andrzej G. - zostali okrzyknięci "cudownymi dziećmi polskiego kapitalizmu".
Szefowie firmy zasłynęli z tzw. oscylatora - wykorzystywania opóźnienia w księgowaniu operacji czekami rozrachunkowymi w bankach, co umożliwiało uzyskiwanie dodatkowych zysków z tytułu podwójnego oprocentowania czeków w czasie tzw. drogi pocztowej.
Omijając prawo, mieli zarobić w ten sposób 4,2 bln ówczesnych zł (420 milionów dzisiejszych zł). Z czasem zaczęły narastać wątpliwości; spekulowano m.in. o ich związkach z izraelskim wywiadem.
Skazany na 9 lat
Obaj mieli zostać latem 1991 r. zatrzymani przez UOP, który w spektakularny sposób "najechał" wynajęty przez nich dwór w Pęcicach i stołeczną siedzibę firmy. Oni sami - ostrzeżeni - uciekli z Polski i osiedli w Izraelu, którego obywatelstwo uzyskali. Trwały tam negocjacje z polskimi prokuratorami i likwidatorem Art-B w sprawie zwrotu części zobowiązań. Izrael odmówił ich ekstradycji.
B. został w 1994 r. zatrzymany w Szwajcarii, wydany Polsce i skazany w 2000 r., m.in. za oscylator, na 9 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 2004 r. po odbyciu 2/3 kary. Sąd odrzucił wówczas zażalenie prokuratury w tej sprawie, uzasadniając, że B. będzie przestrzegał porządku prawnego i nie wróci na drogę przestępstwa.
Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl), dziennikarz śledczy tvn24.pl//kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Rosjanie przekonują Donalda Trumpa, że Amerykanie mogą wiele zyskać, gdy oba kraje znowu będą ze sobą współpracować - napisał "New York Times". Na rozmowy w Rijadzie wysłannik Władimira Putina Kiriłł Dmitrijew przywiózł dokument, który wskazuje na rzekome straty USA wynikające z izolacji Rosji po ataku na Ukrainę, które wynoszą ponad 320 miliardów dolarów. - Putin próbuje zainteresować Trumpa bardzo szybkimi korzyściami materialnymi - ocenił były rosyjski dyplomata Borys Bondariew.
Wiadomość z Kremla dla Trumpa. Tak chcą go przekonać
Na piątek planowane jest spotkanie szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego i amerykańskiego sekretarza stanu Marco Rubio - przekazał TVN24 rzecznik resortu dyplomacji Paweł Wroński. Dodał, że w czwartek minister leci do Stanów Zjednoczonych. Zastrzegł też, że plany wobec spotkania polityków mogą ulec zmianie.
Sikorski leci do USA. Ma rozmawiać z Rubio
Komisja regulaminowa Sejmu obraduje w czwartek nad wnioskiem o zgodę na aresztowanie na okres 30 dni byłego ministra sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry. Z wnioskiem takim wystąpiła komisja śledcza do spraw Pegasusa, w związku z niestawiennictwem Ziobry na jej posiedzeniu. - Dzisiaj komisja może dać swoją uchwałą dowód tego, że szanujemy nasze państwo, że nie wyrażamy zgody na podwójne standardy - mówiła Magdalena Sroka. Ziobro bronił się, deklarując, że w dniu posiedzenia komisji "była wszelka możliwość do konfrontacji".
Decydują o areszcie. Ziobro: zorganizowaliście pułapkę
Po zwolnieniu w ubiegłym tygodniu około 20 procent personelu WTC Health Program grupa republikańskich polityków wezwała Donalda Trumpa, "jako rodowitego nowojorczyka", do cofnięcia cięć w programie pomocy dla ofiar ataków - informuje "The New York Times".
Niepewny jest los migrantów deportowanych z USA do Panamy. W ubiegłym tygodniu do stolicy środkowoamerykańskiego państwa przewieziono blisko 300 osób. Część z nich jest przetrzymywana w hotelu w centrum miasta. Mają być pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym. W oknach pokazują kartki z napisem "pomóżcie nam".
Kartki z napisem "pomóżcie" w oknach hotelu
75-latka z Jeleniej Góry (Dolnośląskie) przekonała 89-letnią sąsiadkę, by ta zapisała jej cały majątek w testamencie. Chodziło o mieszkanie i 300 tysięcy złotych na rachunku bankowym. Według prokuratury doszło do wyłudzenia spadku.
Był problem komunikacyjny z Polską Agencją Kosmiczną, która nie przekazała nam skutecznie informacji - tak szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w TVN24 o zaskoczeniu, jakim było wejście w atmosferę nad Polską szczątków rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Jej fragmenty spadły w różnych częściach kraju. Wicepremier wyjaśnił, że agencja wysłała do resortu wiadomość "na maila, który jest od pół roku nieaktualny". POLSA w środę poinformowała, że raport w tej sprawie przekazała dobę wcześniej kilku ministerstwom.
Nowa Zelandia wymusiła ujawnienie treści umowy o partnerstwie strategicznym, którą podpisało z Chinami jej znajdujące się na Pacyfiku terytorium stowarzyszone - Wyspy Cooka. Wynika z niej, że Chinom pozwolono na bardzo szerokie ingerowanie w sytuację w tym regionie, między innymi w zakresie badań oceanicznych. Opozycja na Wyspach Cooka już oskarżyła premiera, że umowa ta zagraża ich suwerenności.
Wymuszono ujawnienie umowy z Chinami. "Zagraża naszej suwerenności"
Sąd apelacyjny w San Francisco utrzymał w mocy decyzję blokującą rozporządzenie prezydenta Donalda Trumpa. Chodzi o ograniczenie tak zwanego prawa ziemi, czyli prawa do nabywania amerykańskiego obywatelstwa przez dzieci imigrantów, które urodziły się już na terytorium USA. Sąd odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości o przywrócenie stosowania dekretu, ale zapowiedział, że znów pochyli się nad sprawą w czerwcu. Równolegle w innych amerykańskich apelacjach toczą się sprawy dotyczące rozporządzenia.
Sąd utrzymał blokadę dekretu Trumpa
"Nawet jeśli nie macie dzieci, nie wybudujecie domu dalej niż 1,5 km od szkoły" - ten przekaz wzbudza gorące dyskusje w mediach społecznościowych, a krytyka kierowana jest pod adresem obecnego rządu. Faktem jest, że przepis o "1,5 km od szkoły" istnieje - cała reszta to insynuacje i manipulacje wynikające z niezrozumienia założeń ustawy.
Zakażą budować domy dalej niż 1,5 km od szkoły? Przepis jest, ale...
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 roku wyniosło 8482,47 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 9,2 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,9 procent w ujęciu rocznym.
Wdecki Park Krajobrazowy (woj. kujawsko-pomorskie) opublikował w mediach społecznościowych nagranie z chorą wilczycą, którą opiekuje się grupa. - "Frida" często nagrywa się samotnie co może sugerować, że nie zawsze bierze udział w polowaniu, a pokarm przynosi jej pozostała część grupy z jej partnerem na czele - mówi Przemysław Dembek z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Nie jestem zadowolony z postępów prac Boeinga nad wyprodukowaniem samolotów Air Force One. Zajmuje im to za dużo czasu, a kontrakt podpisaliśmy już dawno temu - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zasugerował też gotowość do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
W dwóch budynkach przy ul. Brzezińskiej w Łodzi w nocy z środy na czwartek doszło do wybuchów gazu. Nikt nie został ranny, ewakuowano łącznie blisko 100 osób. Służby informują, że do zdarzenia doszło w wyniku awarii gazociągu - gaz przedostał się przez kanalizację do kilkunastu domów. Dostawy gazu do około 800 odbiorców zostały wstrzymane.
Wybuchy gazu w dwóch domach przy jednej ulicy
Mieliśmy umowę o metalach ziem rzadkich i inne rzeczy, ale Ukraina złamała tę umowę dwa dni temu - powiedział prezydent USA Donald Trump na imprezie w Miami. Podpisanie tego dokumentu Wołodymyr Zełenski kilka godzin wcześniej nazwał "sprzedażą Ukrainy", na którą nie mógł się zgodzić. Trump w środę wieczorem znów powielał dezinformację Kremla, nazywając Zełenskiego "dyktatorem bez wyborów". Dodał, że mógł on przylecieć na rozmowy z Rosją do Arabii Saudyjskiej, choć oczywiście nikt go tam nie zapraszał.
Trump atakuje Zełenskiego na imprezie Saudyjczyków. Mówi, że złamał umowę
Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?
Pentagon poinformował, że wojskowi i szefowie poszczególnych kierownictw, biur, sekcji oraz programów zbrojeniowych mają przygotować listy potencjalnych oszczędności. Ma to być osiem procent ich budżetów. W sumie administracja w Waszyngtonie chce w ten sposób przekierować 50 miliardów dolarów z Pentagonu na inne priorytety Donalda Trumpa w dziedzinie obrony narodowej. Cięcia mogą obejmować kwestie związane ze stacjonowaniem amerykańskich wojsk w Europie. Nie mogą dotyczyć Dalekiego Wschodu i obecności na Pacyfiku.
Franciszek spędził w szpitalu spokojną noc - poinformował Watykan w najnowszym komunikacie o stanie zdrowia papieża. Dodano, że zjadł już śniadanie w czwartek rano. Ojciec Święty hospitalizowany jest od tygodnia. Lekarze zdiagnozowali u niego kilka dni temu obustronne zapalenie płuc.
Komunikat Watykanu. Nowe informacje o zdrowiu papieża
Były ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski dołączył do rady nadzorczej Peliona, największej w Polsce firmy sektora ochrony zdrowia. Informacja na ten temat ukazała się na stronie internetowej spółki.
Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na najlepszy wynik w wyborach do Sejmu, gdyby te zorganizowano teraz - wskazują wyniki najnowszego sondażu Ipsos. Partię Jarosława Kaczyńskiego poparło 30 proc. ankietowanych. Nieco mniej, bo 29 proc., opowiedziało się za Koalicją Obywatelską. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja.
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz? Nowy sondaż
Niebezpieczna sytuacja na drodze w Ostrowie Wielkopolskim. Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24 widać jaka niewiele brakuje do czołowego zderzenia dwóch aut. Sytuację uratowała pani Roksana, która w ostatniej chwili zwolniła. Dzięki temu wyprzedzający jej auto kierowca zdążył uniknąć zderzenia.
Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku.
W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat
Europejskie media obawiają się spadku obrotów firm turystycznych i działających w sektorze usług w związku z planowanym ograniczeniem liczby połączeń lotniczych Ryanair w co najmniej pięciu państwach Unii Europejskiej. Obejmuje to takie kraje jak Hiszpania, Dania, Niemcy. W Polsce w sezonie letnim linia uruchomi 23 nowe kierunki.
W czwartek kolejny obiekt może wejść w atmosferę nad częścią Europy, w tym nad Polską. Poinformował o tym rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. Jak wynika z danych Centrum Badań nad Odłamkami Orbitalnymi i Powrotnymi (CORDS), obiektem jest część rakiety nośnej Electron, która według wyliczeń ma znaleźć się nad naszym krajem wieczorem przez kilkadziesiąt sekund.
"Kolejny potencjalny obiekt". Co dziś przeleci nad Polską
Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu
Prezydent USA Donald Trump, któremu bardzo zależy na zakończeniu wojny w Ukrainie, na konferencji prasowej publicznie wygłaszał nieprawdziwe tezy na jej temat oraz na temat samej Ukrainy - w dodatku zbieżne z tym, co rozpowszechnia rosyjska propaganda.
Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla
Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen został odznaczony Medalem Kuriera z Warszawy. - Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma - podkreślił, odbierając wyróżnienie w środę wieczorem w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy
- Źródło:
- PAP
Około 90 delfinów wyrzuconych na plażę w Tasmanii zostanie poddanych eutanazji. Zwierzęta utknęły w miejscu, z którego nie były w stanie się wydostać, dostęp do niego był trudny także dla ratowników. - Wszystkie alternatywne opcje okazały się nieskuteczne, chociaż eutanazja jest zawsze ostatecznością - podkreśla biolożka biorąca udział w akcji ratowniczej.