Są szacunki, ile aut nie będzie mogło wjechać do stołecznej Strefy Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP/Puls Biznesu
Warszawa powiększa Strefę Czystego Transportu
Warszawa powiększa Strefę Czystego TransportuTVN24
wideo 2/3
Warszawa powiększa Strefę Czystego TransportuTVN24

"Od lipca 2024 roku setki tysięcy aut osobowych nie będą mogły poruszać się po dużej części Warszawy, dziesiątki tysięcy nie wjadą do Krakowa. Samar podsumował skutki wprowadzenia stref czystego transportu" - podaje środowy "Puls Biznesu". W Warszawie strefa w całości lub znacznej części obejmie w sumie siedem dzielnic. Dla niektórych nowe zasady zaczną obowiązywać jednak dopiero od stycznia 2028 roku. Jakie warunki należy spełnić, żeby zaliczyć się do tej grupy?

"To oczywiście cel - samorządy mogą poszerzyć listę pojazdów uprawnionych do poruszania się po SCT, uwzględniając np. samochody spalinowe spełniające wybrane normy emisji spalin. Tak dzieje się w Warszawie i Krakowie. W stolicy SCT będą wprowadzane etapami. Pierwszy z pięciu wejdzie w życie w lipcu 2024 r. SCT obejmie całe dzielnice: Śródmieście, Żoliborz i Pragę-Północ, prawie całą Ochotę i Pragę-Południe, większość Mokotowa i połowę obszaru Woli. Później, co dwa lata, będą rosnąć wymagania dotyczące emisji spalin" - czytamy.

Jak podaje "PB", "Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar obliczył, ile aut zarejestrowanych w Warszawie i w tzw. obwarzanku (powiaty wokół stolicy) zostanie w lipcu 2024 r. wykluczonych z ruchu w SCT". "W Warszawie i powiatach ościennych zarejestrowanych jest (stan na koniec 2022 r.) ponad 1,98 mln osobowych aut z silnikami benzynowymi i diesli, z czego tylko w Warszawie nieco ponad 1,2 mln. W pierwszym etapie do SCT nie będzie mogło wjechać ponad 206,5 tys. aut, czyli 10,4 proc. parku Warszawy i tzw. obwarzanka. W przypadku stolicy chodzi o prawie 92,4 tys. aut, czyli 7,6 proc. stołecznego parku" - informuje.

Dziennik zwraca uwagę, że "w praktyce wykluczeń będzie znacznie mniej, bo przewiduje się wiele wyjątków". "Na pierwszych dwóch etapach wprowadzenia SCT mieszkańcy dzielnic nią objętych (pod warunkiem odprowadzania podatków w Warszawie) będą zwolnieni ze spełnienia tych wymagań - zaczną ich obowiązywać od stycznia 2028 r.). Ponadto ma być wprowadzony wyjątek dla seniorów oraz m.in. służb, pojazdów osób niepełnosprawnych, autobusów wycieczkowych, aut zabytkowych oraz specjalnych" - podkreśla.

Zmiany wdrażane etapami

Nowy projekt SCT zakłada dodatkowy czas na przygotowanie się do obowiązujących wymogów dla mieszkańców tych obszarów. "Reguły SCT dotyczyć ich będą dopiero od stycznia 2028 r. - wówczas nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 13 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 22 lata" - wyjaśniają urzędnicy.

Natomiast pozostałe osoby oraz mieszkańców Warszawy, którzy kupili samochód już po przyjęciu uchwały, obowiązują niezmiennie zaprezentowane już wcześniej wymogi. Zatem od lipca 2024 r. nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 18 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 27 lat.

Etapy wdrażania SCT dla aut osób mieszkających poza obszarem strefyUM Warszawa

Kto dostanie więcej czasu?

W jaki sposób są definiowani mieszkańcy strefy, których nowe zasady będą obowiązywać dopiero za ponad cztery lata? Czy będzie decydować miejsce rejestracji pojazdu, a może adres właściciela? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do stołecznego ratusza.

Jak wyjaśnia Tamas Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym m. st. Warszawy, aby móc wjeżdżać do SCT starym samochodem po 1 lipca 2024 roku konieczne jest spełnienie łącznie trzech warunków.

- Data ostatniej rejestracji pojazdu jest wcześniejsza niż 1 stycznia 2024 roku, z wyłączeniem zmiany tablic rejestracyjnych niewynikającej z przeniesienia własności pojazdu lub z wyłączeniem zmiany danych właściciela pojazdu w pozycji C dowodu rejestracyjnego, będącej konsekwencją przewłaszczenia po zakończeniu umowy kredytu lub umowy leasingu obowiązującej od daty wcześniejszej niż 1 stycznia 2024 roku - wyjaśnił Dombi.

Ponadto, wymieniony w pozycji C dowodu rejestracyjnego "właściciel, przynajmniej jeden ze współwłaścicieli lub osoba posiadająca samochód z tytułu umowy leasingu lub umowy kredytu, zameldowana jest na pobyt stały lub czasowy pod adresem znajdującym się na obszarze strefy".

Etapy wdrażania SCT dla osób mieszkających w strefie UM Warszawa

Rozliczanie podatków trzeba udokumentować

Ostatnim warunkiem jest to, że pojazd jest własnością, współwłasnością, lub pozostaje w użyciu na podstawie odpłatnej czynności cywilno-prawnej lub umowy użyczenia osoby, która w roku poprzedzającym kontrolę rozliczała w Warszawie podatek dochodowy PIT lub CIT. Jak wylicza Dombi, to powinno być udowodnione jednym z trzech dokumentów: - pierwszej strony zeznania podatkowego PIT lub CIT za rok poprzedni poświadczonej przez właściwy urząd skarbowy w Warszawie; - w przypadku rozliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej wydruku pierwszej strony zeznania PIT lub CIT za rok poprzedni z wygenerowanym numerem dokumentu, zgodnym z identyfikatorem dokumentu Urzędowego Potwierdzenia Odbioru oraz wydruku UPO; - zaświadczenia wydanego przez urząd skarbowy, potwierdzającego złożenie zeznania PIT lub CIT za rok poprzedni, w którym wskazano m. st. Warszawę, jako miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak informowaliśmy, w projekcie wprowadzono wyjątek dla seniorów (osób, które do końca 2023 r. ukończą 70 lat), którzy przed przyjęciem uchwały o SCT byli właścicielami pojazdów. Po spełnieniu określonych warunków będą oni zwolnieni bezterminowo z zasad obowiązujących w ramach strefy.

SCT w siedmiu dzielnicach - mapa

Według nowych założeń SCT obejmie: całe dzielnice Śródmieście, Żoliborz i Praga Północ; prawie całą Ochotę (poza strefą pozostanie fragment z CH Reduta i ul. Mszczonowską oraz Dworzec Zachodni) i Pragę Południe (bez Olszynki Grochowskiej, niezamieszkałego obszaru PKP i rezerwatu przyrody), większość Mokotowa (bez Sadyby, Stegien, Augustówki i części Służewca) oraz mniej więcej połowę obszaru Woli (do al. Prymasa Tysiąclecia).

Temat uchwalenia nowego projektu Strefy Czystego Transportu ma znaleźć się w porządku obrad sesji Rady Warszawy zaplanowanej na 7 grudnia.

Nowe granice SCTUM Warszawa

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP/Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali 53-letnią księgową, która przez blisko półtora roku miała oszukać swojego pracodawcę. Jak ustalili śledczy, wykonała 55 przelewów na kwotę 350 tysięcy złotych na swoje prywatne konto.

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

Źródło:
PAP

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z awarią pociągu na stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie występują utrudnienia na linii obwodowej. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów w pojazdach Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich.

Zepsuł się pociąg, utrudnienia na kolei w Warszawie

Zepsuł się pociąg, utrudnienia na kolei w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Brutalna napaść na Pradze Północ. Kobieta najprawdopodobniej została uderzona młotkiem w głowę. Straciła przytomność, trafiła do szpitala. Policja po krótkich poszukiwaniach zatrzymała podejrzewanego o atak. Jeszcze dziś ma przesłuchać poszkodowaną i świadków zdarzenia.

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Trzy tysiące złotych mandatu, a do tego 13 punktów karnych - tak ukarany został 38-latek, który na trasie S8 pod Warszawą pędził z prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę. Kierowca nawet nie zorientował się, że jego wykroczenie zostało zarejestrowane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Źródło:
policja mazowiecka

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP

Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w kwietniowych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, skrytykował w czwartek politykę komunikacyjną władz stolicy. - Obserwujemy chaos i uleganie pewnym modom - ocenił polityk. Obiecał że jeśli zostanie prezydentem, "nie będzie ideologicznego zwężania ulic". Za jego plecami na konferencji prasowej stał między innymi działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Rolnicy przez kilka dni protestowali w okolicy miejscowości Gończyce na trasie S17 weszli na jezdnię. W czwartek od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach. Wieczorem odblokowano nitkę w kierunku Lublina, a w piątek po godzinie 10 jezdnię w kierunku Warszawy.

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kupcy z Marywilskiej chcą obniżenia czynszu najmu boksów handlowych. W czwartek protestowali w tej sprawie przed stołecznym ratuszem. Magistrat zaproponował im spotkanie mediacyjne, które ma odbyć się 1 marca. Protestujący obawiają się jednak, że nadal nie usłyszą na nim konkretnych propozycji.

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

Źródło:
PAP

Do końca lutego zadaszenie zabytkowych piwnic Pałacu Saskiego zostanie ukończone. Dach ma chronić stare mury przed wpływem warunków atmosferycznych. Gotowa jest konstrukcja zadaszenia od strony północnej, trwają prace nad stroną południową.

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Źródło:
PAP

Wielofunkcyjna hala pływalnią, ścianka wspinaczkową, sala sportów walki to elementy kompleksu sportowego Uniwersytetu Warszawskiego, który powstanie w kampusie na Ochocie. Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Początek prac budowlanych w przyszłym roku.

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

1 marca Warszawska Kolei Dojazdowa wdraża istotną zmianę w swoim regulaminie. Pasażerowie nie będą mogli przewozić rowerów w godzinach szczytu w dni robocze.

WKD wprowadza zakaz przewozu  rowerów w godzinach szczytu

WKD wprowadza zakaz przewozu rowerów w godzinach szczytu

Źródło:
PAP

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl