Wybory samorządowe 2024. Gdzie szukać informacji o kandydatach

Źródło:
tvn24.pl
Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania dostaniemy?
Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania dostaniemy?TVN24
wideo 2/3
Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania dostaniemy?TVN24

Wybory samorządowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia. Przed oddaniem głosu na danego kandydata warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Służą temu zarówno oficjalne informacje, podane przez Państwową Komisję Wyborczą, jak i te dostępne w mediach. Gdzie szukać informacji o kandydatach?

W wyborach samorządowych 7 kwietnia wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, w przypadku Warszawy radnych dzielnic, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zdaniem wielu politologów są to najważniejsze wybory, bo skutki decyzji tych, których wybierzemy, będziemy odczuwać na co dzień i bezpośrednio. - Inwestycje, usługi publiczne, jakość dróg, szkolnictwo, transport miejski, za te wszystkie zadania odpowiadają politycy lokalni, a nie władze w Warszawie - podkreślał w rozmowie z "Faktami" TVN dr Paweł Stępień, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, ponad 132 tys. kandydatów ubiega się o mandat w radach gmin i miast w nadchodzących wyborach samorządowych. O urząd wójta, burmistrza i prezydenta miasta - 6731 kandydatów. Ich listy można sprawdzić w specjalnie stworzonym na te wybory serwisie PKW.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Gdzie sprawdzić, kto kandyduje w naszym miejscu zamieszkania? 

Wybory samorządowe 2024. Skąd wziąć informacje o kandydatach

Szukając informacji na temat kandydatów na stronie PKW, należy wybrać zakładkę "kandydaci", zaznaczyć miejsce, w którym będziemy głosować, a zamiast domyślnej opcji "wszystkie wybory" wybrać to z głosowań, które chcemy sprawdzić. Gdy żądana lista się pojawi, przy każdym z kandydatów widoczne będą podstawowe informacje o tym, gdzie ta osoba mieszka, z jakiego komitetu startuje, ile ma lat oraz jaki ma numer na liście.

By się dowiedzieć więcej o danej osobie, trzeba poszukać informacji na własną rękę. W przypadku kandydatów, którzy pełnili już wcześniej swoje funkcje radnych czy wójtów, warto sprawdzić dostępne informacje na ich temat na stronach urzędów gmin, powiatów czy sejmików. Znajdziemy tam m.in. dane o aktywności na danej funkcji, takie jak złożone interpelacje i zapytania, oświadczenia majątkowe, a w niektórych przypadkach też krótkie sylwetki.

Warto przejrzeć też media społecznościowe danej osoby, gdzie zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej kandydaci chętnie chwalą się swoją aktywnością oraz informują, jakie są ich priorytety w nadchodzącej kadencji samorządów. Przydatne mogą się okazać też doniesienia lokalnych mediów.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie kandydat na prezydenta, wójta i burmistrza nie ma konkurenta? To 412 gmin. Zobacz mapę

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl