W Waszyngtonie działa "mały, prężny, sprawny sztab" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wydarzeniu za oceanem wziął udział chargé d'affaires ambasady Polski Bogdan Klich, który mówił o WOŚP, że jest to "najpiękniejszy wyraz solidarności Polaków".
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Chargé d'affaires ambasady Polski w Waszyngtonie Bogdan Klich przyznał, że WOŚP dla niego "zawsze była ważna". - Jest i będzie, i chyba tak będzie do końca świata i jeden dzień dłużej - dodał. Dyplomata prowadził licytację i kwestę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Waszyngtonie.
- Bez względu na to, czy byłem w Krakowie, czy byłem w Warszawie, czy jestem w tej chwili w Waszyngtonie, to uważam to samo, że to jest najpiękniejszy wyraz solidarności Polaków - mówił o WOŚP Klich. Ocenił także, że "Polacy potrafią być solidarni, potrafią okazywać swoją solidarność z potrzebującymi. - Tegoroczny cel Orkiestry jest absolutnie szczególny, bo chodzi o dzieci chore onkologicznie - zaznaczył.
"To naprawdę mały, ale prężny, sprawny sztab"
Tomasz Łukaszewski, jeden z członków sztabu WOŚP w Waszyngtonie, powiedział, że w finałowej imprezie "bierze udział około 200 osób". - Jedni przychodzą, drudzy wychodzą, tak że ciężko tych Polaków wszystkich zliczyć, ale na pewno sporo (...) się zjechało na nasz Finał - stwierdził.
- Nasza waszyngtońska grupa nie jest taka duża, to jest naprawdę mały, ale prężny, sprawny sztab. (...) Dwoimy się i troimy, żeby ten Finał wyglądał fajnie, żeby co roku ludzie się dobrze bawili, żebyśmy mieli dużo fantów, pyszne jedzenie, po prostu żebyśmy zebrali dużo pieniędzy - mówiła inna członkini sztabu WOŚP w Waszyngtonie Magda Kubicka.
Zdaniem Tomasza Łukaszewskiego wśród "coraz ciekawszych aukcji" w waszyngtońskim sztabie licytowano "przejażdżkę małym fiatem, czyli maluchem, po Waszyngtonie". - Poza tym mamy apartamenty na Zanzibarze, nad oceanem, jak również w górach w Wirginii Zachodniej - wyliczał.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP - dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24