Bieg uliczny z udziałem amerykańskich żołnierzy, licytacje na żywo i koncerty - takie atrakcje przygotował poznański sztab WOŚP na Wielki Finał. Zabawa w mieście potrwa od samego rana, a wszystko po to, by poznaniacy jak najhojniej wsparli kwestę na rzecz 33. Finału WOŚP, która w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Nie zabraknie też "Tytki z Glancem".
33. Finał WOŚP zagra pod hasłem "Gramy na zdrowie!". Będziemy grać dla onkologii i hematologii dziecięcej – motywem przewodnim jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
Jak co roku Poznań aktywnie włącza się w zbiórkę pieniędzy i działania na rzecz WOŚP. Zaplanowano szereg wydarzeń, w których poznaniacy mogą aktywnie wziąć udział.
W niedzielę o godzinie 11 spod pawilonu Poznań Congress Center na MTP ruszy bieg "Policz się z cukrzycą". Organizatorzy zapowiadają, że zawodnicy wystartują przy akompaniamencie wojskowej orkiestry dętej. Uczestnicy imprezy będą mogli sprawdzić swoje siły na dystansie 5 lub 10 kilometrów. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli żołnierze V Korpusu US Army. Aby wziąć udział, wystarczy wykupić jeden z 900 pakietów startowych, który jest jednocześnie cegiełką na rzecz WOŚP.
Na terenie MTP powstanie też specjalna strefa zdrowia, w której będzie można skorzystać z krwiodawstawa, badań wzroku i glikemii. Zaplanowano również konsultacje osteopatyczne.
Kwesta w zabytkowych tramwajach
Coś ciekawego znajdą dla siebie również fani komunikacji miejskiej. W niedzielę na poznańskie tory wyjadą zabytkowe tramwaje. Żeby przejechać się takim składem, wystarczy wrzucić datek do puszki WOŚP.
Historyczne wagony będą kursować na trasie: Ogrody - Dąbrowskiego - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - rondo Rataje - Jana Pawła II - Kórnicka - Dowbora-Muśnickiego - Lewandowskiej - Podgórna - Aleje Marcinkowskiego - plac Wolności - 27 Grudnia - Fredry - Most Teatralny - Dąbrowskiego - Ogrody.
Nazwij robota Straży Granicznej, przejedź się tramwajem z Bonn
Co roku wielkie emocje wzbudzają licytacje na żywo, które będą prowadzone na scenie w Poznań Congress Center. Zabawa ruszy o 12 i potrwa do 19.30.
Jedna z nich to możliwość nadania imienia zdalnie sterowanemu robotowi AVENGER 2.0, który jest na wyposażeniu poznańskiej jednostki Straży Granicznej.
"Nadana nazwa będzie wyeksponowana na zewnątrz robota. Należy pamiętać, że nazwa robota m.in. nie może składać się z więcej niż dwóch słów (nie powinna liczyć więcej niż 12 znaków), nie może naruszać dobrych obyczajów oraz zasad współżycia społecznego, nie może być obraźliwa, ani naruszać uczuć religijnych" – wskazała Straż Graniczna.
Drugą nietypową licytację jest pierwszy przejazd wagonem NGT6D, czyli jednym ze słynnych już tramwajów z Bonn. Te 30-letnie pojazdy, które mają zasilić miejski tabor, stały się tematem gorącej dyskusji i to nie tylko w Poznaniu.
Pomiędzy licytacjami zaplanowano koncerty. Na scenie wystąpi m.in. Natalia Przybysz.
"Tytka z Glancem"
Nieodłącznym elementem każdego Finału jest Światełko do Nieba. W Poznaniu ma ono szczególną formę "Tytki z Glancem". O godzinie 20 na placu Powszechnej Wystawy Krajowej uczestnicy imprezy otrzymają papierowe torebki z sercem WOŚP i rozświetlą je przy użyciu latarek w telefonach.
W tym roku "tytki” zostaną oklejone czerwonymi serduszkami przez małych pacjentów Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc. Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. 33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: MPK