Samorządowcy, debiutanci i tylko kilku doświadczonych graczy - tak w skrócie wyglądają listy do Sejmu najważniejszych komitetów wyborczych w okręgu nr 12. Najwięcej znanych nazwisk można znaleźć na liście PiS - to między innymi były rzecznik rządu Rafał Bochenek czy wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Co ciekawe, trzej obecni posłowie PiS znaleźli się dopiero w połowie listy. Z kolei KO nie rusza z dwóch pierwszych miejsc posłów, którzy z Oświęcimia, Wadowic, Chrzanowa i okolic dostali się do Sejmu przed czterema laty, za to miesza na reszcie listy, wprowadzając na nią wielu samorządowców - trudno jednak znaleźć członków partii wchodzących w skład Koalicji innych niż PO.
Okręg nr 12 pod Krakowem obejmuje pięć powiatów w województwie małopolskim: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki. To jeden z najmniejszych okręgów w Polsce pod względem populacji, dlatego do zdobycia jest tam zaledwie osiem mandatów. Mieszkańcy tego obszaru będą mogli głosować na kandydatów z list PiS, KO, Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy, Konfederacji, Bezpartyjnych Samorządowców, a także komitetu Polska Jest Jedna.
W wyborach parlamentarnych w 2019 roku z okręgu nr 12 do Sejmu dostało się sześcioro polityków PiS i tylko dwójka polityków KO. Pozostałe komitety w tym regionie nie wprowadziły do Sejmu żadnych przedstawicieli.
Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 12
Listę Bezpartyjnych Samorządowców w okolicach Oświęcimia i Wadowic otwiera Agata Wiśniowska, pedagożka. Tuż za nią uplasował się Zbigniew Małecki, były radny powiatu wadowickiego z PiS, wyrzucony jednak z partii w 2016 roku. Później starał się bezskutecznie - jako kandydat niezależny - o fotel burmistrza Andrychowa. Z kolei "trójką" w tym okręgu jest Andrea Božičević-Stępień, lekarka.
Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 12
Trzecia Droga jako lidera w okręgu nr 12 wystawiła adwokata Pawła Śliza, działacza Polski 2050 Szymona Hołowni. Z notki na jego temat umieszczonej na stronie PL2050 dowiadujemy się, że jest "krakusem" z krwi i kości, a społecznie zajmuje się głównie działalnością swojej fundacji (mającej na celu zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa).
"Dwójką" Trzeciej Drogi został wieloletni burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, historyk, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pełnił tę funkcję przez 15 lat, od 2003 roku. W wyborach samorządowych w 2018 roku nie brał udziału. Przez trzy pierwsze kadencje startował z własnego komitetu, jednak z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 roku pokonał kandydata wystawionego przez PiS Jarosława Szlachetkę. Ten ostatni wygrał jednak kolejne wybory, z których z kolei wycofał się Ostrowski.
"Trójką" jest polityczka ugrupowania Hołowni Monika Szymeczko, specjalistka ds. rachunkowości.
Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 12
Na liście Nowej Lewicy w okręgu nr 12 znaleźli się lokalni działacze i samorządowcy. Na pierwszym miejscu znaleźć można wicestarostę oświęcimskiego Pawła Kobielusza, z zawodu nauczyciela. "Dwójką" jest Dominika Brożek, działaczka społeczna, harcerka i prezeska stowarzyszenia Chrzanów Miasto dla Mieszkańców.
U spodu pierwszej trójki znajdziemy Pawła Jezierskiego - to kolejny samorządowiec, a konkretnie radny gminy Oświęcim. W przeszłości był asystentem marszałka Sejmu z SLD Marka Borowskiego, a później pracował w biurze poselskim Jana Widackiego - również polityka SLD. Każdemu z tych kandydatów będzie jednak ciężko o mandat, bo w niewielkim okręgu nr 12 ponad 50 procent głosów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość.
Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 12
Prawo i Sprawiedliwość w okręgu oświęcimskim stawia przede wszystkim na swoich sprawdzonych, jednak wciąż nie aż tak doświadczonych w polityce krajowej działaczy. Wyjątkiem jest pierwsze miejsce, które zajmuje Rafał Bochenek, były rzecznik prasowy rządu Beaty Szydło i pierwszego rządu Mateusza Morawieckiego, a od 2019 roku poseł. Wcześniej, między listopadem 2018 roku a październikiem 2019 roku, zaliczył krótki epizod w roli przewodniczącego sejmiku małopolskiego.
Drugie miejsce zajął samorządowiec, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian. Trzecie miejsce i znów przedstawiciel samorządu - członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas. Jej polityczna kariera nabrała rozpędu po tym, jak pełniła funkcję dyrektora biura poselskiego Beaty Szydło i w 2018 roku z list PiS dostała się do sejmiku województwa.
Dla niektórych zaskakujący może być fakt, że bardzo aktywny w regionie wojewoda małopolski Łukasz Kmita zajął dopiero czwartą pozycję na liście - wciąż jednak bardzo prawdopodobne, że polityk uzyska mandat. Przed objęciem funkcji wojewody Kmita był olkuskim radnym, dwukrotnie starał się o fotel burmistrza tego miasta, jednak w obu przypadkach przegrywał w drugiej turze.
Sprawujący obecnie mandat posłowie zajęli dopiero odległe piąte, szóste i siódme miejsca. To kolejno Filip Kaczyński (w 2019 roku startował z jeszcze dalszego, 12. miejsca, a i tak uzyskał mandat), Marek Polak (poseł nieprzerwanie od 2005 roku, jednak w tym roku zaliczył spory spadek - w poprzednich wyborach był na drugim miejscu na liście) oraz Władysław Kurowski (w poprzednich wyborach zajmował to samo, siódme miejsce na liście).
Do Sejmu chce się dostać również burmistrz gminy Alwernia - Beata Nadzieja-Szpila. Zajmuje 10. miejsce na liście.
Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 12
Konfederacja w okręgu nr 12 stawia na Bartosza Wilczyńskiego, prezesa Małopolskiego Ruchu Narodowego, inżyniera automatyki i robotyki. Na drugim miejscu listy znalazł się Emil Krawczyk - inżynier środowiska. To jego trzecia próba wejścia do Sejmu. "Trójką" z kolei jest Łukasz Nowakowski, technik logistyk.
Nowakowski jest nowym politykiem Konfederacji w tym okręgu - w poprzednich wyborach jego miejsce na liście zajmował Dariusz Chmiel (obecnie "czwórka").
Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 12
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej nie mogli w ostatnich wyborach liczyć na zbyt wiele mandatów w okręgu nr 12 - ostatecznie do Sejmu dostały się tylko dwie osoby. Posłowie Dorota Niedziela i Marek Sowa - oboje reprezentujący Platformę Obywatelską - będą walczyć o głosy na tych samych miejscach co przed czterema laty. Posłanka Niedziela jako "jedynka", a poseł Sowa jako "dwójka".
Na kolejnych miejscach zaszły jednak znaczące zmiany. "Trójką" KO stała się farmaceutka Joanna Jaworska-Nowak, dla której tegoroczne wybory to polityczny debiut. Dopiero za nią komitet postanowił umieścić wicestarostę chrzanowskiego Bartłomieja Gębalę. "Piątką" jest z kolei starosta myślenicki Józef Tomal.
Na 16 kandydatów Koalicja Obywatelska wystawiła w okręgu nr 12 praktycznie samych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i kilku kandydatów nienależących do żadnej partii politycznej. Wyjątkiem jest zajmująca dopiero 12. miejsce Katarzyna Bliźniak, polityczka Nowoczesnej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24