"Czas Decyzji: DEBATA". Wśród tematów emerytury, prawa kobiet i osób LGBT, zabezpieczenie spółek Skarbu Państwa

Źródło:
TVN24
Domański: musi następować waloryzacja emerytur zgodnie z postępującą inflacją
Domański: musi następować waloryzacja emerytur zgodnie z postępującą inflacjąTVN24
wideo 2/28
Domański: musi następować waloryzacja emerytur zgodnie z postępującą inflacjąTVN24

Kwestie emerytur, praw kobiet i osób LGBT, rozliczenie ośmiu lat rządów PiS-u, pierwsze projekty ustaw w nowym Sejmie, a także zabezpieczenie spółek Skarbu Państwa przed tym, żeby nie stały się partyjnym łupem - między innymi o tym dyskutowali przedstawiciele komitetów wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi i Konfederacji w programie "Czas Decyzji: DEBATA" w TVN24. Udziału odmówili przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Paulina Hennig-Kloska (komitet wyborczy Trzecia Droga), Dariusz Standerski (komitet wyborczy Nowa Lewica), Andrzej Domański (komitet wyborczy Koalicja Obywatelska) i Przemysław Wipler (komitet wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość) dyskutowali w niedzielę w TVN24 w programie "Czas Decyzji: DEBATA" prowadzonym przez Grzegorza Kajdanowicza. Udziału odmówili przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. W studio czekało dla nich miejsce.

Pierwsza cześć debaty dotyczyła tematów bieżących. Uczestnicy usłyszeli po jednym indywidualnym pytaniu od prowadzącego oraz jedno wspólne dla wszystkich kandydatów.

Domański: musi następować waloryzacja emerytur zgodnie z postępującą inflacją

Kandydat KO Andrzej Domański został zapytany, czy emerytury powinny być automatycznie znacząco waloryzowane, według czytelnych reguł, czy emeryci muszą liczyć na jakieś dodatkowe świadczenia trzynaste, czternaste, przyznawane uznaniowo przez polityków.

- Przyszedłem tutaj dzisiaj przede wszystkim na debatę z PiS-em, ponieważ to PiS odpowiada za potężną inflację, chaos oraz stan gospodarki. Ale tak jak widzimy, miejsce PiS-u dzisiaj jest puste, ponieważ PiS zawsze ucieka - powiedział.

Dodał, że "pusta mównica to dowód ich tchórzostwa". - Symbolem tego tchórzostwa niech będzie paczka pampersów - powiedział i położył opakowanie na miejscu przeznaczonym dla przedstawiciela PiS.

- Odpowiadając na pytanie, emerytury w Polsce muszą być wyższe i musi następować ich waloryzacja zgodnie z postępującą inflacją. Tymczasem to, co robi Kaczyński to taki szantaż wobec wyborców, wobec emerytów tuż przed wyborami - mówił.

Wipler o prawach kobiet i osób LGBT

Kandydat Konfederacji Przemysław Wipler pytany był, co jego ugrupowanie ma do zaoferowania w sprawach praw kobiet i osób LGBT.

- Prawo kobiety, każdej kobiety, prawo każdej osoby nieheteroseksualnej, to prawo do sprawnych, dobrze działających sądów, to prawo do niskich, prostych podatków, to prawo do rządu i władzy, która szanuje naszą prywatność, nie wtrąca się w nasze życie - powiedział.

- My chcemy wszystkich traktować tak samo, bez różnicowania, czy to jest mężczyzna, czy to jest kobieta, czy to jest osoba homoseksualna, czy heteroseksualna. Podatki chcemy obniżać wszystkim. Prawo chcemy upraszczać wszystkim. Polepszać zasady dostępu do sądu chcemy wszystkim. Ułatwiać dostęp na wolnorynkowych, zdrowych zasadach do systemu ochrony zdrowia chcemy dla wszystkich. Chcemy też doprowadzić do likwidacji barier, które utrudniają życie wszystkim, zarówno osobom homoseksualnym, jak i heteroseksualnym, w każdej sytuacji - podkreślał.

Wipler o prawach kobiet i osób LGBT
Wipler o prawach kobiet i osób LGBTTVN24

Na wypowiedź Wiplera zareagował kandydat Nowej Lewicy. - Szanowni państwo, nie dajcie się zwieść, że im chodzi tylko o obniżanie podatków, im chodzi o gospodarkę. Widać, że Konfederacja dzisiaj wysłała swojego przedstawiciela, żeby mówił, że wszyscy mają te same prawa, że dla wszystkich będą te prawa jednakowe. A jednocześnie koło Konfederacji podpisało się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, który zakończył się haniebnym wyrokiem na kobiety. Pamiętajcie, że za panem Wiplerem na liście będzie Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun i wszyscy, którzy chcą urządzić piekło kobietom - powiedział Dariusz Standerski.

Hennig-Kloska: rozliczenie musi dotknąć każdej sfery zniszczonego państwa

Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska została zapytana o kwestię rozliczenia ośmiu lat rządów PiS-u, o czym mówi opozycja i to, od czego Trzecia Droga chce zacząć.

- To rozliczenie musi dotknąć każdej sfery zniszczonego państwa od łamania prawa po przepalone pieniądze, również te, które zostały schowane do kieszeni poprzez różne transfery polityków, przyjaciół i znajomych polityków Prawa i Sprawiedliwości - odpowiedziała. Zauważyła, że "mamy konfiskatę rozszerzoną, wprowadzoną do polskiego porządku prawnego przez pana Zbigniewa Ziobrę".

Hennig-Kloska o rozliczeniu rządów PiS
Hennig-Kloska o rozliczeniu rządów PiS TVN24

- Można z tego narzędzia korzystać. Przygotował dla nas świetne narzędzie do rozliczenia. Ono pozwala zatrzymać pieniądze nielegalnie zdobyte, pochodzące z przestępstwa, niezależnie od tego, jaką drogę te pieniądze wędrowały - oceniła kandydatka Trzeciej Drogi.

- Natomiast oczywiście do tego są potrzebne odpolitycznione sądy, niezależna prokuratura, bo tego rozliczenia musi dokonać wymiar sprawiedliwości. Politycy nie są od generowania zemsty, od tego są faktycznie niezależne sądy i trybunały, ale takie, które będą działać niezależnie, nie pod naciskiem czy obecnie rządzących czy kolejnych - mówiła.

Standerski o trzech pierwszych ustawach w nowym Sejmie

Dariusz Standerski pytany był o trzy pierwsze projekty ustaw, którymi zajęłaby się Lewica w przypadku wygranych wyborów.

Kandydat Nowej Lewicy powiedział, że "Lewica w mijającej kadencji Sejmu złożyła ponad 200 projektów ustaw".

- Pracowaliśmy ciężko przez te cztery lata i trzy priorytety zawierają się w obszarze posprzątania państwa po PiS oraz uzyskanie inwestycji, które pracują na wszystkich - dodał.

- Dlatego te trzy pierwsze ustawy to ustawa realizująca kamienie milowe Komisji Europejskiej, między innymi jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy oraz o regulamin Sejmu. Druga ustawa to uporządkowanie budżetu, likwidacja tych wszystkich zbędnych funduszy, zrobienie audytu tego, co pozostało po Prawie i Sprawiedliwości, tego całego bałaganu w państwie, jak również w tym samym uporządkowaniu budżetu będziemy chcieli zawrzeć 20 procent podwyżki dla budżetówki, która została zaniedbana przez osiem lat (rządów-red.) Prawa i Sprawiedliwości. I trzecia ustawa, czyli ruszenie z inwestycjami, odblokowanie OZE oraz 100 procent ETS właśnie na odnawialne źródła energii - wymieniał.

Standerski o trzech pierwszych projektach ustaw w nowym Sejmie
Standerski o trzech pierwszych projektach ustaw w nowym SejmieTVN24

Z możliwości riposty skorzystał Wipler, który powiedział, że "Lewica wielokrotnie, zresztą jak olbrzymia część obecnej opozycji, poza Konfederacją, głosowała za różnego rodzaju wydatkami, których powodem jest właśnie podstawowy temat naszej dzisiejszej debaty, czyli drożyzna". - Ile będą kosztowały podwyżki 20-procentowe, które przewidujecie i ile będą kosztowały te wszystkie pomysły, o których pan tutaj nie mówił i pana koledzy nie mówili? Jak można utrzymywać pisowskie rozdawnictwo i jeszcze obiecywać nowe rozdawnictwo? - pytał.

W tej części dyskusji do Wiplera zwróciła się Henng-Kloska. - Kobiety poza wszystkimi prawami do dobrobytu, dobrej pensji, stabilności ekonomicznej, mają też prawo do tego, by odejść od swojego partnera wtedy, kiedy chcą, a nie wtedy, kiedy biskup im na to pozwoli. Proponujecie rozwiązania przez pana Mentzena proponowane, które wprowadzają zasady Kościoła do ustawy, do zasad państwowych. To jest państwo wyznaniowe. Nie pozwolimy wam na to. My kobiety wam na to nie pozwolimy - powiedziała.

Pytanie o spółki Skarbu Państwa. Domański: wprowadzimy czytelny system konkursów

Wszyscy kandydaci zostali także zapytani, jak zabezpieczyć spółki Skarbu Państwa przed tym, żeby nie stały się partyjnym łupem, miejscem zatrudniania setek kolegów, rodzin, czy znajomych.

- Spółki Skarbu Państwa stały się PiS-owskim łupem. W zarządach i w radach nadzorczych znalazły się osoby pozbawione całkowicie kwalifikacji - rodziny, znajomi prominentnych polityków PiS-u. To oczywiście przekłada się na zarządzanie tymi spółkami i to, iż ich wyceny giełdowe są również wyraźnie zaniżone - ocenił kandydat KO Andrzej Domański.

- Co zrobimy? Wprowadzimy czytelny system konkursów, aby w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa znaleźli się prawdziwi fachowcy. Tych na polskim rynku nie brakuje - zapowiedział.

- Natomiast Prawo i Sprawiedliwość ciągle czerpie ze swojego żałośnie słabego zasobu kadrowego, wpychając do tych spółek osoby całkowicie pozbawione kwalifikacji. Skończymy z tym i będzie to jedna z pierwszych decyzji, z pierwszych rzeczy, którymi zajmiemy się po wygranych wyborach - dodał.

Domański o spółkach Skarbu Państwa: wprowadzimy czytelny system konkursów
Domański o spółkach Skarbu Państwa: wprowadzimy czytelny system konkursów TVN24

Wipler: trzeba doprowadzić do sytuacji, w której spółek Skarbu Państwa jest jak najmniej

Według Przemysława Wiplera "po pierwsze, trzeba doprowadzić do sytuacji, w której spółek Skarbu Państwa jest jak najmniej".

- Mamy spółki Skarbu Państwa, które zajmują się prowadzeniem hoteli, działaniem kompletnie o charakterze niestrategicznym. Te spółki powinny być sprzedane, te spółki powinny być sprywatyzowane, a nie zasiedlane przez kolejną ekipę rządzącą, nawet jeżeli ona się zmieni - mówił.

Wipler: trzeba doprowadzić do sytuacji, w które spółek Skarbu Państwa jest jak najmniej
Wipler: trzeba doprowadzić do sytuacji, w które spółek Skarbu Państwa jest jak najmniejTVN24

- Po drugie, powinna zostać wprowadzona reguła pełnej jawności dotyczącej zatrudniania członków rodzin, osób, które są funkcjonariuszami partyjnymi, członkami partii politycznych. Zatrudnienie żon, narzeczonych, osób bliskich, członków rodziny jest możliwe, nie możemy ograniczać praw konstytucyjnych tych ludzi, ale to powinno być przedmiotem jawności, zarówno pod względem kompetencji, jak i wynagrodzeń - dodał.

- Po trzecie, spółki strategiczne. Ich zarządy powinny być wybierane w transparentnych konkursach, a niektóre powinny być też dzierżawione po prostu menedżerom, którzy wiedzą, co z tym zrobić - ocenił.

Hennig-Kloska: z tym trzeba skończyć, bo prawdziwym łupem dla polityków są często spółki

- Polska 2050 dawno temu przygotowała cały dokument "Spółki do remontu", którego jestem współautorką. I wspólnie na Trzeciej Drodze mamy pierwszy punkt - odpolitycznienie, odpartyjnienie państwa - powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

- Nasze założenia zakładają między innymi wprowadzenie Krajowego Rejestru Osób Eksponowanych Politycznie. On jest stworzony na wzór takiego podobnego rejestru, który działa w systemie bankowym i śledzi finansowanie terroryzmu, prania brudnych pieniędzy. To jest po to, by w końcu zrobić porządek i pokazać transparentnie, jakie korzyści politycy czerpią z obsadzania swoich nominatów w spółkach Skarbu Państwa, bo z tym trzeba skończyć - dodała.

- Oczywiście za tym musi pójść cały szereg innych zmian. Wskazała, na "prawdziwe apolityczne komitety nominacyjne", a także "zakaz przechodzenia sobie ze stołka na stołek".

- Dzisiaj mamy taką sytuację, że posłowie potrafią rzucać mandat, żeby obsiąść dobry stołek w spółce Skarbu Państwa. Z tym trzeba skończyć, bo prawdziwym łupem dla polityków są często spółki - oceniła.

Hennig-Kloska: z tym trzeba skończyć bo prawdziwym łupem dla polityków są często spółki. Riposta Domańskiego
Hennig-Kloska: z tym trzeba skończyć bo prawdziwym łupem dla polityków są często spółki. Riposta DomańskiegoTVN24

Domański: konieczne jest rozliczenie i sprawdzenie, jak te osoby trafiły do zarządów spółek Skarbu Państwa

- W nawiązaniu do tego, co powiedziała pani poseł, konieczne jest absolutnie rozliczenie i sprawdzenie, jak te osoby trafiły do zarządów spółek Skarbu Państwa, jakie umowy były podpisywane, a w szczególności sprawdzenie transakcji sprzedaży Rafinerii Gdańskiej do Saudi Aramco. I to są rzeczy, którymi zajmiemy się zaraz po wyborach - zapowiedział Domański, który skorzystał z możliwości zabrania głosu.

Standerski: złożyliśmy projekt ustawy o zakończeniu karuzeli tłustych kotów w spółkach Skarbu Państwa

- Myślę, że przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości nie zmieściłby się w czasie, żeby wyliczyć wszystkie tłuste koty, które obsiadły spółki Skarbu Państwa - powiedział Dariusz Standerski. Dodał, że "Lewica ma na to konkretne rozwiązanie, ponieważ wspólnie z Dariuszem Wieczorkiem złożyliśmy projekt ustawy o zakończeniu tej karuzeli tłustych kotów w spółkach Skarbu Państwa".

- Przewidujemy powołanie rady kompetencyjnej złożonej z przedstawicieli pracodawców, pracowników, także wszystkich klubów, które są w Sejmie, który będzie przeprowadzał transparentny i jasny konkurs na wszystkie stanowiska. Stworzymy zasób kadrowy, żeby każdy mógł w internecie sprawdzić, kto czeka na miejsce w radzie nadzorczej lub w zarządzie danej spółki. A te spółki, które są strategiczne dla Skarbu Państwa, jak Orlen, jak KGHM, ich członkowie zarządu będą musieli przechodzić przesłuchanie przed komisją sejmową, żeby każdy zobaczył te trudne pytania, które będą im zadawać zarówno posłowie z koalicji, jak i z opozycji. Czas postawić na transparentność w spółkach - powiedział.

Standerski o projekcie ustawy o "zakończeniu karuzeli tłustych kotów w spółkach Skarbu Państwa
Standerski o projekcie ustawy o "zakończeniu karuzeli tłustych kotów w spółkach Skarbu PaństwaTVN24

Standerski o trzech filarach pakietu antyinflacyjnego Nowej Lewicy 

Tematami drugiej części debaty były inflacja i drożyzna. Tym razem wszyscy uczestnicy debaty odpowiadali na to samo pytanie, które brzmiało: - Jeśli wynik wyborów umożliwi państwu rządzenie lub współrządzenie, to jakimi decyzjami, i w jakim czasie, pomożecie państwo Radzie Polityki Pieniężnej sprowadzić inflację najpierw do poziomu jednocyfrowego, a później do celu inflacyjnego na poziomie mniej więcej 2,5 procent, jaki był planowany i zakładany?

Dariusz Standerski powiedział, że Nowa Lewica ma gotowy "pakiet złożony z trzech filarów". - Pierwszy filar to inwestycje celowane w źródła inflacji, czyli między innymi remonty sieci energetycznych, mieszkania, które zużywają mniej energii. To są inwestycje, których finansowanie jest w Krajowym Planie Odbudowy - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że "Francuzi zdążyli już ocieplić pół miliona mieszkań". - W Polsce wydano dotąd zero złotych z Krajowego Planu Odbudowy - dodał. 

Jak mówił, druga część wspomnianego pakietu to "ściąganie pieniędzy z rynku". - Ale od tych, którzy je mają, czyli wprowadzenie zielonych antyinflacyjnych obligacji, czyli opodatkowanie nadmiarowych zysków i działania antymonopolowe - wymieniał. 

Trzeci etap to działania osłonowe. - Dzisiaj inflacja zaczyna spadać przez to, że ludzie przestali kupować. Spada konsumpcja, przez co PKB spada i wchodzimy w czas stagflacji, czyli wysokiej inflacji i bardzo niskiego wzrostu gospodarczego. Działania osłonowe polegające na między innymi dwukrotnym zwaloryzowaniu emerytury, jeżeli jest wysoka inflacja, będą wprowadzone w ramach tego pakietu walki z inflacją - zapowiedział Standrski. 

Standerski o trzech filarach pakietu antyinflacyjnego Nowej Lewicy
Standerski o trzech filarach pakietu antyinflacyjnego Nowej Lewicy TVN24

Domański o strategii walki z inflacją

Andrzej Domański, przedstawiciel komitetu Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że "inflacja to zdecydowanie największy problem, który trawi polską gospodarkę". - Od momentu przejęcia przez PiS władzy skumulowana inflacja sięga 47 procent. Inflacja w Polsce jest niemal dwukrotnie wyższa niż w Unii Europejskiej. Co z tym zrobić? Przede wszystkim walczyć z nadwyżkowymi zyskami  koncernów kontrolowanych przez polityków PiS-u. Widzimy to bardzo wyraźnie, że spółki kontrolowane przez Skarb Państwa są beneficjentami wysokiej inflacji - mówił polityk KO. 

W drugiej kolejności wskazał na ceny energii. - Ceny energii w Polsce w lipcu dla polskich przedsiębiorstw były o 50 procent wyższe niż w Niemczech. To oczywiście musi się przełożyć na wyższe ceny wszystkich produktów. Dlatego tak ważna jest transformacja energetyczna i przesuwanie się w kierunku odnawialnych źródeł energii - przekonywał. 

Na koniec Domański wspomniał o obligacjach antyinflacyjnych. Jak wyjaśnił, jest to instrument, który "pozwoli ściągnąć z rynku nadwyżkę pieniądza, a jednocześnie zapewnić Polakom realną ochronę przed inflacją".  

Domański: inflacja to zdecydowanie największy problem, który trafi polską gospodarkę
Domański: inflacja to zdecydowanie największy problem, który trafi polską gospodarkęTVN24

Wipler o "trzech podstawowych przyczynach inflacji"

Przemysław Wipler stwierdził, że są trzy podstawowe przyczyny obecnej inflacji. - Po pierwsze rozdawnictwo, wydawanie pieniędzy podatników zabieranych nam w podatkach. Będziemy tak jak dotychczas głosowali przeciwko wszystkim takim programom. W tej kadencji byliśmy jedynymi, którzy nie głosowali w tym zakresie z Prawem i Sprawiedliwością - zaznaczył poseł Konfederacji. 

Jako drugą przyczynę inflacji wskazał "problemy wynikające ze złego reagowania przez rząd i opozycję na to, co działo się w trakcie pandemii", w tym zarządzane w tamtym czasie lockdowny. Jego zdaniem "200 miliardów złotych wpompowanych przez Polski Fundusz Rozwoju i różnego rodzaju agendy rządowe w gospodarkę to jedna z poważnych przyczyn inflacji". 

- Po trzecie wprowadzimy zmiany, które uproszczą i obniżą podatki. 12-procentowy, liniowy podatek dochodowy dla wszystkich. Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Obniżka paliwa o 2 złote na litrze. Zmiany podatkowe, ponieważ te pieniądze, żebyśmy mogli przetrwać czas inflacji, powinny zostać w naszych kieszeniach - postulował Wipler.

Wipler: są trzy podstawowe przyczyny obecnej inflacji
Wipler: są trzy podstawowe przyczyny obecnej inflacjiTVN24

Hennig-Kloska: jesteśmy w spirali inflacyjnej

Paulina Hennig-Kloska reprezentująca w debacie Trzecią Drogę oceniła, że obecnie "jesteśmy po tym łatwiejszym etapie obniżenia inflacji", czyli tej części wynikającej ze zmienności cen.

