W alei KEN powstała sygnalizacja dla zapatrzonych w smartfony

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy rodzaj sygnalizacji w alei KEN
Nowy rodzaj sygnalizacji w alei KENLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Nowy rodzaj sygnalizacji w alei KEN

Drogowcy testują nowinki technologiczne. Jedno ze świeżo przebudowanych przejść w alei KEN zyskało specjalny sygnalizator. Ma pomóc dostrzec czerwone światło tym, którzy nie odrywają wzroku od swoich urządzeń mobilnych.

Pod koniec grudnia Zarząd Dróg Miejskich zakończył budowę sygnalizacji na sześciu przejściach dla pieszych w alei KEN. Dochodziło tam do wielu wypadków z udziałem przechodniów, w tym również śmiertelnych. Konieczność budowy sygnalizacji zalecał też audytor, który kontrolował ursynowskie przejścia w 2017 roku. Światła na pasach mają poprawić bezpieczeństwo pieszych w okolicy.

Przy okazji oddania do użytku przebudowanych przejść, drogowcy testują nowe rozwiązania technologiczne. Sygnalizacja przy alei KEN 81/101 zyskała tak zwane światło dla osób wpatrzonych w smartfony, choć ZDM oficjalnie takiej nazwy nie używa. - Pilotażowo stosujemy w tym miejscu nowe rozwiązanie. Zamontowaliśmy komorę pod sygnalizatorem, która kieruje strumień czerwonego światła na chodnik. W ten sposób osoba, która patrzy w telefon czy jest zamyślona, widzi światło pod swoimi stopami - opisuje rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka. - Ma to ostrzec przed wejściem na przejście roztargnionych przechodniów - precyzuje Gałecka.

Ile to kosztowało?

I dodaje, że taka sygnalizacja najbardziej efektywna jest po zmierzchu, kiedy czerwone światło na chodniku staje się dobrze widoczne. Do podobnych wniosków doszedł reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński, który był na miejscu około godziny 12. Jego obserwacje potwierdził reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak, który pojechał na nowe przejście już po zmroku.

Ile kosztowała miasto ta nowinka technologiczna? Drogowcy twierdzą, że ani złotówki. - Nie ponosimy żadnych kosztów z tym związanych. To tylko pilotaż na okres kilku miesięcy. Nie planujemy wprowadzania tego typu rozwiązań w innych miejscach - zapewnia Gałecka.

"Niezgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury"

W kwietniu na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o pasie ruchu dla wpatrzonych w telefon na ulicy Nowowiejskiej. Nie była to jednak inicjatywa drogowców, ale pomysł grupy studentów. Przy okazji tego tekstu wspominaliśmy o pomyśle Szczecina na poprawę bezpieczeństwa osób wpatrzonych w telefony. Tamtejsze władze postawiły na specjalne przejścia wyposażone w LED-ową listę w chodniku, która świeci na zielono lub czerwono.

O możliwość montażu takich listew w stolicy pytała wiosną radna Renata Niewitecka. W odpowiedzi na interpelację, zastępca prezydenta Warszawy Robert Soszyński wskazywał, że "tego typu rozwiązanie nie jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach". Soszyński zastrzegł też, że miasto nie przewiduje montażu takich listew na warszawskich skrzyżowaniach.

Wtórowała mu Karolina Gałecka, która twierdziła wtedy, że takich przejść w stolicy nie będzie. - Nie ma konkretnych przepisów, które to regulują. W Warszawie na razie nie planujemy podobnych rozwiązań, bo jeśli są to działania niezgodne z prawem, to nie możemy wychodzić poza przepisy - mówiła wiosną.

Przypomnieliśmy rzeczniczce drogowców tę wypowiedź. Gałecka twierdzi jednak, że rozwiązanie zastosowane w alei KEN to coś innego niż szczeciński pomysł. - Tu światło pada z sygnalizatora na chodnik i jest to rozwiązanie zgodne z prawem. W Szczecinie zaś specjalną listę umieszczono w chodniku. To dwie różne technologie - wyjaśniła.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/pm

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl