Stachowiak-Różecka kontra Dutkiewicz. 11 różnic, główna to wydatki i długi Wrocławia

Aktualizacja:
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
tvn24
Urzędujący prezydent Wrocławia powalczy w drugiej turze z kandydatką PiStvn24

W niedzielę okaże się kto przez kolejne 4 lata będzie rządził stolicą Dolnego Śląska. Kandydatów jest dwóch: dotychczasowy prezydent Rafał Dutkiewicz i Mirosława Stachowiak-Różecka, startująca z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Sprawdziliśmy co dzieli kandydatów. Inaczej patrzą m.in. na problem miejskich spółek, finansowania Śląska Wrocław czy organizacji World Games 2017. Różni ich także podejście do fotografii ikony Hollywood.

Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów
Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów

Rafał Dutkiewicz, urzędujący włodarz Wrocławia o fotel prezydenta musi powalczyć w drugiej turze wyborów samorządowych. 16 listopada wygrał, ale - startując ze wspólnej listy swojego komitetu i Platformy Obywatelskiej - otrzymał 42,37 proc. głosów. Z kolei na jego główną rywalkę Mirosławę Stachowiak-Różecką z Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 25,80 proc. wrocławian.

Wciąż trwa walka o poparcie niezdecydowanych mieszkańców miasta i tych, którzy swoje głosy oddali na pozostałych ośmiu kandydatów, którzy w pierwszej turze ubiegali się o prezydenturę.

Co różni tych, którzy chcą przez najbliższe 4 lata rządzić Wrocławiem?

1. WALKA Z ZADŁUŻENIEM

Co kilka miesięcy wrocławskie media obiega informacja o kolejnym krótkoterminowym kredycie zaciągniętym przez miasto. Spółki miejskie są notorycznie zadłużane. Magistrat wykorzystał też tzw. leasing zwrotny, czyli sprzedał jedną ze swoich siedzib, by później ją wynająć. W przedwyborczej kampanii wielu kandydatów straszyło tym, że wkrótce do drzwi ratusza zapuka komornik.

Takim tezom kategorycznie sprzeciwiał się jednak prezydent Dutkiewicz. - Wrocław jest zdrowym organizmem jeśli chodzi o sytuację finansową. W tym zakresie nie ma żadnych powodów do obaw - stwierdził przed wyborami. I dodał, że "wszystkie decyzje Wrocławia są w zgodzie z przepisami prawa i poniżej obowiązujących limitów". - Miasto ma bardzo wysoki poziom płynności finansowej oraz stale wzrastający budżet - zapewniał Dutkiewicz.

Dla Stachowiak-Różeckiej dług jest jednym z najważniejszym problemów miasta i jego mieszkańców. - Trzeba go zrestrukturyzować. Trzeba zmienić myślenie o finansach Wrocławia - stwierdziła podczas debaty na antenie TVP Wrocław rywalka Dutkiewicza. Dotychczasowa radna miejska po ewentualnym sukcesie w drugiej turze wyborów chce powołać niezależny zespół, który przygotowałby "raport otwarcia". - Przedstawimy w nim sprawozdanie z zawartych przez miasto umów. Chcemy pokazać faktyczny stan finansów Wrocławia. Zależy mi na ograniczeniu wydatków gminy - pisze na swojej stronie internetowej.

2. SPÓŁKI MIEJSKIE

Gmina Wrocław ma 11 jednoosobowych spółek, 5 tych z większościowym udziałem, a w kolejnych 4 jest mniejszościowym udziałowcem. Opozycja zarzuca ekipie prezydenta Dutkiewicza, że w tworach tych ukrywany jest wrocławski dług.

Urzędujący prezydent wydaje się być entuzjastą miejskich spółek. - Spółki faktycznie mają kredyty i nie są one gwarantowane przez miasto, dlatego nie jest to wliczane w dług Wrocławia - twierdzi. Zapewnia, że wszystkie spółki są przez niego osobiście monitorowane, a prezesi, w razie nie spełnienia założeń, nie mają wypłacanych nagród.

Podczas trzech kadencji Dutkiewicza w stolicy Dolnego Śląska utworzono m.in. spółkę Wrocław 2012, Wrocławską Rewitalizację, Wrocławski Komitet Organizacyjny - Światowe Igrzyska Sportowe 2017, Wrocławski Park Wodny, Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN, Wrocławskie Inwestycje, Wrocławskie Mieszkania, ZOO Wrocław.

Taki obrót sprawy nie podoba się kandydatce PiS, która zapowiada, że część miejskich spółek za jej rządów zostanie zlikwidowana. - Mamy nadmiar spółek, prezesów i wiceprezesów, z części trzeba zrezygnować. Z większością spraw poradzą sobie urzędnicy lub inne spółki - twierdzi Stachowiak-Różecka. Jako przykład podaje Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania.

Kandydatka PiS zarzuca też Dutkiewiczowi, że w magistracie prowadzi się "kreatywną księgowość", a dług gminy przesuwany jest do miejskich spółek, w konsekwencji czego zadłużenie miasta jest dużo większe niż przedstawiane 4 mld złotych.

3. FINANSOWANIE ŚLĄSKA WROCŁAW

Piłkarski Śląsk Wrocław wciąż finansowany jest z miejskiej kasy. Kandydaci na urząd prezydenta różnią się też w podejściu do tej kwestii. Zdaniem Mirosławy Stachowiak-Różeckiej finansowania miejskiego klubu trzeba zaprzestać natychmiast, bo Śląsk Wrocław jest już dużym dzieckiem i utrzymywać się może sam. W zamian proponuje oddanie Śląska w akcjonariat kibiców.

Z kolei dla urzędującego prezydenta sprawa nie jest tak oczywista. - Miasto może współfinansować Śląsk Wrocław. (...) może i powinno to czynić w coraz mniejszym stopniu. Musimy znaleźć stabilnego i uczciwego partnera, który stanie się głównym właścicielem klubu - stwierdził w kwestionariuszu tvn24.pl Dutkiewicz. Podczas debaty ze Stachowiak-Różecką dodał, że z roku na rok fundusze przekazywane z miejskiej kasy, na działanie klubu, będą się zmniejszały.

4. BEZPŁATNA KOMUNIKACJA

Kandydatka PiS wprowadzenie bezpłatnej komunikacji uznała za jeden ze swoich priorytetów. - Proponuję bezpłatną komunikację miejską, ponieważ to inwestycja, która zmniejszy korki i ograniczy smog - mówiła podczas poniedziałkowej debaty Stachowiak-Różecka. W swoim wyborczym programie deklarowała: "Porządna komunikacja miejska. Szybka, pewna i czysta. Bezpłatna".

Co na takie propozycje urzędujący prezydent? - To mrzonki, tego nie da się zrobić, czerpiąc pieniądze z budżetu miasta. W grę wchodzi kwota nawet 160 mln zł, które Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zarabia z biletów, jednych z najtańszych w Polsce - ripostuje.

Jego zdaniem jakość komunikacji systematycznie wzrasta. - Budujemy nowe linie tramwajowe. Wszystkie autobusy będą wkrótce klimatyzowane. Ponadto mamy dobrze funkcjonującą komunikację i niskie ceny biletów - stwierdził podczas debaty Dutkiewicz.

5. WORLD GAMES

Debata kandydatów na prezydenta Wrocławia
Debata kandydatów na prezydenta WrocławiaM. Cepin | TVN24 Wrocław

Igrzyska sportów nieolimpijskich mają się odbyć we Wrocławiu w 2017 roku. Koszt organizacji imprezy to ok. 140-160 mln. Niemal 4 tys. zawodników przyjedzie do Wrocławia, by zmierzyć się m.in. w przeciąganiu liny, wrotkarstwie czy rzucie latającymi dyskami.

O to, by impreza rozgrywała się w stolicy Dolnego Śląska urzędujący prezydent zaczął zabiegać już w 2011 roku. Wydaje się, że od tego czasu, mimo krytyki ze strony swoich oponentów i wielu mieszkańców miasta, nie zmienił zdania. - World Games są przedmiotem zazdrości ze strony innych miast i jednym z ważnych elementów strategii miasta. Duże imprezy nie są najważniejsze, ale niezbędne dla podtrzymywania marki miasta. To potrzebne na przykład podczas poszukiwaniu nowych inwestorów, którzy z kolei zapewniają miejsca pracy. Przedsięwzięcia te będą także służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców - mówił w specjalnym kwestionariuszu tvn24.pl Dutkiewicz.

Zupełnie innego zdania jest jego kontrkandydatka, która organizację igrzysk sportów nieolimpijskich nazywa wprost "wywaleniem pieniędzy". - Mam dosyć gigantomanii i wydawania ogromnych publicznych pieniędzy na imprezy, które wcale nie służą wrocławianom, czy poprawie jakości ich życia - mówiła kandydatka PiS przed pierwszą turą wyborczego starcia.

Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 roku
Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 rokuarchiwum TVN24

Kandydatka PiS zadeklarowała też, że gdyby została prezydentem, to w przyszłorocznym budżecie nie znajdzie się miejsce dla wydatków planowanych na organizację World Games. W 2015 roku pozwoliłoby to oszczędzić minimum 41 mln złotych.

6. PROBLEM ROMÓW

Romowie z Rumunii mieszkają na koczowisku przy ul. Kamieńskiego od kilku lat. W barakach, w których nie ma bieżącej wody, a prąd dostarczany jest przez agregaty, mieszka ok. 60 osób, w tym wiele dzieci. Ich obecność nie podoba się okolicznym mieszkańcom. W kwietniu 2013 roku wrocławski magistrat, m.in. na wniosek niezadowolonych wrocławian, złożył w sądzie pozew o eksmisję Romów z koczowiska.

- Romowie zajmują miejsce, którego zajmować nie powinni. Ale nie chcemy używać radykalnych środków, dlatego rozmawiamy z sądem. Ta kwestia będzie rozwiązana, ale przypomnę, że to domena służb państwowych, a nie miejskich - mówi Rafał Dutkiewicz.

Z kolei dla Stachowiak-Różeckiej romskie koczowisko nie wydaje się być problemem tak wielkim, jak dla urzędującego włodarza. Jej zdaniem Romowie nie stanowią problemu, a są "biednymi ludźmi, którym trzeba pomóc". - Będę wspierać organizacje pozarządowe, które będą wspólnie dbać o to, by nauczyć tę społeczność przestrzegania obowiązków - obiecywała podczas poniedziałkowej debaty.

7. ZDJĘCIA MARYLIN MONROE

W czerwcu 2014 roku miejska spółka Hala Stulecia zakupiła za 6,5 mln złotych kolekcję zdjęć Marilyn Monroe. 3 tys. fotografii wrocławianie mieli zobaczyć na specjalnej wystawie w Hali Stulecia. Na razie tak się nie stało i na pewno w najbliższym czasie się nie stanie.

Inwestycja już w czerwcu krytykowana była przez Stachowiak-Różecką. - Uważam, że to kiepski pomysł. To pokazuje, że prezydent Rafał Dutkiewicz po kilku kadencjach nie rozumie potrzeb mieszkańców - grzmiała. I dodawała, że przed miastem stoją dużo ważniejsze wydatki. - Przecież to publiczne pieniądze. Miasto Wrocław i jego mieszkańcy to nie firma. Ich potrzeb nie można traktować jak spółki - mówiła wtedy pretendentka do prezydenckiego fotela.

Przed drugą turą wyborów Stachowiak-Różecka podkreślała, że koszt zdjęć gwiazdy Hollywood wystarczyłby na budowę dwóch wrocławskich przedszkoli.

Tymczasem prezydent stolicy Dolnego Śląska od początku był entuzjastą sprowadzenia do miasta fotografii ikony filmu. - Zakup unikatowych zdjęć Marliyn Monroe przez wrocławską Halę Stulecia to wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców - mówił pod koniec czerwca Radiu Wrocław. I dodawał, że dzięki pozyskaniu kolekcji osiągnięto cel marketingowy, bo zaczęto o niej głośno dyskutować zaraz po jej zakupie. W rozmowie z radiem zapowiedział też, że to nie koniec wrocławskich inwestycji związanych z Monroe: w 2016 roku chce sprowadzić do Wrocławia najsłynniejszy portret aktorki autorstwa Andy'ego Warhola.

Wrocławska opozycja o zakupie kolekcji Marylin Monroe
Wrocławska opozycja o zakupie kolekcji Marylin MonroeA. Łukaszewicz | TVN24 Wrocław

8. PRZEJŚCIE ŚWIDNICKIE

Już wkrótce ma ruszyć przebudowa przejścia Świdnickiego, podziemnego tunelu, który pozwala na ominięcie jednej z najbardziej ruchliwych miejskich ulic. Zwężenie przejścia, stworzenie w nim galerii sztuki, przebudowa przystanków i instalacja wind ma kosztować ok. 12 mln złotych. Wrocławscy urzędnicy rozstrzygnęli przetarg i zastanawiają się już tylko nad tym jak ma wyglądać zastępcza organizacja ruchu dla pieszych i kierowców.

Pomysł ekipy prezydenta Dutkiewicza nie podoba się wielu wrocławianom. Krytykuje go także kandydatka PiS, która deklaruje, że gdy dojdzie do władzy, to z przebudowy przejścia zrezygnuje.

9. POLITYKA ROWEROWA

We wtorek Stachowiak-Różecka spotkała się z przedstawicielami Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Zapewniła rowerzystów, że chce z nimi współpracować, i podpisała deklarację wspierania realizacji Polityki Rowerowej Wrocławia. Obecny prezydent na spotkaniu się nie pojawił. Kwestia polityki rowerowej została podjęta na debacie w TVP.

- Musimy zwiększyć ilość dróg rowerowych, musi być więcej rowerzystów, ale też trzeba zapewnić im bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności powinny powstawać drogi w centrum, bo tu jest niebezpiecznie, drogi te powinno łączyć się z innymi - mówiła kandydatka na prezydencki urząd. I dodawała, że oczywiście można mówić o tym, że we Wrocławiu dróg jest dużo, ale jej zdaniem nie łączą one punktu A i B.

Co na to Dutkiewicz? Według włodarza nie ulega wątpliwości, że Wrocław jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie polityki rowerowej. - Mamy 220 km ścieżek rowerowych, a w ciągu 5 najbliższych lat wydamy ok. 100 mln złotych na budowę nowych - argumentował prezydent. I podkreślał, że w planach jest powstanie także tych ścieżek przechodzących przez centrum miasta. - Ścieżki są i będą spinane w system - zaznaczał.

Rowerowe absurdy Wrocławia
Rowerowe absurdy WrocławiaM. Cepin | TVN 24 Wrocław

10. MIEJSCA PARKINGOWE PRZY HALI STULECIA

W sierpniu przy Hali Stulecia, która jest spółką miejską, powstał nowoczesny trzykondygnacyjny parking podziemny. Kierowcom nie spodobały się ceny za postój i to, że zmusza się ich do korzystania z komercyjnego parkingu poprzez likwidację okolicznych darmowych miejsc w których mogli pozostawić swoje auta. Sprawie parkingu przygląda się UOKiK.

- Najważniejszy powinien być interes mieszkańców miasta, a nie firmy która parking wybudowała. Mam nadzieję, że niedługo UOKiK sprawę wyjaśni i będziemy mogli dokonać korekty - stwierdziła podczas jednej z prezydenckich debat Stachowiak-Różecka.

- Jeśli chcemy budować parkingi kubaturowe to musi to funkcjonować tak, że zachęcamy do parkowania na nich - wyjaśniał prezydent. I dodał, że dzięki likwidacji okolicznych miejsc parkingowych wrocławianie zyskali ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Wróblewskiego. - Korekta jest potrzebna i dotyczy parkingu przy ul. Mickiewicza - zaznaczał Dutkiewicz.

Kierowcy oburzeni zamknięciem ostatniego darmowego parkingu przy Hali Stulecia
Kierowcy oburzeni zamknięciem ostatniego darmowego parkingu przy Hali StuleciaM. Walczak/mir | TVN24 Wrocław

11. KONTAKT Z WROCŁAWIANAMI

Stachowiak- Różecka przekonuje, że to ona a nie urzędujący prezydent wsłuchuje się w głosy mieszkańców miasta. Jej zdaniem w trakcie kampanii wyborczej miała więcej dyskusji i spotkań niż Dutkiewicz przez 12 lat swoich rządów. Na stronie internetowej pretendentki do prezydenckiego fotela widnieje jej numer telefonu. W jednej z debat przed drugą turą zapowiedziała, że gdy zostanie prezydentem to numeru nie zmieni i będzie chciała wciąż utrzymywać stałe kontakty z mieszkańcami.

Tymczasem Dutkiewicz do ludzi wyszedł dopiero przed drugą turą wyborów. Jego poprzednik Bogdan Zdrojewski systematycznie przyjmował mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Rafał Dutkiewicz kontynuować zwyczaju poprzednika nie chciał, a jak odnotowały niektóre lokalne media miał powiedzieć, że "nie jest od tego". Do prezydenta nie łatwo też się dodzwonić.

JUŻ W PIĄTEK O 20.00 NA ANTENIE TVN24 SPECJALNE PROGRAMU CZAS DECYZJI - DEBATA WYBORCZA

W NIEDZIELĘ WIECZOREM NA ANTENIE TVN24 WIECZÓR WYBORCZY I WSTĘPNE SONDAŻOWE WYNIKI WYBORÓW

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław, Gazeta Wrocławska, PAP

Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl, mat. wyborcze

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to, podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział. - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Cztery tysiące żołnierzy z Korei Północnej, czyli blisko 40 procent ze wszystkich wysłanych przez reżim do walki przeciwko Ukraińcom, zostało wyeliminowanych z działań bojowych - podaje BBC, powołując się na doniesienia zachodnich urzędników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zginęło prawdopodobnie około tysiąc z nich.

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

Źródło:
BBC, PAP

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Proboszcz ogłosił z ambony, że w wizytach duszpasterskich będzie go wspierał "serdeczny przyjaciel". Okazało się, że chodzi o Dariusza L., podejrzanego o molestowanie dziewięciorga dzieci. Mężczyzna miał dotykać jedno z dzieci po pośladkach podczas lekcji religii. Kuria przeprasza "wszystkich, których ta sprawa zaniepokoiła lub dotknęła".

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Źródło:
tvn24.pl / Dziennik Zachodni

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Jak podała w środę stacja CNN, uważa się, że na skutek mrozów zginęło co najmniej dziewięć osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild

Trzy osoby, w tym dwoje pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformowała prokuratura, według szacunków z sądu zniknęło blisko milion złotych. Możliwe jednak, że po doszacowaniu suma strat będzie większa.

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Źródło:
TVN24, PAP

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Kierowcy na terenie siedmiu województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki stwierdził, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał specjalną deklarację, która oznacza limity zakupu nowych ubrań, zakaz poruszania się autami spalinowymi czy zakazuje jedzenia nabiału i wędlin. Prezydencki urzędnik nie ma racji i powtarza znane od lat fałszywe przekazy.

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24