- To mamy za sobą. Dużo większym problemem jest walka z inflacją bazową, która rozlała się po gospodarce. Można powiedzieć, że jesteśmy trochę w takiej spirali inflacyjnej, w której transfery socjalne wywołują inflację, zaś potem inflacja zjada transfery socjalne - powiedziała posłanka Polski 2050. - Z tego powodu - kontynuowała - by nie podpalać inflacji w przyszłym roku postanowiliśmy głosować przeciwko waloryzacji 500 Plus.  Według niej taki krok doprowadziłby do "dalszego ubożenia tych osób, które by się na ten dodatek nie załapały".

- Co trzeba zrobić? Po pierwsze odbudować równowagę w PKB, odbudować silnik inwestycyjny. On niestety będzie hamował, bo jest napędzany resztką funduszy inwestycyjnych - powiedziała Hennig-Kloska. Dodała, że należy "pilnie uruchomić środki inwestycyjne w postaci funduszy unijnych, w tym Krajowego Planu Odbudowy".

Hennig-Kloska: jesteśmy w spirali inflacyjnej
Henning-Kloska: jesteśmy w spirali inflacyjnejTVN24

Standerski: premierem zostanie osoba, która zostanie zaakceptowana przez wszystkie partie

Wszystko wskazuje na to, że jeśli po jesiennych wyborach opozycja przejmie władzę, to będzie musiała stworzyć rząd koalicyjny. Pytanie drugie w tej części debaty brzmiało: - Czy jest zgoda między potencjalnymi koalicjantami, by premierem takiego rządu został przedstawiciel komitetu wyborczego partii, która zdobędzie w wyborach najwięcej mandatów? Dziś wygląda na to, że byłby to lider Platformy Obywatelskiej. Czy i jak dogadacie się w sprawach polityki społecznej, podatkowej i mieszkaniowej?

Przedstawiciel Nowej Lewicy stwierdził, że "premierem rządu zostanie ta osoba, która zostanie zaakceptowana przez wszystkie partie po wyborach". - Jeżeli chodzi o wspólne elementy programów partii należących do demokratycznej opozycji, to jest jeden kluczowy: inwestycje z Unii Europejskiej, które napędzają gospodarkę - powiedział Standerski.

Wskazał, że jest to "osiem procent PKB w samych inwestycjach unijnych, które pozwolą na rozpędzenie się gospodarki i sfinansowanie programów", takich jak program budowy 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem, które proponuje Lewica. - Te trzy ustawy, o których mówiłem w pierwszym pytaniu, pozwolą na to, żeby tych pieniędzy było więcej i żeby móc wprowadzić wszystkie programy inwestycyjne, o których mówimy w naszych programach - oznajmił.

Standerski: premierem zostanie osoba, która zostanie zaakceptowana przez wszystkie partie
Standerski: premierem zostanie osoba, która zostanie zaakceptowana przez wszystkie partieTVN24

"Będziemy gotowi do tego, by w dniu zwycięstwa wyborczego sformułować wspólny rząd"

Domański stwierdził, że "naturalnym, że kandydatem na premiera będzie lider tej partii, która uzyska najwięcej głosów i wszystko wskazuje na to, że tą osobą będzie Donald Tusk".  

Zaznaczył jednocześnie, że "w demokratycznej opozycji nie ma wrogów". - My rozmawiamy, szukamy wspólnych rozwiązań i będziemy gotowi do tego, aby w dniu przejęcia władzy, w dniu zwycięstwa wyborczego sformułować wspólny rząd, bo nasze priorytety są zbieżne - przekonywał przedstawiciel KO. 

Przyznał, że wśród ugrupowań opozycji demokratycznej występują też pewne różnice w podejściu do niektórych programów społecznych czy polityk. - Ale to są rzeczy, które z całą pewnością jesteśmy w stanie razem, wspólnie pokonać i stworzyć rząd, który naprawi bałagan stworzony przez PiS i przez osiem lat niszczenia gospodarki przez Prawo i Sprawiedliwość - oświadczył. 

"Będziemy gotowi do tego, by w dniu zwycięstwa wyborczego sformułować wspólny rząd"
"Będziemy gotowi do tego, by w dniu zwycięstwa wyborczego sformułować wspólny rząd"TVN24

Wipler: nie będziemy popierać ani Donalda Tuska, ani Jarosława Kaczyńskiego

- My po tych wyborach z nikim nie wejdziemy do rządu i nie będziemy popierać ani Donalda Tuska, ani Jarosława Kaczyńskiego - zadeklarował Przemysław Wipler z Konfederacji. - My chcemy, żeby skończyły się rządy Kaczyńskiego, ale nie chcemy powrotu Tuska, ponieważ pamiętamy, jak on rządził - mówił.

Zwracając się do przedstawicieli opozycji, stwierdził: - Wy tak naprawdę, żeby przejąć te spółki Skarbu Państwa, a nie je odpolityczniać, jesteście gotowi dogadać się od Sasa do Lasa i wszyscy być razem i brać na te same listy eurosceptyków, euroentuzjastów, ludzi za wolnym rynkiem, ludzi za socjalizmem. A koniec końców chodzi o to, żebyście wy przyjęli media publiczne, żebyście wy przejęli spółki Skarbu Państwa, żebyście wy przejęli te wszystkie konfitury. 

Przekonywał, że jego ugrupowanie nie chce w tym uczestniczyć. - Ale jak będziecie chcieli upraszczać, obniżać podatki, jeżeli będziecie chcieli przywrócić Polakom wolność, własność i sprawiedliwość, to wtedy możecie w konkretnych sprawach na nas liczyć - zapewnił. 

"My po tych wyborach z nikim nie wejdziemy do rządu i nie będziemy popierać ani Tuska, ani Kaczyńskiego"
"My po tych wyborach z nikim nie wejdziemy do rządu i nie będziemy popierać ani Donalda Tuska, ani Jarosława Kaczyńskiego"TVN24

Odpowiadając na słowa Wiplera o "wygibasach" na listach wyborczych partii opozycyjnych, Dariusz Standerski stwierdził, że "to chyba wspomnienie z układania list Konfederacji".

- Panie Przemysławie, bądźmy szczerzy, przecież was nic tak naprawdę nie łączy. Macie (w swoich szeregach - red.) od skrajnych narodowców po skrajnych libertarian. Was może łączy to, że macie bardzo dużo członków rodziny na swoich listach i chcecie w ten sposób stworzyć takie rodzinne kółka po wyborach, ale jeżeli chodzi o spójność programową, czy jakąkolwiek, przecież wy jak chodzicie do mediów, to z tygodnia na tydzień macie zupełnie inne propozycje programowe, które z jednej albo z drugiej strony są złe dla Polski - powiedział przedstawiciel Nowej Lewicy w ramach riposty.

Hennig-Kloska: jest zwyczaj demokratyczny którego nie zamierzamy bagatelizować

Odpowiadając na pytanie postawione przez prowadzącego debatę Grzegorza Kajdanowicza, Paulina Hennig-Kloska powiedziała, że "jest zwyczaj demokratyczny, zgodnie z którym partia, która wygrywa i jest w stanie stworzyć większościowy rząd ma prawo do wskazania premiera". Zapewniła, że nikt z Trzeciej Drogi "nie zamierza tej zasady bagatelizować".

- To jest zasada, którą trzeba uszanować, od dawna funkcjonująca w państwie polskim i w większości krajów demokratycznych. Natomiast to, czego zabrakło, a co trzeba będzie zrobić, to dogadać wspólny plan dla rządu - oznajmiła. - Myśmy to zrobili wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym, mamy listę wspólnych spraw, mamy tam sześć gwarancji, które obiecaliśmy obywatelom. I to będzie też nasz plan działania dla przyszłego rządu, który w ramach negocjacji będziemy chcieli zapewnić i zrealizować - zapowiedziała.

Przypomniała, że to między innymi wzmocnienie usług publicznych poprzez dofinansowane zmian w oświacie, poprawa sytuacji w opiece zdrowotnej, transformacja energetyczna, odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa, poprawa sytuacji w gospodarce oraz ustawa o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością. 

Hennig-Kloska: jest zwyczaj demokratyczny którego nie zamierzamy bagatelizować
Henning-Kloska: jest zwyczaj demokratyczny którego nie zamierzamy bagatelizować TVN24

Pytania wzajemne

Trzecia część debaty to pytania wzajemne kandydatów. Uczestnicy spotkania mieli 60 sekund na odpowiedź. W związku z nieobecnością przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w ogniu pytań znalazł się przedstawiciel Konfederacji Przemysław Wipler. Dotyczyły one m.in. propozycji likwidacji obowiązkowych składek na ZUS, kwestii polskiego członkostwa w UE oraz potencjalnej koalicji z partią Jarosława Kaczyńskiego. Wipler z kolei skierował pytanie do Andrzeja Domańskiego z KO oraz Pauliny Hennig-Kloski z Polski 2050. Dariusz Standerski z Nowej Lewicy zwrócił się z pytaniem do pustej mównicy, która była zarezerwowana dla przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości. 

Pytania wzajemne. Domański do Wiplera: czy może pan dać słowo honoru, że po wyborach Konfederacja nie wejdzie w koalicję z PiS-em?
Pytania wzajemne. Domański do Wiplera: czy może pan dać słowo honoru, że po wyborach Konfederacja nie wejdzie w koalicję z PiS-em?TVN24
Pytania wzajemne. Hennig-Kloska do Wiplera: Chcecie razem z PiS-em blokować Krajowy Plan Odbudowy. Z czego spłacicie długi, które oni na poczet tego planu zaciągnęli?
Pytania wzajemne. Henning-Kloska do Wiplera: Chcecie razem z PiS-em blokować Krajowy Plan Odbudowy. Z czego spłacicie długi, które oni na poczet tego planu zaciągnęli?TVN24
Pytania wzajemne. Standerski do Wiplera: Czy aktualna jest pańska sugestia z 2017 roku o wyjściu Polski z UE i czy aktualny jest program Ruchu Narodowego "polexit" z 2020 roku?
Pytania wzajemne. Standerski do Wiplera: Czy aktualna jest pańska sugestia z 2017 roku o wyjściu Polski z UE i czy aktualny jest program Ruchu Narodowego "polexit" z 2020 roku? TVN24
Pytania wzajemne. Wipler do Domańskiego: Postulujecie podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych, postulujecie babciowe i kredyt zero procent, a jednocześnie głosujecie za całym pisowskim rozdawnictwem. Z czego chcecie to sfinansować?
Pytania wzajemne. Wipler do Domańskiego: Postulujecie podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych, postulujecie babciowe i kredyt zero procent, a jednocześnie głosujecie za całym pisowskim rozdawnictwem. Z czego chcecie to sfinansować? TVN24
Pytania wzajemne. Wipler do Hennig-Kloski: Macie na swojej liście Ryszarda Petru, który jest za tym, żeby w Polsce każdy obcokrajowiec mógł kupować ziemię. Czy jesteście za takim twardym liberalizmem?
Pytania wzajemne. Wipler do Henning-Kloski: Macie na swojej liście Ryszarda Petru, który jest za tym, żeby w Polsce każdy obcokrajowiec mógł kupować ziemię. Czy jesteście za takim twardym liberalizmem? TVN24
Pytania wzajemne. Standerski do pustej mównicy
Pytania wzajemne. Standerski do pustej mównicyTVN24

Wolne wypowiedzi kandydatów

Na koniec każdy z uczestników debaty otrzymał półtorej minuty na swobodną wypowiedź.

Andrzej Domański: - Zbliżające się wybory będą absolutnie kluczowe dla Polski i dla polskiej gospodarki. Dokonamy wyboru pomiędzy siłami, które chcą realizować stopniowy proces wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej, a siłami opozycji demokratycznej. To absolutnie kluczowe, abyśmy wybrali dobrze. Z punktu widzenia gospodarki wybór jest również absolutnie kluczowy. Polska gospodarka pod rządami PiS-u znalazła się w całkowitej stagnacji. Widać, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pcha polską gospodarkę ku katastrofie. My w Koalicji Obywatelskiej dobrze wiemy, że bogactwo narodu, bogactwo społeczeństwa nie bierze się z zasiłków, tylko bierze się z pracy, inwestycji i innowacji. I o tym jest nasz program. O wspieraniu pracujących. O wspieraniu tych ludzi, którzy budują polskie bogactwo. O zmianach w edukacji, które będą w przyszłości miały efekt w postaci wyższych i lepszych innowacji. I na koniec wsparcie dla przedsiębiorców. To kluczowy element naszego programu. Program kasowego PIT-u, czyli PIT-u płaconego dopiero po otrzymaniu środków. Czy chorobowe od pierwszego dnia płacone przez ZUS. Polscy przedsiębiorcy znaleźli się obecnie w bardzo trudnej sytuacji i konieczne są gruntowne reformy.

Andrzej Domański - podsumowanie
Andrzej Domański - podsumowanieTVN24

Przemysław Wipler: - Konfederacja to gospodarka. W przeciwieństwie do wszystkich innych komitetów, łącznie z tym nieobecnym, jesteśmy skupieni na tym, w jaki sposób reformować nasz kraj, na sposobie prowadzenia firm, sposobie, w jaki możemy pracować. Osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u to czas, w którym zadłużono nas na 400 miliardów złotych. Gdy Donald Tusk zostawał premierem, to dług publiczny wynosił 528 miliardów złotych. Gdy przestawał być, to były 923 miliardy. Drugie tyle długu dołożyło Prawo i Sprawiedliwość. Jesteśmy w sytuacji, w której powinniśmy przyspieszyć (gojenie) ran, które zostały zadane naszemu narodowi i naszej gospodarce przez lockdowny i przez regulacje, które wszyscy, jak tutaj jesteście w tym studiu, razem z PiS-em popieraliście. Tylko my głosowaliśmy przeciw temu. W wyniku zamykania gospodarki, w wyniku ograniczenia wolności obywatelskich, w wyniku ograniczenia wolności gospodarczej, w wyniku rozdawnictwa, które w kluczowych kwestiach zawsze popieraliście, i za którym głosowaliście. Konfederacja to będzie formacja niskich i prostych podatków, walki o prawa tych, którzy pracują i tych, którzy chcą cieszyć się owocami swojej pracy.

Przemysław Wipler - podsumowanie
Przemysław Wipler - podsumowanieTVN24

Paulina Hennig-Kloska: - Dość kłótni i do przodu. Dokładnie to trzeba zrobić po 15 października. Odsunąć PiS od władzy, a potem zacząć kawałek po kawałku, naprawiać państwo. To jako Polska 2050 robimy od trzech lat, nie będąc w zasadzie zainstalowani w parlamencie. Teraz chcemy to robić wspólnie z naszym koalicjantem i pozostałymi ugrupowaniami demokratycznej opozycji. Ale to musi być naprawdę porządnie zrobione. Mamy plan, jak ruszyć polską gospodarkę z marazmu, jak dać jej oddech. Można się z tym zapoznać, wiele punktów, które proponujemy, między innymi na nowo zdefiniowanie składki zdrowotnej i wiele innych dobrych zmian. Mamy plan, jak zreformować polską edukację, którą chcemy dofinansować, jak naprawić opiekę zdrowotną. Dzisiaj państwo w zasadzie abdykowało, przyznało się do porażki, daje pieniądze obywatelom i mówi: kupcie sobie usługi publiczne, bo my ich nie jesteśmy w stanie wam dostarczyć na wysokim poziomie. Nam zależy na tym, by państwo faktycznie działało, by funkcjonowało. (...) Państwo musi dostarczać Polakom dobre usługi publiczne. Zrobimy Polskę lepszą za te same pieniądze.

Paulina Hennig-Kloska - podsumowanie
Paulina Henning-Kloska - podsumowanie TVN24

Dariusz Standerski: - Szanowni Państwo, dobrze nas znacie, bo Lewica dobrze przygotowywała się przez te ostatnie cztery lata na te wybory, bo konsekwentnie budowaliśmy nasz program i utwierdziliśmy się w naszych poglądach, bo widzieliśmy się często na ulicach naszych miejscowości i tam słyszeliśmy o (waszych) problemach (...) I budowaliśmy przez te cztery lata rozwiązania. Dlatego jesteśmy dzisiaj gotowi. Jesteśmy gotowi na budowanie dobrych usług publicznych, na zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do ośmiu procent PKB, na zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego, które dzisiaj dotyczy 14 milionów Polek i Polaków, na inwestowanie w 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem. Jesteśmy również gotowi na to, żeby mądrze wydać pieniądze z Unii Europejskiej. 260 miliardów na wykonanie Krajowego Planu Odbudowy czeka, aż zostanie złożony po pierwsze wniosek i zostaną wykonane kamienie milowe. My jesteśmy do tego przygotowani. I w związku z tym, że mamy serce po lewej stronie, jesteśmy gotowi na realizację tych konkretnych postulatów, w tym ochrony praw kobiet, ochrony środowiska, tworzenia państwa dla milionów, a nie dla wąskiej grupy wybranych.

Dariusz Standerski - podsumowanie
Dariusz Standerski - podsumowanie TVN24

Autorka/Autor:js, momo/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tvn24

Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda nie wykluczył, że spotka się z Donaldem Trumpem w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pytany o taką możliwość, rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller wskazał, że kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat.

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Źródło:
PAP

Waga sprawy jest tak duża, że przedstawię ją na forum Sejmu - powiedział o inwigilacji Pegasusem minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Gość "Kropki nad i" mówił, że 578 osób, które według zebranych przez służby danych były szpiegowane tym oprogramowaniem, to "lista zamknięta" i się nie poszerzy. Jak przekazał, istnieje podejrzenie, iż godzący się przez lata na stosowanie inwigilacji wobec obywateli sędziowie "nie mieli świadomości, że będzie stosowany system, który nie miał certyfikacji polskich władz".

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Źródło:
TVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej połowie 2024 roku będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę (MWh) – tak wynika z tworzonej ustawy o bonie energetycznym, która ma zawierać odpowiednie przepisy w tej sprawie.

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

Źródło:
PAP

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane piątego stopnia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 500 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Nawet do tygodnia może potrwać naprawa tunelu w Sulejówku. We wtorek nad ranem ciężarówka uderzyła w jego betonową rozporę, bardzo mocno go uszkadzając. Władze miasta zapowiadają, że naprawa może potrwać tydzień. Mieszkańców czekają spore utrudnienia. Jedyna droga, by przejechać przez tory, prowadzi przez Wesołą.

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rogoźnie (woj. wielkopolskie) doszło do czołowego zderzenia auta osobowego z samochodem ciężarowym. Wśród pięciu rannych osób jest dziecko.

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Źródło:
PAP

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze w ogromnej części spłonęła. Ikona stolicy Danii przetrwała 399 lat. - To narodowa tragedia - powiedział Mads Damsbo, dyrektor znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Christiansborg. Nie ma doniesień o tym, by w pożarze ktoś ucierpiał.

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę o mobilizacji. Wiek poboru został w niej obniżony z 27 do 25 lat. Akt zakłada rozszerzenie uprawień władz w zakresie poboru do wojska.

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Charków jest na krawędzi upadku. Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - stwierdził we wtorek republikański szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul, mówiąc o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał, "świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi przez pryzmat naszych czynów".

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Źródło:
PAP

Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk między prezydentem a premierem w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, odnosząc się do możliwości przystąpienia Polski do europejskiej "żelaznej kopuły". Stwierdził, że pod pewnymi warunkami prezydent Andrzej Duda "będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa".

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Źródło:
TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło w Tyczynie koło Rzeszowa. Samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z tirem. W ciężarówce odpadło koło. Tir uderzył następnie w inny samochód, a potem w przystanek, na którym stali ludzie. Pięć osób trafiło do szpitala.

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze natrafili przy granicy polsko-białoruskiej na obywatelkę Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziewczynkę. Obie zostały przewiezione do szpitala w Hajnówce.

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Źródło:
tvn24.pl

Na konferencję NatCon, organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne w Brukseli, przyszła we wtorek policja z nakazem jej przerwania. Stało się to w momencie, w którym przemawiał główny propagator brexitu Nigel Farage. Taką decyzję wydał burmistrz jednej z dzielnic miasta z uwagi na "bezpieczeństwo publiczne". Skrytykował ją premier Belgii. Jak wynika z informacji organizatora, jednym z prelegentów w środę ma być Mateusz Morawiecki, którego o to, czy wystąpi na konferencji, zapytał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP, Sky News

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że został wezwany do prokuratury na tę samą godzinę, o której ma się stawić przed komisją śledczą. Szef komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział, że nie planuje przełożenia czwartkowego posiedzenia, na którym ma zeznawać Kamiński. W mediach społecznościowych opublikował wezwanie dla polityka PiS do stawienia się przed komisją.

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Źródło:
TVN24, PAP

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

W tamtym czasie dla mnie, jako ministra zdrowia, sprawa wyborów nie była najważniejsza - powiedział Łukasz Szumowski przed komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Były minister zdrowia mówił, że "rekomendował przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata".

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Źródło:
PAP

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury przy gruncie do -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl