Wybory 2023. Zaglądamy do programów wyborczych. Jakie są pomysły na politykę wobec Unii Europejskiej? 

Źródło:
tvn24.pl
Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej 
Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej Zdjęcia organizatora
wideo 2/23
Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej Zdjęcia organizatora

Osiem lat rządów PiS to w polityce unijnej okres naznaczony licznymi konfliktami, głównie dotyczącymi obszaru praworządności i sądownictwa. To czas, w którym mocno zwiększył się polityczny dystans między Brukselą a Warszawą, a wzajemne relacje między polskim rządem a unijnymi instytucjami zdecydowanie się ochłodziły. Jakie pomysły na dalsze funkcjonowanie Polski w Unii mają największe ugrupowania startujące w nadchodzących wyborach? Przejrzeliśmy ich programy.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Największe napięcia w ostatnich latach między rządem PiS-u a Unią Europejską zostały wywołane przez ustawę "represyjną", zwaną również "kagańcową", ograniczającą sędziom prawo do wypowiadania się i dyscyplinującą ich. Krytycznie o niej wypowiadała się między innymi Komisja Europejska.

Kolejną kością niezgody było funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, dziś już zlikwidowanej. W połowie lipca 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w tej sprawie. Uznał wówczas, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Polska wciąż nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o pieniądze, które miały trafić do nas z unijnego funduszu odbudowy, ale Komisja Europejska uzależniła ich wypłatę od spełnienia przez Polskę "kamieni milowych", czyli wymogów formalnych, dotyczących między innymi praworządności. Podkreślała to szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas swojej wizyty w Warszawie na początku czerwca 2022 roku. - Pierwsza wypłata będzie możliwa w momencie, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone i będzie się odnosić do wszystkich tych wymagań - mówiła wówczas von der Leyen.

Ursula von der Leyen: kamienie milowe muszą być wypełnione, zanim zostaną dokonane wypłaty (wypowiedź z 2 czerwca 2022 roku)
Ursula von der Leyen: kamienie milowe muszą być wypełnione, zanim zostaną dokonane wpłaty TVN24

W związku z tym krótko po wizycie von der Leyen przyjęto nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której głównym założeniem była likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 

Jednak mijają miesiące, a pieniędzy z KPO nie ma. W grudniu 2022 roku posłowie PiS złożyli w Sejmie kolejny projekt nowelizacji o Sądzie Najwyższym, który miał wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z KPO. Chodziło o to, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewidywała też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Ustawa przeszła przez parlament, jednak w lutym 2023 roku prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. Jednocześnie zaapelował do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.

Tyle że Trybunał Konstytucyjny od wielu miesięcy pozostaje sparaliżowany na skutek wewnętrznego sporu między jego sędziami, między innymi o kadencję prezes TK Julii Przyłębskiej. Pytanie "co z pieniędzmi z KPO?" wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Czynom towarzyszą słowa - politycy Zjednoczonej Prawicy chętnie sięgają po antyunijną retorykę zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. A sprzyjający rządowi tygodnik "Do Rzeczy" wprost ogłasza na okładce, że "należy wyjść z Unii Europejskiej".

Jaki więc pomysł na dalsze funkcjonowanie Polski w Unii ma PiS? Jak zamierzają naprawić sytuację inne ugrupowania? Zajrzeliśmy do programów wyborczych.

Wybory 2023. Unia Europejska w programie PiS

PiS zapewnia w swoim programie, że "obecność Polski w strukturach Unii Europejskiej jest trwałym elementem" jego polityki, jednak propozycje tam zawarte nie dają raczej nadziei na szybkie rozwiązanie sporu z instytucjami europejskimi.

Rząd PiS ma być "gwarantem polityki obrony kieszeni Polaków przed przerzucaniem na nich kosztów reform UE, czego życzyłyby sobie Bruksela i Berlin oraz ich stronnicy w Polsce". Podkreśla, że "zasadniczym warunkiem koniecznym, by móc na forum UE prowadzić politykę zgodną z polską racją stanu i realizującą polskie interesy, jest możliwość jej suwerennego kształtowania". "Niemniej od lat istnieje w jej ramach silna tendencja do autonomizacji i federalizacji, wspierana przez najsilniejsze państwa, takie jak Niemcy i Francja, w celu zabezpieczenia swoich interesów narodowych" - ocenia rządząca partia.

PiS wypomina m.in., że "Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydowały się na poszerzającą interpretację szeregu klauzul generalnych", "TSUE zdecydował bez podstaw prawnych o nakładaniu kar pieniężnych z powodu niewykonania tzw. środków tymczasowych", a "Komisja Europejska zaczęła używać wspólnych środków unijnych jako narzędzia nacisku finansowego na państwa".

Prezydent: Unia Europejska to zbiór państw, pewna umowa, przyjaźń i współdziałanie, ale to także i konkurencja (wypowiedź z 1 maja)
Duda: Unia Europejska to zbiór państw, pewna umowa, przyjaźń i współdziałanie, ale to także i konkurencjaTVN24

W związku z - jak twierdzi - "brakiem bezpośredniej kontroli demokratycznej nad KE i TSUE" PiS proponuje "wprowadzenie zasady kadencyjności członków tych instytucji", postuluje też wprowadzenie modyfikacji w artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej (mówi o głównych wartościach UE) i artykule 7 TUE (który daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości).

PiS zamierza też "domagać się stworzenia procedury badania praworządności działań instytucji europejskich".

PiS nie ukrywa także, że jeśli wygra wybory, będzie kontynuowało swoją "reformę" sądów (w programie wyborczym zapowiada m.in. kolejne zmiany w Sądzie Najwyższym i strukturze sądów), co może doprowadzić do kolejnych sporów z Brukselą.

Wybory 2023. Unia Europejska w programie KO

Liderzy Koalicji Obywatelskiej często podkreślają w swoich wystąpieniach silne więzi Polski i Europy, które powinny opierać się na dobrych relacjach naszego kraju z Unią Europejską. Zapewniają, że jeżeli doszliby do władzy, to Polska otrzyma środki z KPO i powróci do "grupy decyzyjnej" w unijnych instytucjach.

Te zapewnienia zostały odzwierciedlone w postulatach zawartych w "100 konkretach na 100 dni".

Koalicja Obywatelska zapowiada w nich, że:

- uzyska pieniądze z funduszy unijnych,

- wróci do grupy decyzyjnej w instytucjach UE,

- uwolni sądy od politycznych wpływów, wykona orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie gwarancji niezależności sądów i niezawisłości sędziów,

- zapewni finansowanie z UE na obronę polskiej granicy z Białorusią, zlikwiduje szlak przemytników przechodzących z Bliskiego Wschodu przez Białoruś do Polski i dalej UE,

- dzięki odblokowanym środkom unijnym zwiększymy dostępność lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej.

Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej 
Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej Zdjęcia organizatora

Wybory 2023. Unia Europejska w programie Nowej Lewicy

Lewica swoją politykę wobec Unii Europejskiej przedstawia pod hasłem "Silna Polska w silnej Unii Europejskiej".

Zapewnia, że będzie dążyć "do umacniania roli Polski w Unii Europejskiej", zakończy "szkodliwy spór z Unią Europejską przez zapewnienie w Polsce niezależnego i sprawiedliwego sądownictwa" oraz "odblokuje potrzebne Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy".

Chce też "zacieśnienia integracji europejskiej poprzez ściślejszą współpracę w sprawach społecznych", bardziej transparentnych inwestycji unijnych oraz nadania Parlamentowi Europejskiemu inicjatywy ustawodawczej i umocnienia funkcji kontrolnej nad Komisją Europejską". Opowiada się również m.in. "za stopniowym odchodzeniem od zasady jednomyślności w organach Unii Europejskiej na rzecz podwójnej kwalifikowanej większości".

Lewica proponuje także "mapę drogową" przyjęcia euro, popiera "unijne aspiracje Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i państw Bałkanów Zachodnich" oraz prawo do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego od 16. roku życia.

Czarzasty: Unia Europejska wzbogaciła się dzięki Polsce i Polska wzbogaciła się dzięki Unii Europejskiej
Czarzasty: Unia Europejska wzbogaciła się dzięki Polsce i Polska wzbogaciła się dzięki Unii Europejskiej TVN24

Wybory 2023. Unia Europejska w programie Konfederacji

Konfederacja w swoim programie przekonuje, że "Polska potrzebuje przemyślanej, długoterminowej i wielowymiarowej strategii budowania narzędzi wpływu na politykę unijną".

Zdaniem Konfederacji, "w pierwszej kolejności polski rząd musi zacząć realnie korzystać z dostępnych mu zasobów i uprawnień". "W określonych sytuacjach Polsce przysługuje - jak każdemu innemu państwu UE - prawo weta wobec unijnych projektów. Wiele najbardziej szkodliwych unijnych programów (m.in. pakiet Fit for 55 czy Fundusz Odbudowy obejmujący unijny dług, unijne podatki i programy KPO) zostałoby zatrzymanych lub poważnie opóźnionych, gdyby choć jeden rząd odważył się je zawetować. Z tego prawa należy po prostu zacząć korzystać - zawsze wtedy, gdy dany projekt jest sprzeczny z polskim interesem narodowym, a jego uchwalenie wymaga jednomyślności" - czytamy.

CZYTAJ TEŻ: Bosak o wyjściu Polski z UE: "Nigdy takiego celu nie postawiliśmy". A co mówili?

Według Konfederacji "akty prawne sprzeczne z traktatami powinny być masowo zaskarżane do unijnych trybunałów i do innych organizacji międzynarodowych".

Wybory 2023. Unia Europejska w programie Trzeciej Drogi

Trzecia Droga, czyli połączone siły PSL-Koalicji Polskiej i Polski 2050, podkreśla przywiązanie do Unii Europejskiej, a jedną z głównych zapowiedzi jest odblokowanie pieniędzy z KPO.

"Łączy nas przekonanie, że miejsce silnej Polski jest w Unii Europejskiej i w NATO, w których Polska musi odgrywać aktywną i podmiotową rolę, a nie wikłać się w bezsensowne spory, które kosztują nas obecnie utratę miliardów złotych z Funduszu Odbudowy" - piszą obie partie we "Wspólnej Liście Spraw", czyli dokumencie przedstawiającym najważniejsze założenia na pierwsze 100 dni rządów i na całą kadencję.

"Sprawimy, że 10 mld zł z KPO trafi do polskich rodzin: za te środki sfinansujemy wymianę kopciuchów i pomoc w opłaceniu rachunków za prąd najbardziej potrzebującym" - pisze z kolei na swojej stronie internetowej Polska 2050.

Wybory 2023. Unia Europejska w programie Bezpartyjnych Samorządowców

Bezpartyjni Samorządowcy podkreślają w swoim programie, że "Polacy pozostają narodem euroentuzjastów (członkostwo w UE popiera ponad 90 procent), co wynika przede wszystkim z tego, iż doceniają swobodę przemieszczania się oraz skalę inwestycji publicznych, na którą pozwoliły fundusze unijne, których Polska pozostaje największym beneficjentem".

Jak przy tym dodają, "mają świadomość, że członkostwo w Unii nie oznacza automatycznie, że Polska zyska na niej tyle samo, ile państwa Europy Zachodniej", bo "wiele zależy bowiem od nas samych i od tego, jak polskie elity rządzące wykorzystają kolejne lata integracji".

CZYTAJ TEŻ: Powołują się na Kukiza, mają związki z PiS, teraz chcą dać "nadzieję na normalną Polskę". Kim są Bezpartyjni Samorządowcy?

"Dostrzegamy także, że polski dyskurs polityczny często zdominowany przez narrację typową dla unijnych instytucji, oceniających poziom rozwoju polskiej demokracji przez pryzmat przestrzegania prawa UE i bardziej zainteresowanych budowaniem sfederalizowanej wspólnoty na poziomie europejskim, niż wzmacnianiem wspólnot i wartości narodowych" - piszą.

Dodają, że "sytuacji Polski w UE nie poprawia bierna postawa części polskich elit politycznych, które chętnie delegują kompetencje w zakresie sprawowania władzy na poziom unijny, ograniczając się właściwie do implementacji wytycznych Brukseli".

W ich ocenie "nasz kraj nie może obecnie wykorzystać swojego potencjału w związku z piętnowanymi przez instytucje unijne problemami na tle związanym z praworządnością".

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium