Wybory 2023. Kto w okręgu podkrakowskim powalczy o mandat posła

Autor:
bp
Źródło:
tvn24.pl
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/20
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Samorządowcy, debiutanci i tylko kilku doświadczonych graczy - tak w skrócie wyglądają listy do Sejmu najważniejszych komitetów wyborczych w okręgu nr 12. Najwięcej znanych nazwisk można znaleźć na liście PiS - to między innymi były rzecznik rządu Rafał Bochenek czy wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Co ciekawe, trzej obecni posłowie PiS znaleźli się dopiero w połowie listy. Z kolei KO nie rusza z dwóch pierwszych miejsc posłów, którzy z Oświęcimia, Wadowic, Chrzanowa i okolic dostali się do Sejmu przed czterema laty, za to miesza na reszcie listy, wprowadzając na nią wielu samorządowców - trudno jednak znaleźć członków partii wchodzących w skład Koalicji innych niż PO.

Okręg nr 12 pod Krakowem obejmuje pięć powiatów w województwie małopolskim: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki. To jeden z najmniejszych okręgów w Polsce pod względem populacji, dlatego do zdobycia jest tam zaledwie osiem mandatów. Mieszkańcy tego obszaru będą mogli głosować na kandydatów z list PiS, KO, Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy, Konfederacji, Bezpartyjnych Samorządowców, a także komitetu Polska Jest Jedna.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku z okręgu nr 12 do Sejmu dostało się sześcioro polityków PiS i tylko dwójka polityków KO. Pozostałe komitety w tym regionie nie wprowadziły do Sejmu żadnych przedstawicieli.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 12

Listę Bezpartyjnych Samorządowców w okolicach Oświęcimia i Wadowic otwiera Agata Wiśniowska, pedagożka. Tuż za nią uplasował się Zbigniew Małecki, były radny powiatu wadowickiego z PiS, wyrzucony jednak z partii w 2016 roku. Później starał się bezskutecznie - jako kandydat niezależny - o fotel burmistrza Andrychowa. Z kolei "trójką" w tym okręgu jest Andrea Božičević-Stępień, lekarka.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 12

Trzecia Droga jako lidera w okręgu nr 12 wystawiła adwokata Pawła Śliza, działacza Polski 2050 Szymona Hołowni. Z notki na jego temat umieszczonej na stronie PL2050 dowiadujemy się, że jest "krakusem" z krwi i kości, a społecznie zajmuje się głównie działalnością swojej fundacji (mającej na celu zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa).

"Dwójką" Trzeciej Drogi został wieloletni burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, historyk, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pełnił tę funkcję przez 15 lat, od 2003 roku. W wyborach samorządowych w 2018 roku nie brał udziału. Przez trzy pierwsze kadencje startował z własnego komitetu, jednak z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 roku pokonał kandydata wystawionego przez PiS Jarosława Szlachetkę. Ten ostatni wygrał jednak kolejne wybory, z których z kolei wycofał się Ostrowski.

"Trójką" jest polityczka ugrupowania Hołowni Monika Szymeczko, specjalistka ds. rachunkowości.

Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 12

Na liście Nowej Lewicy w okręgu nr 12 znaleźli się lokalni działacze i samorządowcy. Na pierwszym miejscu znaleźć można wicestarostę oświęcimskiego Pawła Kobielusza, z zawodu nauczyciela. "Dwójką" jest Dominika Brożek, działaczka społeczna, harcerka i prezeska stowarzyszenia Chrzanów Miasto dla Mieszkańców.

U spodu pierwszej trójki znajdziemy Pawła Jezierskiego - to kolejny samorządowiec, a konkretnie radny gminy Oświęcim. W przeszłości był asystentem marszałka Sejmu z SLD Marka Borowskiego, a później pracował w biurze poselskim Jana Widackiego - również polityka SLD. Każdemu z tych kandydatów będzie jednak ciężko o mandat, bo w niewielkim okręgu nr 12 ponad 50 procent głosów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość.

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 12

Prawo i Sprawiedliwość w okręgu oświęcimskim stawia przede wszystkim na swoich sprawdzonych, jednak wciąż nie aż tak doświadczonych w polityce krajowej działaczy. Wyjątkiem jest pierwsze miejsce, które zajmuje Rafał Bochenek, były rzecznik prasowy rządu Beaty Szydło i pierwszego rządu Mateusza Morawieckiego, a od 2019 roku poseł. Wcześniej, między listopadem 2018 roku a październikiem 2019 roku, zaliczył krótki epizod w roli przewodniczącego sejmiku małopolskiego.

Drugie miejsce zajął samorządowiec, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian. Trzecie miejsce i znów przedstawiciel samorządu - członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas. Jej polityczna kariera nabrała rozpędu po tym, jak pełniła funkcję dyrektora biura poselskiego Beaty Szydło i w 2018 roku z list PiS dostała się do sejmiku województwa.

Dla niektórych zaskakujący może być fakt, że bardzo aktywny w regionie wojewoda małopolski Łukasz Kmita zajął dopiero czwartą pozycję na liście - wciąż jednak bardzo prawdopodobne, że polityk uzyska mandat. Przed objęciem funkcji wojewody Kmita był olkuskim radnym, dwukrotnie starał się o fotel burmistrza tego miasta, jednak w obu przypadkach przegrywał w drugiej turze.

Sprawujący obecnie mandat posłowie zajęli dopiero odległe piąte, szóste i siódme miejsca. To kolejno Filip Kaczyński (w 2019 roku startował z jeszcze dalszego, 12. miejsca, a i tak uzyskał mandat), Marek Polak (poseł nieprzerwanie od 2005 roku, jednak w tym roku zaliczył spory spadek - w poprzednich wyborach był na drugim miejscu na liście) oraz Władysław Kurowski (w poprzednich wyborach zajmował to samo, siódme miejsce na liście).

Do Sejmu chce się dostać również burmistrz gminy Alwernia - Beata Nadzieja-Szpila. Zajmuje 10. miejsce na liście.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 12

Konfederacja w okręgu nr 12 stawia na Bartosza Wilczyńskiego, prezesa Małopolskiego Ruchu Narodowego, inżyniera automatyki i robotyki. Na drugim miejscu listy znalazł się Emil Krawczyk - inżynier środowiska. To jego trzecia próba wejścia do Sejmu. "Trójką" z kolei jest Łukasz Nowakowski, technik logistyk.

Nowakowski jest nowym politykiem Konfederacji w tym okręgu - w poprzednich wyborach jego miejsce na liście zajmował Dariusz Chmiel (obecnie "czwórka").

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 12

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej nie mogli w ostatnich wyborach liczyć na zbyt wiele mandatów w okręgu nr 12 - ostatecznie do Sejmu dostały się tylko dwie osoby. Posłowie Dorota Niedziela i Marek Sowa - oboje reprezentujący Platformę Obywatelską - będą walczyć o głosy na tych samych miejscach co przed czterema laty. Posłanka Niedziela jako "jedynka", a poseł Sowa jako "dwójka".

Na kolejnych miejscach zaszły jednak znaczące zmiany. "Trójką" KO stała się farmaceutka Joanna Jaworska-Nowak, dla której tegoroczne wybory to polityczny debiut. Dopiero za nią komitet postanowił umieścić wicestarostę chrzanowskiego Bartłomieja Gębalę. "Piątką" jest z kolei starosta myślenicki Józef Tomal.

Na 16 kandydatów Koalicja Obywatelska wystawiła w okręgu nr 12 praktycznie samych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i kilku kandydatów nienależących do żadnej partii politycznej. Wyjątkiem jest zajmująca dopiero 12. miejsce Katarzyna Bliźniak, polityczka Nowoczesnej.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autor:bp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedzielę poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Gabriel Seweryn, znany z programu "Królowe życia" stacji TTV, nie żyje. Śmierć projektanta potwierdziła rzeczniczka głogowskiego szpitala. Miał 56 lat.

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Autor:
pb//mm
Źródło:
glogow.naszemiasto.pl, tvn24.pl

W pierwszym wystąpieniu w Sejmie nowej kadencji prezydent Andrzej Duda podkreślał swoje konstytucyjne uprawnienia i przestrzegał, że "porządek konstytucyjny musi zostać zachowany". Te słowa zaprzeczają decyzjom, które wcześniej sam podejmował, a które według ekspertów prawa naruszały Konstytucję RP. Przypominamy.

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Źródło:
Konkret24

Sejm kontynuuje w środę obrady. Uchwalił już nowe przepisy dotyczące handlu w niedziele. Posłowie debatują teraz nad obywatelskim projektem przewidującym podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W planach głosowanie nad odwołaniem członków komisji "lex Tusk". Polityczną środę relacjonujemy w tvn24.pl.

Sejm. Handel w grudniowe niedziele na nowych zasadach. Teraz podwyżki dla pielęgniarek. Następnie komisja "lex Tusk"

Sejm. Handel w grudniowe niedziele na nowych zasadach. Teraz podwyżki dla pielęgniarek. Następnie komisja "lex Tusk"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Większość sejmowa zdecydowała o skierowaniu do dalszego procedowania trzech komisji – do sprawy wyborów kopertowych, Pegasusa i handlu polskimi wizami. Głosowanie nad każdą z nich poprzedziły gorące debaty – a do wymiany zdań między premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Szymonem Hołownią doszło już po rozpoczęciu obrad Sejmu.

Starcie Nitrasa z Jabłońskim i Hołownia uzupełniający wiedzę Morawieckiego. Burzliwy wtorek w Sejmie

Starcie Nitrasa z Jabłońskim i Hołownia uzupełniający wiedzę Morawieckiego. Burzliwy wtorek w Sejmie

Autor:
asty//mrz
Źródło:
TVN24

Policjanci zostali wezwani do potrącenia kobiety w Piasecznie. Nic jej się nie stało, ale okazało się, że chwilę wcześniej sama siedziała za kierownicą auta. Była pijana i straciła prawo jazdy. Następnego dnia rano wsiadła za kierownicę i zjawiła się w komendzie.

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz Siemoniak, który według doniesień medialnych ma zostać szefem służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska, ocenił, że "to nie jest czas na jakieś wielkie reorganizacje w służbach". - Znacznie ważniejsza jest jakość działania niż ciągłe zmiany - podkreślił. Stwierdził jednak, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest "nie do uzdrowienia".

Siemoniak: jestem "przymierzany", a "przymierzani" nie powinni żadnych rzeczy opowiadać

Siemoniak: jestem "przymierzany", a "przymierzani" nie powinni żadnych rzeczy opowiadać

Autor:
ads//mrz
Źródło:
TVN24

Wojna pomiędzy Izraelem a Hamasem jest wykorzystywana przez Kreml do poróżnienia Zachodu - raportuje "Politico", które posiłkuje się ustaleniami amerykańskiego think tanku Alliance for Securing Democracy. Wynika z nich, że rosyjski plan zakłada nie tylko poróżnienie zwolenników Izraela i Palestyny, ale też odwrócenie uwagi od trwającej wojny w Ukrainie. W tym celu bardzo intensywnie wykorzystywane są media społecznościowe.

Wojna na Bliskim Wschodzie "paliwem" dla reżimu Putina

Wojna na Bliskim Wschodzie "paliwem" dla reżimu Putina

Autor:
bż//mrz
Źródło:
Politico

Na Mariannę Budanową, żonę szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa, która została w ostatnich dniach otruta metalami ciężkimi, już wcześniej dokonywano zamachów - dwukrotnie omal nie zginęła, gdy Rosjanie ostrzeliwali budynek wywiadu, w którym mieszka wraz z mężem od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował portal 24tv.ua.

Żona szefa wywiadu Ukrainy już dwukrotnie niemal zginęła w rosyjskich atakach

Żona szefa wywiadu Ukrainy już dwukrotnie niemal zginęła w rosyjskich atakach

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey rozbił się w pobliżu wyspy Yakushima - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Na pokładzie było osiem osób, japońskie media podają, że łodzie rybackie dotarły na razie do trzech. Nie informują jednak o ich stanie.

Amerykański samolot wojskowy runął do Oceanu Spokojnego. Łodzie rybackie dotarły do trzech pasażerów

Amerykański samolot wojskowy runął do Oceanu Spokojnego. Łodzie rybackie dotarły do trzech pasażerów

Aktualizacja:
Autor:
akw//mrz
Źródło:
Reuters, Kyodo, tvn24.pl

Dwa niże - Quintus oraz Oliver - kształtują pogodę w Polsce. Miejscami przelotnie pada śnieg. Z północy napływa arktyczne powietrze - poinformowała w środę synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został zwycięzcą corocznego rankingu portalu Politico na Najbardziej wpływową osobę w Europie. W kategorii Działacze pierwsze miejsce zajęła premier Włoch Giorgia Meloni, Marzycieli – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a Zakłócaczy - szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiulina.

Ranking Politico: Tusk "najbardziej wpływową osobą Europy"

Ranking Politico: Tusk "najbardziej wpływową osobą Europy"

Autor:
asty//mrz
Źródło:
Politico

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Miniona noc była mroźna w wielu regionach Polski, a to za sprawą rozpogodzeń. Temperatura minimalna przy gruncie spadła do -20 stopni Celsjusza w Jeleniej Górze. Sprawdź, gdzie jeszcze ścisnął mróz. 

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Prawie połowa posłów Prawa i Sprawiedliwości głosowała we wtorek za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. Byli to m.in. Marlena Maląg, Elżbieta Witek, Przemysław Czarnek czy Ryszard Terlecki. 56 posłów tego klubu opowiedziało się za dalszymi pracami nad tym projektem. Wśród nich Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Chciał w sieci sprzedać ekspres do kawy. "Kupiec" znalazł się szybko, sprzedający miał tylko kliknąć w link i podać dane. Tak też zrobił, a potem jeszcze autoryzował otrzymywane wiadomości. Po każdej z jego konta znikały pieniądze. Stracił w sumie 19 tysięcy złotych. Pieniądze stracili ostatnio także: młody mężczyzna, który uwierzył "pracownikowi banku" i 26-latka, którą skusiła atrakcyjna cena w ogłoszeniu.

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do ostatnich chwil toczyła się rozgrywka o fotel szefa MSWiA w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, a jeszcze niewiele ponad godzinę przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim miał nim zostać były komendant główny policji Zbigniew Maj - wynika z informacji tvn24.pl. - Jego kandydaturę miał zablokować minister Mariusz Kamiński - mówi nasz rozmówca. Sam Maj nie zaprzecza.

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl

Francuska policja przeprowadziła aresztowanie grupy oskarżanej o liczne nadużycia pod pozorem nauczania jogi. Dziennik "Liberation" poinformował, że wśród aresztowanych jest 71-letni Gregorian Bivolaru, założyciel kontrowersyjnego międzynarodowego Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi (MISA).

Policja aresztowała guru i 40 członków Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi. Są podejrzani o wykorzystywanie seksualne kobiet

Policja aresztowała guru i 40 członków Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi. Są podejrzani o wykorzystywanie seksualne kobiet

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rosjanie w nocy z wtorku na środę zaatakowali Ukrainę między innymi za pomocą 21 dronów Shahed 136/131 oraz trzech pocisków rakietowych Ch-59 - przekazały siły powietrzne ukraińskiej armii, które podkreślają, że obrońcy zestrzelili wszystkie atakujące drony. Wcześniej rosyjska armia ostrzelała obwód sumski. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

Na S8 zderzyły się dwa samochody. Jeden z kierowców odjechał z miejsca zdarzenia. Drugi był badany w karetce. Hyundai jest mocno rozbity. Są utrudniania.

Rozbite auto na S8. Kierowca drugiego, też uszkodzonego samochodu, odjechał

Rozbite auto na S8. Kierowca drugiego, też uszkodzonego samochodu, odjechał

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych w mediach społecznościowych stwierdził, że Hamas "niczego nie boi się bardziej, niż Izraelczyków i Palestyńczyków żyjących obok siebie w pokoju". Joe Biden napisał, że Hamas chce pójść "drogą terroru, przemocy, zabijania i wojny". "Nie możemy tego zrobić" - zakończył swój wpis prezydent Biden.

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

15-letni Jakub Seemann, uczeń III LO w Zabrzu, został mistrzem świata w szachach do lat 16. Gdy wrócił do szkoły, nauczyciele i uczniowie wszystkich klas ustawili się wzdłuż korytarzy i klatek schodowych, witając sportowca gromkim aplauzem i wiwatami. - Nigdy wcześniej nie doświadczyłem jeszcze czegoś takiego - mówił szachista w rozmowie z TVN24.

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
TVN24, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Czterech górników zginęło we wtorek w wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie - poinformował Wyższy Urząd Górniczy. Wszystkie ciała wydobyto na powierzchnię.

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Autor:
est,
tas//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jako 14-latka, w oglądanych z rodzicami "Rozmowach w toku", po raz pierwszy usłyszała o problemie krzywdzenia dzieci przez bliskich. Wtedy postanowiła zająć się ochroną praw najmłodszych. Jako prawniczka robi to już od ponad dekady. Kim jest Monika Horna-Cieślak, powołana przez Sejm na Rzeczniczkę Praw Dziecka?

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Autor:
kgo//am
Źródło:
PrawieOPrawie.pl, tvn24.pl

Pięcioletni Kelan Logan-Derench zmarł podczas swoich pierwszych zagranicznych wakacji. Jak przekazali jego bliscy, podczas pobytu w egipskim kurorcie chłopiec "uległ tragicznemu wypadkowi i wpadł do basenu". Rodzina uruchomiła internetową zbiórkę, apelując o wsparcie finansowe.

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Autor:
wac//mm
Źródło:
BBC, GoFundMe

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

"Nazwa sugeruje, że jest to sprzęt genialny: toster, ekspres, mikser czy prodiż?" Na to pytanie warte 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał Łukasz Meyer z Ostrowa Wielkopolskiego.

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Autor:
mkm//mm
Źródło:
Milionerzy TVN