Wybory samorządowe 2024 w Łodzi. Cztery kobiety i szef Partii Piratów powalczą o fotel prezydenta

Źródło:
tvn24.pl
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcję
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcjęTVN24
wideo 2/5
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcjęTVN24

Takich wyborów samorządowych jeszcze w Łodzi nie było. O fotel prezydenta tego miasta 7 kwietnia powalczą aż cztery kobiety. Start w wyborach ogłosił też jeden mężczyzna. Czy obecna prezydent, która rządzi miastem od 2010 roku, wygra znów w pierwszej turze z 70-procentowym poparciem? Czy jednak łodzianie będą chcieli zmiany?

Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin. W Łodzi o fotel prezydenta zmierzą się aż cztery kobiety. Piastująca to stanowisko od 2010 roku Hanna Zdanowska z Koalicji Obywatelskiej, społeczniczka i obecna posłanka Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Wojciechowska Van Heukelom. Z ramienia Konfederacji o fotel prezydenta powalczy pochodząca z Częstochowy, a mieszkająca od 15 lat w Łodzi Klaudia Domagała. Swoją kandydaturę ogłosiła też radna miejska Małgorzata Niewiadomska-Cudak, ale ostatecznie zrezygnowała z powodów osobistych. Na początku marca swoją kandydaturę ogłosiła posłanka Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska. Jedynym jak na razie mężczyzną, który ogłosił swój start w wyborach, jest ekonomista dr Janusz Wdzięczak, reprezentujący Komitet Wyborczy Energia Łodzi, szef Partii Piratów w Polsce.

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Łodzi

Przedstawiamy sylwetki kandydatów na prezydenta Łodzi w kolejności alfabetycznej.

Klaudia Domagała (Konfederacja)

Konfederacja swoich kandydatów - do rady miasta, sejmiku i na prezydenta Łodzi ogłosiła 22 lutego. O fotel prezydenta powalczy pochodząca z Częstochowy, ale mieszkająca od 15 lat w Łodzi 34-letnia Klaudia Domagała. - To nie był mój pomysł, zostało mi to zaproponowane. Nie boję się wyzwań i wiem, że będzie to trudne starcie. Mój plan jest taki, żeby działać na długie lata, a to jest mój kolejny krok - powiedziała w rozmowie z tvn24.pl Domagała.

Klaudia Domagała kandydatką Konfederacji na prezydenta ŁodziFacebook Klaudia Domagała

Podczas spotkania z dziennikarzami nie informowała o swoich założeniach wyborczych. - Będziemy o tym mówić podczas kampanii, na razie ogłosiliśmy naszych kandydatów - przekazała. Klaudia Domagała jest prezeską Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości oraz założycielką grupy Konfederacja Dla Kobiet, zrzeszającej działaczki z całej Polski. Była inicjatorką powstania Zespołu Parlamentarnego do spraw Opieki Okołoporodowej. Bez sukcesu startowała do Senatu podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

Małgorzata Niewiadomska-Cudak (Niezależni Socjaldemokraci)

Małgorzata Niewiadomska-Cudak to łódzka radna z klubu Niezależni Socjaldemokraci. Jest politolożką, doktor habilitowaną nauk społecznych i profesorem Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. W Radzie Miejskiej zasiada od 2002 roku. W latach 2019-2021 była wiceprzewodniczącą krajową Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z partii odeszła w maju 2021. Rozpadł się wówczas lewicowy klub w Radzie Miejskiej w Łodzi. W rozmowie z tvn24.pl Niewiadomska-Cudak przypomniała, że jednym z powodów było wspólne głosowanie posłów Lewicy i PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Małgorzata Niewiadomska-CudakFacebook

Na razie niewiele wiadomo o jej postulatach wyborczych. Niewykluczone, że Małgorzata Niewiadomska-Cudak wycofa się z kandydowania z powodu problemów zdrowotnych.

Kilka dni po opublikowaniu tekstu Małgorzata Niewiadomska-Cudak, poinformowała, że rezygnuje z kandydowania na Prezydenta Łodzi z powodów osobistych.

Czytaj też: Cztery kobiety powalczą o stanowisko prezydentki Łodzi

Ewa Szymanowska (Trzecia Droga)

Jak poinformował w mediach społecznościowych społecznik, urbanista Kosma Nykiel kandydatką Trzeciej Drogi na prezydenta Łodzi została posłanka Ewa Szymanowska.

Szymanowska ma 45 lat i jest rodowitą łodzianką. Ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz studia podyplomowe na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym tej uczelni.

Ewa SzymanowskaFacebook

W ostatnich wyborach parlamentarnych została posłanką, uzyskała ponad 26 tysięcy głosów. Należy do Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. Swój program wyborczy ma przedstawić podczas konwencji samorządowej Trzeciej Drogi.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (Prawo i Sprawiedliwość)

Potwierdziły się wcześniejsze informacje tvn24.pl, że kandydatką PiS na prezydenta Łodzi została Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. Łódzka społeczniczka, a obecnie posłanka tej partii. Wcześniej najczęściej wymienianym kandydatem był były wicewojewoda łódzki Marcin Buchali. Według naszych informacji, notowania Wojciechowskiej van Heukelom w PiS ostatnio bardzo wzrosły, mimo że nie jest członkinią partii. Jak się dowiadujemy, na tym, żeby to właśnie łódzka społeczniczka była kandydatką PiS na prezydenta Łodzi zależało między innymi byłemu ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi. - Jako osoba niezależna, samodzielna, jestem zwolennikiem wolności i bardzo chciałabym, żeby w tym naszym mieście, którego mieszkańcy są uwikłani w publiczne problemy, uwikłani w miejscowy układ i uwikłani w taką bolączkę życia codziennego - chciałabym naszemu miastu przywrócić tę wolność i jeżeli tylko zostanę prezydentem, chcę być prezydentem wolnych łodzian - mówiła podczas prezentacji.

Agnieszka Wojciechowska van HeukelomTVN24

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom jest córką Ryszarda Wojciechowskiego, działacza opozycji antykomunistycznej w PRL i radnego Rady Miejskiej w Łodzi w latach 1990–1993.

Obecna posłanka na urząd prezydenta Łodzi kandydowała już dwukrotnie. W 2014 i w 2018 roku. W obu przypadkach uzyskiwała małe poparcie. Do Sejmu również startowała dwukrotnie, wybrana została dopiero za trzecim razem w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Janusz Wdzięczak (Komitet Wyborczy Energia Łodzi)

Janusz Wdzięczak to ekonomista, który startuje pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Energia Łodzi. Komitet ten skupia społeczników, przedsiębiorców, lekarzy i architektów. Wdzięczak od wielu lat jako społecznik angażuje się w sprawy miasta. - Nasze podstawowe priorytety to rozwój mieszkalnictwa, rozwój dróg i komunikacji miejskiej, a także rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w Łodzi - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Wdzięczak.

Janusz WdzięczakFacebook Janusz Wdzięczak

Na pytanie, czy widzi szansę na zwycięstwo z obecną prezydent Łodzi Hanna Zdanowską czy posłanką PiS Agnieszką Wojciechowską van Heukelom, odpowiada: - To są kandydaci partyjni, my liczymy na to, że mieszkańcy są zmęczeni tym upartyjnieniem, są zmęczeni skalą konfliktu politycznego w Polsce. Wszystko na to wskazuje, że mamy szansę na znaczącą zmianę tej sceny politycznej - dodał.

Czytaj też: Hanna Zdanowska ogłosiła start w wyborach na prezydenta Łodzi. "Będzie to moja ostatnia kadencja"

Hanna Zdanowska (Koalicja Obywatelska)

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła swój ponowny start w wyborach samorządowych w połowie lutego. Swoją pierwszą kadencję rozpoczynała w 2010 roku. Było to 10 miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy Łodzi odwołali ówczesnego prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Hanna Zdanowska była jego zastępczynią. W wyborach samorządowych w 2018 roku wygrała w pierwszej turze wyborów, zdobywając ponad 70 procent głosów. Pokonała wówczas kandydata Zjednoczonej Prawicy, posła PiS Waldemara Budę, na którego głos oddało blisko 24 procent wyborców.

Hanna Zdanowska o karach umownych po odwołanej konwencjiTVN24

Podczas ogłoszenia swojego startu Zdanowska przyznała, że nie wszystkie jej obietnice udało się zrealizować na czas i dlatego - jak podkreśliła - chce dokończyć to, do czego zobowiązała się przed mieszkańcami. - Łódź zmienia się na naszych oczach. Widzimy, jak wspólnie z mieszkańcami Łodzi udało się dokonać rzeczy niewyobrażalnej. Znowu w Łodzi chce się mieszkać, żyć, znowu Łódź chce się odwiedzać. Może nieraz o tym zapominamy w codziennym życiu, ale tak się stało. I chcę dokończyć to, do czego się zobowiązałam - oświadczyła. Prezydent zaapelowała do wszystkich łodzian, by poszli gremialnie 7 kwietnia na wybory. - Pokażmy, że cudowny wynik, który udało się osiągnąć 15 października, nie był przypadkiem. Potrzebujemy silnej Łodzi i do tego potrzebujemy również państwa głosów. Chcemy wspólnie z wami dalej zmieniać Łódź - dodała.

Autorka/Autor:Piotr Krysztofiak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook Łódź

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Władimir Putin przybył do Korei Północnej. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zatwierdziły plan ofensywy na Liban. Gwiazda muzyki pop Justin Timberlake usłyszał zarzuty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 19 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24

100 milionów złotych - tyle wydano z Funduszu Patriotycznego na organizacje przychylne poprzedniej władzy. Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli zwrócili uwagę, że niektórzy eksperci oceniający wnioski, byli wprost powiązani ze stowarzyszeniami i organizacjami ubiegającymi się o środki. NIK miała zastrzeżenia do blisko połowy ze 174 osób. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Miliony dla organizacji przychylnych PiS. "Te wszystkie procedury są tylko fasadą"

Miliony dla organizacji przychylnych PiS. "Te wszystkie procedury są tylko fasadą"

Źródło:
TVN24

Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych Vivek Murthy zwrócił się z nietypowym apelem do Kongresu. Jego zdaniem media społecznościowe powinny zawierać ostrzeżenia zdrowotne podobne do tych, jakie widnieją na alkoholu czy papierosach. Media społeczenościowe przyczyniają się do kryzysu zdrowia psychicznego, zwłaszcza u młodych ludzi.

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Władze nadmorskiego kurortu San Felice Circeo wprowadzają zakaz chodzenia na bosaka. Grzywny grożą także za chodzenie w stroju plażowym po centrum miejscowości i rozwieszanie prania w widocznych miejscach. - Rozporządzenie wynika z potrzeby ochrony wizerunku San Felice Circeo - wyjaśniła burmistrz Monia Di Cosimo.

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Źródło:
PAP

Rosyjski dyktator Władimir Putin przybył we wtorek do Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un. Przed wizytą Putin podziękował Korei Północnej za wsparcie w wojnie przeciw Ukrainie i mówił, że liczy na podpisanie "wieloaspektowego strategicznego traktatu o partnerstwie".

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Źródło:
PAP, Reuters

Siedem osób zginęło we wtorek wieczorem w wypadku samochodowym w pobliżu Chartres w środkowej Francji - poinformowała lokalna prefektura w Regionie Centralnym-Dolinie Loary. Pięcioro zmarło w płonącym aucie, a dwie z drugiego pojazdu z powodu siły uderzenia. Nie są na razie znane przyczyny wypadku.

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Źródło:
PAP, Le Figaro

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały we wtorek, że zatwierdzone zostały plany ofensywy na Liban i podjęto decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych. Portal Times of Israel przypomina, że Izrael ostrzegał, iż nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy.

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Źródło:
PAP

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24

- Mamy 25 rannych żołnierzy i mamy żołnierza, który tam zginął - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, odnosząc się do sytuacji na granicy Polski i Białorusi. Mówił, że "służby białoruskie i rosyjskie szkolą ludzi przeciwko polskim żołnierzom". - Uczą ich, co żołnierze mogą, a czego nie, jakie techniki powinni stosować ci ludzie - wskazywał.

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Źródło:
TVN24

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skłaniam się do tego, żeby raczej powiedzieć ministrowi Radosławowi Sikorskiemu: Zostań, dalej pomagasz. Tu, na miejscu - przyznał Donald Tusk, pytany, czy szef MSZ zostanie unijnym komisarzem do spraw obronności lub obejmie inne wysokie zagraniczne stanowisko. Premier ocenił, że "dzisiaj polski minister spraw zagranicznych to jest naprawdę ważna polityczna figura w układzie europejskim".

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef resortu sprawiedliwości wszczął procedurę odwoławczą wobec osób z kierownictwa trzech sądów. Wśród nich jest prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafał Puchalski, wiceprzewodniczący nowej KRS.

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Źródło:
PAP
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Justin Timberlake został zatrzymany w poniedziałek - poinformowała stacja ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Po spędzeniu nocy w areszcie we wtorek stanął przed sądem, gdzie postawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje CNN.

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, ABC News

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl