Minister Spraw Zagranicznych wydał rozporządzenie dotyczące wykazu obwodów głosowania dla obywateli Polski przebywających za granicą - poinformowało w piątek MSZ. W dokumencie znalazły się 402 obwody. Aby oddać głos, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 10 października.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Jak podał na platformie X (dawniej Twitter) resort dyplomacji, "Minister Spraw Zagranicznych wydał rozporządzenie dotyczące wykazu obwodów głosowania dla obywateli Polski przebywających za granicą".
Na stronie MSZ napisano, że "wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach i referendum w jednym z 402 obwodów głosowania utworzonych przez Ministra Spraw Zagranicznych". Wykaz obwodów opublikowano w załączniku do "rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 14 września 2023 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania za granicą do Sejmu i do Senatu w 2023 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą".
Najwięcej komisji w Wielkiej Brytanii
Najwięcej obwodowych komisji wyborczych powstanie w państwach, w których przebywa największa liczba Polaków: w Wielkiej Brytanii - 75 komisji, w Stanach Zjednoczonych - 52 komisje, a w Niemczech - 42 komisje. Po ponad 10 obwodów powstanie też we Francji (18), w Hiszpanii (13), w Kanadzie (12), w Irlandii (11), w Belgii (11) i w Norwegii (11).
Polacy będą mogli zagłosować też m.in. w: Arabii Saudyjskiej, Omanie, Etiopii, Iranie, Jordanii, Kolumbii, Kenii, Mongolii, Panamie, Senegalu czy Uzbekistanie.
Ze względu na stan wojny w Ukrainie odstąpiono od organizowania wyborów w tym kraju. Ponadto w dwóch krajach - Białorusi i Rosji - z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą wybory zostaną przeprowadzone jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i w Moskwie.
Co zrobić, by oddać głos
Aby oddać głos, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 10 października 2023 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku: przy użyciu usługi e-Wybory, poprzez złożenie wniosku w formie papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie), poprzez złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).
W 2015 r. głosowanie odbyło się w 250 obwodach, w 2019 r. - w 320.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: roibu/Shutterstock