Chcą rządzić w największych polskich miastach. Ostatnie dni kampanii

Źródło:
tvn24.pl
Kampania profrekwencyjna "Nie szukaj wymówek". Michał Sikorski o tym, dlaczego wybory samorządowe są ważne
Kampania profrekwencyjna "Nie szukaj wymówek". Michał Sikorski o tym, dlaczego wybory samorządowe są ważneTVN24
wideo 2/6
Kampania profrekwencyjna "Nie szukaj wymówek". Michał Sikorski o tym, dlaczego wybory samorządowe są ważneTVN24

Przed nami ostatnie dni kampanii wyborczej. W sześciu największych polskich miastach zmaga się 29 kandydatów i osiem kandydatek. Jeszcze przed głosowaniem wiadomo, że do zmiany dojdzie w Krakowie, gdzie w szrankach stanęło aż ośmiu kandydatów. Najkrótsza lista chętnych do ratusza jest w Łodzi i Poznaniu.

Warszawa - sześcioro chętnych

Nasz przegląd chętnych do przejęcia władzy w największych polskich metropoliach rozpoczynamy od stolicy. Oprócz ubiegającego się o reelekcję Rafała Trzaskowskiego Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała senatorkę Magdalenę Biejat, byłego wojewodę mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, posła Przemysława Wiplera, Janusza Korwin-Mikkego i Romualda Starosielca. 

/Przeczytaj sylwetki każdego z kandydatów/

Kandydaci zmierzyli się w debacie zorganizowanej przez TVP Info. Wcześniej - ale bez udziału urzędującego prezydenta - konfrontowali się w kilku debatach zorganizowanych w prywatnych mediach. Rafał Trzaskowski pytany o swoją nieobecność argumentował, że "zawsze była jedna debata" - a można było ją zorganizować w mediach publicznych, które - jak zaznaczył na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu - "przestały być tubą propagandową PiS-u". W czasie debaty kandydaci byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Czy Rafał Trzaskowski jest pewny wygranej w Warszawie? "Wszystko zależy od frekwencji"
Czy Rafał Trzaskowski jest pewny wygranej w Warszawie? "Wszystko zależy od frekwencji" Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Kraków - lista kandydatów, która się wyróżnia na tle innych

W Krakowie lista chętnych do przejęcia fotela prezydenta jest najdłuższa ze wszystkich dużych polskich miast. Być może dlatego, że o reelekcję nie ubiega się już Jacek Majchrowski, który podwawelskim grodem rządził przez ostatnie 22 lata. Na swojego następcę namaścił on jednego z wiceprezydentów - Andrzeja Kuliga.

O wyborczy sukces miał walczyć m.in. z innym wiceprezydentem - Jerzym Muzykiem. Ten w środę poinformował jednak o wycofaniu swojej kandydatury na urząd prezydenta miasta. Równocześnie udzielił poparcia swojemu koledze, wiceprezydentowi Andrzejowi Kuligowi.

Z wiceprezydentem zmierzy się czterech posłów: Konrad Berkowicz (Konfederacja, KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Łukasz Kmita (PiS, KW Prawa i Sprawiedliwości), Rafał Komarewicz (Polska 2050, KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga), Aleksander Miszalski (PO, KWW Koalicja Obywatelska).

Listę dziewięciu kandydatów uzupełniają: radny i aktywista miejski Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców) (poparła go partia Razem), Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa) – prawnik, przedsiębiorca, aktywista miejski; Stanisław Mazur (KWW Stanisława Mazura) – politolog, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kraków jest jedynym dużym miastem w Polsce, gdzie o fotel prezydenta nie ubiega się żadna kobieta.

/Przeczytaj sylwetki każdego z krakowskich kandydatów/

Andrzej Kulig: mam marzenie o Krakowie wygodnym i demokratycznym
Andrzej Kulig: mam marzenie o Krakowie wygodnym i demokratycznymTVN24

Wrocław - wyścig z sześciorgiem uczestników

Do wyścigu o urząd stanęło ostatecznie sześcioro kandydatów, wśród nich dotychczasowy prezydent miasta Jacek Sutryk (ma poparcie m.in. Koalicji Obywatelskiej).

Poza obecnym prezydentem Wrocławia o fotel stara się pięcioro kandydatów. Wśród chętnych do zajęcia fotela prezydenta jest Izabela Bodnar, która startuje z komitetu Trzeciej Drogi (PSL, Polska 2050). Kolejnym kandydatem jest wrocławski radny Robert Grzechnik, który startuje w wyborach prezydenckich z ramienia Konfederacji. 

Łukasz Kasztelowicz startuje z komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jest prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrowało jako swojego kandydata Jerzego Michalaka. Listę uczestników wyborczego wyścigu zamyka wrocławski adwokat Grzegorz Prigan. Jest on kandydatem na prezydenta z komitetu Wrocławianie dla Wrocławian.

/Kto chce rządzić Wrocławiem? Przeczytaj sylwetki/

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ma oficjalne poparcie Platformy Obywatelskiej
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ma oficjalne poparcie Platformy Obywatelskiej

Łódź - najwięcej kandydatek

W Łodzi największe szanse wydaje się mieć rządząca tu od 2010 roku Hanna Zdanowska. Podczas ostatnich wyborów samorządowych wygrała w pierwszej turze, zgarniając ponad 70 procent głosów.

"To będzie moja ostatnia kadencja"
"To będzie moja ostatnia kadencja"TVN24

O to, żeby w tym roku już tak łatwo nie było, starają się trzy kobiety i mężczyzna. Z ramienia Konfederacji o fotel prezydenta ubiega się Klaudia Domagała, łódzka radna z klubu Niezależni Socjaldemokraci, oraz kandydatka Trzeciej Drogi, posłanka Ewa Szymanowska. Kandydatką PiS na prezydenta Łodzi została Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - łódzka społeczniczka, a obecnie posłanka tej partii. 

Listę kandydatów uzupełnia jedyny mężczyzna w tym gronie Janusz Wdzięczak. To ekonomista, który startuje pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Energia Łodzi. Komitet ten skupia społeczników, przedsiębiorców, lekarzy i architektów.

/Zdanowska i czworo rywali - przeczytaj sylwetki/

Poznań - ścigając faworyta

Faworyt w wyścigu o fotel prezydenta Poznania jest jeden - Jacek Jaśkowiak, rządzący miastem od ośmiu lat. Ale w 2014 roku też wydawało się, że Ryszarda Grobelnego nikt nie jest w stanie pokonać. A stało się inaczej.

Grobelny: Nie będę kandydował na prezydenta Poznania
Grobelny: Nie będę kandydował na prezydenta Poznania07.05. | Były prezydent Poznania Ryszard Grobelny nie zamierza ponownie walczyć o to stanowisko. W najbliższych wyborach poprze swojego byłego urzędnika. - Warto zaproponować Poznaniowi coś więcej niż tylko dylemat "PiS czy PO" - zapowiada Jarosław Pucek.TVN 24 Poznań

O niespodziankę w tym roku powalczą kandydat Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Czerwiński, kandydat Trzeciej Drogi Przemysław Plewiński, kandydatka Nowej Lewicy Beata Urbańska oraz kandydat Społecznego Poznania Łukasz Garczewski. Pierwsi dwaj krytykują organizację kończących się remontów. I to było motywem przewodnim na starcie ich kampanii.

/Czytaj więcej o poznańskich kandydatach/

Gdańsk - sześciu kandydatów kontra obecna prezydentka

Nasz przegląd kandydatów na najważniejsze samorządowe stanowisko w największych miastach kończymy w Gdańsku. Start w wyborach na prezydenta Gdańska oficjalnie potwierdziło siedmioro kandydatów.

Oprócz obecnej prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz (Koalicja Obywatelska i KWW Wszystko dla Gdańska), startują: były radny Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak Dla Gdańska), lekarz kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych Andrzej Pecka (KWW Wspólna Droga), przedsiębiorca Tomasz Rakowski (Prawo i Sprawiedliwość), pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), dyrektor biura prasowego Konfederacji Michał Urbaniak oraz przedsiębiorca Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni).

/Zobacz sylwetki gdańskich kandydatów/

Aleksandra Dulkiewicz zachęca do udziału w wyborach samorządowych. "Polska jest warta obywatelskiego zainteresowania"
Aleksandra Dulkiewicz zachęca do udziału w wyborach samorządowych. "Polska jest warta obywatelskiego zainteresowania"TVN24

Autorka/Autor:bż/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl