Do dziś można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego za granicą. Jak to zrobić?

Źródło:
TVN24
Głosowanie za granicą - gdzie można głosować korespondencyjnie?
Głosowanie za granicą - gdzie można głosować korespondencyjnie?TVN24
wideo 2/24
Głosowanie za granicą - gdzie można głosować korespondencyjnie?TVN24

Do poniedziałku można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich za granicą. W części krajów można głosować tylko korespondencyjnie, w innych tylko w lokalach, a w części państw - na oba sposoby. Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca.

Aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego za granicą w wyborach prezydenckich, trzeba wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a tam w zakładkę "Wybory", gdzie należy wybrać kraj i zarejestrować się. Na stronie MSZ można również sprawdzić, ile do tej pory osób zgłosiło się do głosowania.

Głosowanie mieszane w Rosji

Nie we wszystkich krajach będzie można oddać głos w lokalu wyborczym ze względu na pandemię COVID-19. Przykładowo w Rosji będzie pięć komisji wyborczych - w Moskwie, Smoleńsku, Petersburgu, Kaliningradzie oraz Irkucku, ale w Irkucku będzie możliwość głosowania wyłącznie korespondencyjnego. W pozostałych komisjach będzie to głosowanie mieszane, czyli będzie można wybrać, czy chce się głosować korespondencyjnie, czy przyjść do lokalu osobiście.

ZOBACZ WIĘCEJ: W JAKICH KRAJACH MOŻNA GŁOSOWAĆ W LOKALU, A W JAKICH KORESPONDENCYJNIE?

Jak poinformował korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha, w Rosji w wyborach prezydenckich będzie głosować kilkaset osób. W zeszłym roku w wyborach parlamentarnych wzięło udział niemal 700 Polaków. Jak przewiduje Zaucha, w tym roku tych osób może być mniej ze względu na pandemię - między innymi dlatego że część pracowników polskich firm wróciła do kraju.

Równolegle z polskimi wyborami w Rosji będzie wystartuje głosowanie nad poprawkami do konstytucji - między innymi tą, która umożliwiłaby Władimirowi Putinowi kandydowanie na dwie kolejne kadencje. Obecna kadencja kończy się w 2024 roku. Głosowanie nad poprawkami potrwa tydzień - rozpocznie się 25 czerwca a skończy 1 lipca. W związku ze zbliżającym się głosowaniem w Rosji zniesiono większość ograniczeń związanych z epidemią. Wyborca nie będzie miał więc problemu z dotarciem do komisji wyborczej.

Gdzie Polacy mogą głosować w Rosji?
Gdzie Polacy mogą głosować w Rosji?TVN24

Tylko korespondencyjnie w USA

Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie w tym roku w polskich wyborach prezydenckich można głosować wyłącznie korespondencyjnie. Ze względu na pandemię komisje wyborcze zostały utworzone tylko i wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych, czyli w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Chicago, Houston oraz Los Angeles.

Kalendarz wyborczy

Do tej pory do tych poszczególnych komisji w USA zarejestrowało się 24,5 tysiąca Polaków - poinformował korespondent TVN24 Jan Pachlowski. W Kanadzie zarejestrowało się już 6900 osób, na Kubie, gdzie można głosować tylko osobiście, zgłosiło się do tej pory do głosowania sześć osób, a w Panamie - 24 osoby.

Siedem tysięcy osób, które w Stanach Zjednoczonych zarejestrowały chęć głosowania w wyborach 10 maja, które się nie odbyły, zostało automatycznie przeniesionych do spisu wyborców, ale do wtorku muszą potwierdzić chęć głosowania. Później konsulowie wysyłają do głosujących formularze wyborcze, które należy wypełnić i odesłać.

Jak zarejestrować się do głosowania za granicą?
Jak zarejestrować się do głosowania za granicą?TVN24

Ze względu na różnicę czasu wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się 27 czerwca.

MSZ: 290 tysięcy osób zarejestrowanych

Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, że do szóstej rano zarejestrowało się ponad 290 tysięcy osób chcących głosować za granicą. Dodał, że przyrost dzienny rejestracji to około 40 tysięcy.

Przypomniał, że w 2015 roku na pierwszą turę zarejestrowało się 196 tysięcy osób. - Problemy z działaniem systemu wynikają z dwóch elementów - mówił. - Nie ma takiego systemu informatycznego, który by taki ruch wytrzymał w sposób absolutnie bezproblemowy. Co nie zmienia faktu, że reagujemy na sygnały pojawiające się w mediach, sygnały, które docierają do nas od konsulów czy z Polonii - dodał.

Wyjaśnił, że system został usprawniony w kilku aspektach - między innymi wydłużony został czas na link aktywacyjny. - Zwracam uwagę, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za to, że czasami te maile przychodzą dłużej, dlatego że to wymaga współpracy z operatorami poczty elektronicznej, a przy tak dużym ruchu po prostu niektóre systemy pocztowe rejestrują tak duży ruch jako ruch niestandardowy - stwierdził Wawrzyk.

Wawrzyk: forma głosowania w danym państwie nie jest decyzją MSZ

Odniósł się również do zarzutów, że MSZ wprowadza obligatoryjne głosowanie korespondencyjne w części krajów bądź wyklucza pewne kraje z możliwości głosowania. - To jaka forma głosowania jest w danym państwie dopuszczalna, to czy w ogóle wybory możemy w danym państwie przeprowadzić, to nie jest decyzja polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To władze danego państwa decydują o tych dwóch aspektach, czyli albo czy zgadzają się w ogóle na przeprowadzenie u siebie wyborów, a jeżeli tak to w jakiej postaci, w jakiej formie z tych, które dopuszcza polskie prawo - mówił wiceszef MSZ. Dodał, że w części państw, np. w Kuwejcie, sytuacja pandemiczna nie pozwala na wyjście z domu, nie działają też operatorzy pocztowi, więc przeprowadzenie wyborów w takim państwie prowadziłoby do złamania tamtejszego prawa.

Wiceszef MSZ był również pytany o zarzuty ze strony Konferencji Ambasadorów RP dotyczące utworzonej małej liczby utworzonych komisji oraz krótkich terminów na wypełnienie i wysłanie pakietów wyborczych. - Te terminy wynikają po pierwsze z ustawy, po drugie te terminy wbrew pozorom wcale nie są takie krótkie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z operatorami pocztowymi, operatorzy pocztowi mają określone terminy. A poza tym o jednej rzeczy państwo ambasadorowie może zapomnieli - w przeciwieństwie do tego jakie zasady obowiązywały, kiedy oni przeprowadzali wybory, teraz mamy dłuższy czas na odesłanie, dlatego że mamy 48 godzin po dniu wyborów, aby dany głos korespondencyjny mógł być zaliczony - wyjaśnił Wawrzyk.

Dodał, że liczba komisji zaś jest determinowana tym, że jeżeli głosowanie ma charakter korespondencyjny, to nie liczy się liczba komisji, a liczba osób w komisjach. - Nie ma sensu wtedy tworzyć komisji w każdym miejscu tak jak to było w poprzednich wyborach, skoro tam nie będzie głosowania osobistego - powiedział wiceszef MSZ. Wyjaśnił, że powołano mniej komisji, aby łatwiej było zidentyfikować punkt, do którego są przekazywane głosy oraz zwiększono liczbę członków komisji, aby przyspieszyć możliwość obliczenia głosów. Zaznaczył, że ministerstwu zależy, aby jak najwięcej Polonii wzięło udział w wyborach.

Wiceszef MSZ: mamy zarejestrowane dotąd 290 tys. osób, które chcą głosować
Wiceszef MSZ: mamy zarejestrowane dotąd 290 tys. osób, które chcą TVN24

Poinformował również, że każda obwodowa komisja wyborcza, zarówno w kraju jak i za granicą, jest zobowiązana podać do publicznej wiadomości wyniki wyborów niezwłocznie po zakończeniu głosowania.

Autorka/Autor:mart/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium