Obywatele RP edukowali policjantów "co wolno, co nie wolno" w czasie demonstracji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Obywatele RP spotkali się przed siedzibą KSP
Obywatele RP spotkali się przed siedzibą KSPMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Obywatele RP spotkali się przed siedzibą KSPMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Odczytywali wyroki sądu, które mówiły, że demonstrujący nie stanowili zagrożenia w czasie trwającej pandemii. Obywatele RP spotkali się w piątek przed siedzibą KSP, by - jak określili - edukować policjantów.

Akcja czytania wyroków w sprawie Obywateli RP zaczęła się o godzinie 13. Pojawili się przed budynkiem KSP z transparentem "Mamy prawa! prawa fizyki, prawa logiki, prawa człowieka". Wydarzenie trwało także na Facebooku pod hasłem "Orzeczenia sądów powszechnych - edukujemy policjantów co wolno, co nie wolno".

Spotkaniu przed Pałacem Mostowskich przyglądał się reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Pojawiło się kilkanaście osób. Odczytywali przepisy mówiące o legalności zgromadzeń. Zwracali się także do policjantów, którym zarzucali, że zgodnie ze złożoną przez nich przysięgą, ci mają prawo odstąpić od wykonywania swoich obowiązków wobec manifestantów. Na miejscu był też funkcjonariusz, który nagrywał całe wydarzenie - opisywał Szmelter.

Po południu na grupie Strajku Kobiet w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że w trakcie spotkania przed komendą zatrzymanych zostało siedmiu Obywateli RP. Sami Obywatele RP prowadzili również relację na żywo na Facebooku z ulicy Zakroczymskiej. "Kontynuujemy akcję edukacji policjantów. Sprzed komendy stołecznej przenieśliśmy się na ul. Zakroczymską, gdzie przywieziono siedmioro Obywateli RP" - napisali.

Nie udało nam się potwierdzić informacji o zatrzymaniach u rzecznika Komendy Stołecznej Policji.

"Zgromadzenie w czasie epidemii nie jest wykroczeniem"

"Policjantko, policjancie, miej świadomość: uczestniczenie w zgromadzeniach w czasie epidemii nie jest wykroczeniem. Nie możesz więc legitymować z tego powodu, a tym bardziej proponować mandatów i zatrzymywać. Wolność zgromadzeń dotyczy też zgromadzeń spontanicznych i różnych form kontrmanifestacji: kontrdemonstracja nie jest wykroczeniem. Potwierdzają to liczne orzeczenia sądów" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Jak zaznaczono, akcja wyniknęła z odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną przez Klaudię Jachirę do Komendanta Głównego Policji. Obywatele RP zacytowali odpowiedź policji w tej sprawie z 16 października:

"Komenda Główna Policji nie dysponuje informacjami o jakimkolwiek wyroku, w tym nieprawomocnym, zasądzającym od Skarbu Państwa zadośćuczynienie pieniężne na rzecz osoby niesłusznie zatrzymanej przez Policję w latach 2017-2020. Jednocześnie informuję, że Policja nie jest również dysponentem prawomocnych orzeczeń sądowych w sprawach dotyczących wykroczeń w sprawach związanych z udziałem w pokojowych zgromadzeniach w latach 2017-2020, a tym samym nie były one przedmiotem prowadzonych narad, szkoleń, zaleceń".

"Macie obowiązek odmówić wykonania rozkazu"

Obywatele RP przygotowali orzeczenia sądów powszechnych z lat 2017-2020, które udostępnili również na swojej stronie. Niektóre z tych wyroków odczytywali przed budynkiem KSP. Zacytowali głównie te, w których sądy orzekały, że demonstrujący nie stanowili zagrożenia w czasie trwającej pandemii - m.in. wyroki sądu w Warszawie czy w Łodzi.

- Narażenia życia nikt od was nie wymaga. Macie zapisane w Ustawie o policji - 58 artykuł drugi tej ustawy (Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa - przyp. red.). Oznacza przestępstwo, przekroczenie przepisów prawa, to macie obowiązek, a nie prawo, to jest dla was obowiązek, nie przywilej odmówić wykonania tego rozkazu - tłumaczył jeden z przedstawicieli Obywateli RP.

- Nieudzielenie wiadomości, dokumentu nie realizuje znamion wykroczenia z art. 65 par. 2 Kodeksu wykroczeń (art. 65 - wprowadzanie w błąd co do swojej tożsamości - red.) wówczas, gdy danej instytucji nie przysługuje wynikające z przepisów ustawy uprawnienie do legitymowania. Nie istnieje (…) podstawa faktyczna do ich żądania - zacytował jeden z wyroków sądu kolejny członek Obywateli RP. Mowa była o sytuacji, kiedy ktoś odmawia policjantowi wylegitymowania się.

Autorka/Autor:katke, mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl