103-letnia kamienica w centrum Wrocławia ma odzyskać przedwojenny blask. Niedługo rozpoczną się prace przy elewacji i wyjątkowych płaskorzeźbach "szklanego domu", jak mówią o nim mieszkańcy.
- Chcemy przywrócić pierwotną bryłę kamienicy. Parter będzie bardziej otwarty. Zgodnie z planem podporządkowany zostanie funkcji gastronomicznej i handlowej. Zlikwidujemy obecnie istniejące cokoły, a szklane witryny będą sięgały chodnika - zapowiada Anita Luniak z biura 33_03, która razem z Teresą Mromlińską jest autorką projektu przebudowy i renowacji budynku u zbiegu ul. Świdnickiej i pl. Teatralnego.
Zgodnie z ich planem, ma zostać przywrócony także półkolisty narożnik widoczny na w archiwalnych fotografiach, który prawdopodobnie został ścięty po wojnie.
Przedwojenny prestiż
- Dawniej to było niezwykle eleganckie miejsce. Lokal z widokiem na operę, w pobliżu teatr - przypomina Luniak i dodaje, że przedwojenne czasy były inspiracją projektu renowacji.
Obecny inwestor, znany firma z branży lodziarskiej, chce, aby kamienica odzyskała dawny prestiż. - Na piętrach nieruchomości powstaną biura. Przywrócony zostanie również historyczny kształt i wysokość dachu. Ten istniejący został obniżony podczas powojennej odbudowy. Dach będzie kryty żaluzjami, a biura na kondygnacji szóstej i siódmej zyskają wyjścia na balkony. Z wysokości około 25 metrów rozciąga się piękny widok na operę, hotel Monopol i kościół św. Doroty - opowiada architektka.
Chomiki i róg obfitości
Kiedy różowy piaskowiec zostanie już oczyszczony, blask odzyskają płaskorzeźby na elewacji budynku: figury starca i robotnika. Pierwsza z nich jest metaforą handlu, a druga - przemysłu.
Na wysokości czwartego piętra będzie można też dostrzec płaskorzeźby... chomików, które podtrzymują, symboliczne dla handlu, rogi obfitości.
103 lata tradycji
W budynku z 1910 roku kończą się już wyburzenia wewnętrzne. Jak zapewniają architektki, konstrukcja starej kamienicy nie zostanie naruszona.
- Jest niezwykle ciekawa, ponieważ oparta na słupach i ramach żelbetonowych. W tego typu obiektach daje to niezwykłe możliwości aranżacyjne. Mimo że elewacja jest bardzo bogato rzeźbiona, wykonana z różowego piaskowca, to w środku budynek jest na wskroś nowoczesny - wyjaśniają architektki z Wrocławia.
"Szklany dom" powstał w 1910 roku i pełnił funkcję domu handlowego o nazwie "St. Hieronimus". Mieściła się w nim galeria sztuki, pięć lokali sklepowych i kawiarnia. Budowa trwała trzy lata i kosztowała blisko 380 tys. marek.
Budynek znajduje się w centrum Wrocławia:
Autor: balu/b / Źródło: wroclaw.pl
Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl