TVN Warszawa | Wawer

Lekarz z Centrum Zdrowia Dziecka zakażony koronawirusem. "Miał kontakt głównie z personelem"

TVN Warszawa | Wawer

Aktualizacja:
Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ministerstwo Zdrowia: osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia: osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusemTVN24
wideo 2/4
TVN24Ministerstwo Zdrowia: osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Centrum Zdrowia Dziecka poinformowało, że u jednego z pracowników szpitala wykryto koronawirusa. Jak przekazała nam Katarzyna Gardzińska z CZD, zakażony to lekarz - naukowiec, który miał mieć kontakt głównie z personelem, w mniejszym stopniu z pacjentami. W czwartek dyrektor Instytutu przekazał, że u żadnej osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym, nie potwierdzono obecności wirusa.

Komunikat pojawił się na stronie CZD w środę. "W dniu wczorajszym u jednego z pracowników naszego Instytutu rozpoznany został COVID-19. W związku z tym wdrożono działania epidemiologiczne" - napisał dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" Marek Migdał. Zapewnił, że ustalono listę kontaktów pracownika, a osoby z bezpośredniego kontaktu są poddawane badaniom.

"O sprawie powiadomiony jest sanepid. O dalszych działaniach będziemy informowali na bieżąco" - dodał dyrektor.

"Miał kontakt z personelem i sześcioma pacjentami"

Jak przekazała nam Katarzyna Gardzińska z CZD zakażony pracownik to lekarz - naukowiec. - Ze względu na charakter pracy lista osób z bezpośrednim kontaktem dotyczy przede wszystkim personelu, a w dużo mniejszym stopniu pacjentów. Pracownik miał kontakt z pięcioma pacjentami leczonymi w trybie ambulatoryjnym i jednym pacjentem hospitalizowanym w oddziale innym, niż jest zatrudniona ta osoba - poinformowała.

I dodała, że w związku z sytuacją ograniczony został dostęp do Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii. - Nie został on jednak zamknięty. W dalszym ciągu przebywają na nim pacjenci i personel - zastrzegła Gardzińska. - Jest to normalna procedura epidemiologiczna do momentu przeprowadzenia badań osób skontaktowanych z osobą zarażoną - wyjaśniła.

Laboratorium w Instytucie

Rzeczniczka poinformowała również, że w ramach zwiększonej liczby laboratoriów w Polsce, w porozumieniu z Państwowym Zakładem Higieny, od środy w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" wykonywane są badania wśród pracowników i pacjentów na potwierdzenie obecności wirusa SARS-CoV-2.

Nasza rozmówczyni odniosła się również do tego, jak szpital radzi sobie z zagrożeniem epidemicznym. - Od dwóch tygodni w Instytucie wdrażane są wszystkie procedury zgodne z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z pogarszająca się sytuacją epidemiologiczną w kraju w Instytucie zostały wstrzymane przyjęcia planowe do szpitala i poradni. Stopniowo redukowana jest liczba pacjentów, w tej chwili w Instytucie przebywa około 40 procent pacjentów w porównaniu do normalnego stanu. Wykonywane są jedynie zabiegi ratujące życie - zaznaczyła.

"Nie potwierdzono u nich obecności koronawirusa"

W czwartek dyrektor Instytutu przekazał, że u wszystkich osób z potwierdzanego bezpośredniego kontaktu z lekarzem nie potwierdzono obecności wirusa. "Przypominamy, że za kontakt bezpośredni uznajemy - osobę, która miała fizyczny kontakt lub przebywała z osobą zarażoną w pomieszczeniu zamkniętym w odległości mniejszej niż dwa metry, w czasie dłuższym niż 15 min" - wyjaśnił.

I dodał, że badania kolejnych osób są kontynuowane.

Infolinia

Mamy osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce do godziny 8 potwierdzono 246 zakażeń koronawirusem.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości