PiS rośnie, PO spada. PJN poza Sejmem

TVN24

Aktualizacja:
TVN24.plKlub Polska Jest Najważniejsza zanotował największy spadek

Dystans dzielący Platformę Obywatelską i Prawo i Sprawiedliwość zmniejsza się. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, PO zyskałaby 38 proc., a PiS 28 proc. poparcia. Jak wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN, największy spadek (o 5 punktów procentowych) zanotował nowy klub sejmowy Polska Jest Najważniejsza.

W Sejmie znalazłyby się cztery partie: PO, PiS, SLD i PSL. W porównaniu z sondażem z grudnia 2010 roku, Platforma zanotowała spadek 2 pkt. proc. poparcia (z 40 do 38 proc.), a poparcie dla PiS wzrosło o 3 punkty procentowe (z 25 do 28 proc.).

Stabilne wyniki ma Sojusz Lewicy Demokratycznej (13 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (6 proc.).

PJN notuje duży spadek

Gdyby wybory odbyły się w styczniu, poza Sejmem znalazłby się klub sejmowy Polska Jest Najważniejsza, założony przez rozłamowców z PiS. O ile w grudniu nowa siła polityczna wystartowała z dużym 8-proc. poparciem, w styczniu klub Joanny Kluzik-Rostkowskiej spadł aż o 5 punktów procentowych.

Poza Sejmem znalazłby się też Ruch Poparcia Janusza Palikota (2 proc. poparcia), Liga Polskich Rodzin (1 proc.) oraz Prawica Rzeczpospolitej (1 proc.).

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 5 stycznia na reprezentatywnej próbie 1000 obywateli.

Szacowana frekwencja wyniosłaby 47 proc.

amk//mat

Źródło: Fakty TVN