Pas ruchu dla wpatrzonych w telefony. "Niektórzy wzięli to na serio"

Specjalny pas na Nowowiejskiej dla osób wpatrzonych w telefony
Specjalny pas na Nowowiejskiej dla osób wpatrzonych w telefony
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Specjalny pas na Nowowiejskiej dla osób wpatrzonych w telefonyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Artystyczny performance czy miasto idące z duchem czasu? Po wytyczonych pasach dla pieszych, rowerzystów czy miejskich autobusów, pojawiła się ścieżka dla korzystających ze smartfonów. - Inicjatywa jest ciekawa, ale to nie my jesteśmy jej pomysłodawcą - mówi rzeczniczka Zarząd Dróg Miejskich.

- Jeden, dwa, trzy, cztery... Trudno nadążyć z liczeniem, tak dużo osób idzie ze smartfonem w ręku, nie patrząc na to, co dzieje się dookoła - zwraca uwagę reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, który pojechał na ulicę Nowowiejską.

To właśnie tam powstał pas przeznaczony dla osób korzystających ze smartfonów. Ma około 200 metrów, zaczyna się tuż przy przejściu z przystanku tramwajowego Metro Politechnika 03 i kończy przy budynku oznaczonym numerem 7.

Niektórzy z premedytacją korzystają z nowo-powstałej ścieżki i dziarsko maszerują przed siebie. - Z drugiej strony, niektórzy są tak wpatrzeni w ekran, że kompletnie nieświadomie i bezwiednie wchodzą na ten pas, zupełnie nie zwracając uwagi na oznaczenie - relacjonuje Szmelter.

"Niektórzy potraktowali to poważnie"

Nasz reporter opisywał też, że dostrzegł grupę przechodniów, którzy "malunki wzięli na serio". - Usłyszałem rozmowę, dwóch mężczyzn, którzy stwierdzili, że chyba nie nadążają za światem, skoro muszą powstawać takie pasy.

Rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka uspokaja jednak, że nowego oznakowania na Nowowiejskiej nie należy traktować poważnie. - To nie jest nasza inicjatywa. Do nas żaden oficjalny wniosek nie wpłynął, tak jak zawsze w takich sytuacjach. A szkoda, bo wtedy moglibyśmy wydać decyzję i byłoby to legalne - mówi.

Jednak jak twierdzi, "ZDM nie neguje inicjatywy samej w sobie".

- Pomysł jest ciekawy, tym bardziej, że my jako urząd już zwróciliśmy uwagę na ten problem w ubiegłym roku razem z Tramwajami Warszawskimi zrobiliśmy akcję "Odłóż smartfon i żyj", która spotkała się z dużym zainteresowaniem. To jest realny, poważny problem i dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Więc to słuszna inicjatywa - wyjaśnia Gałecka.

Dodaje też, że autorzy malunków nie będą poszukiwani. - Zazwyczaj usuwamy takie nielegalne elementy, ale wysłaliśmy kontrolę na miejsce i okazało się, że użyto farby słabej jakości i oznaczenia wycierają się same. Zapewne znikną w ciągu kilku dni - tłumaczy rzeczniczka.

Przejścia z LED-owymi listwami

Inny pomysł na narastający problem pieszych zapatrzonych w telefony ma Szczecina. Tamtejsze władze postawiły na specjalne przejścia dla pieszych wyposażone w LED-ową listę w chodniku, która świeci na zielono lub czerwono i tym samym pokazuje pieszym, czy mogą bezpiecznie przejść przez ulicę. Linia świetlna składa się z paska wykonanego z poliwęglanu oraz oświetlenia LED i jest połączona z sygnalizacją świetlną.

Pod koniec kwietnia, stołeczna radna Renata Niewitecka zapytała o możliwość montażu takich listew w Warszawie, wskazując, że w Szczecinie koszt ich instalacji wyniósł osiem tysięcy złotych. W odpowiedzi na interpelację, zastępca prezydenta Warszawy Robert Soszyński wskazał, że "tego typu rozwiązanie nie jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach". Soszyński zastrzegł tym samym, że miasto nie przewiduje montażu takich listew na warszawskich skrzyżowaniach.

Nasza rozmówczyni Karolina Gałecka, potwierdza, że nie będzie takich przejść w stolicy: - Nie ma konkretnych przepisów, które to regulują. W Warszawie na razie nie planujemy podobnych rozwiązań, bo jeśli są to działania niezgodne z prawem, to nie możemy wychodzić poza przepisy - odpowiada.

Osobne pasy nie powstaną

Pół żartem pół serio dopytaliśmy jeszcze, czy miasto planuje może stworzenie osobnego pasa dla użytkowników smartfonów. Takie strefy powstały na przykład w Chinach.

Gałecka zaznacza, że "przepisy nic o takich ścieżkach nie mówią": - A nawet jeśli byłyby uregulowania prawne, to miasto nie jest z gumy i jeśli każdy miałby mieć własny pas, to nie starczyłoby na to wszystko przestrzeni. W tym wypadku kluczem nie jest tworzenie nowych pasów, ale kultura osobista pieszych i świadomość poruszania się w przestrzeni - podsumowuje Gałecka.

mp/pm

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP