TVN Warszawa | Ulice

Przygotowują się do przebudowy wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej. Pierwsze prace i utrudnienia

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie Łazienkowskiej
Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie ŁazienkowskiejTVN24
wideo 2/3
TVN24Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie Łazienkowskiej

Już w najbliższego poniedziałek kierowcy poczują pierwsze utrudnienia związane z nadchodzącą rozbiórką i odbudową wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na wysokości Torwaru. Jezdnia w kierunku Pragi zostanie zwężona do dwóch pasów, zostaną też wprowadzone ograniczenia tonażowe dla samochodów ciężarowych.

Jak informuje stołeczny ratusz, przebudowę wiaduktu północnego (w stronę centrum) poprzedzi wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na wiadukcie południowym (w kierunku Pragi), gdzie - w trakcie nadchodzących prac - poszerzona zostanie istniejąca jezdnia. Dzięki temu, kiedy drogowcy zamkną już wiadukt północny, kierowcy będą mieli do dyspozycji na wiadukcie południowym po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku.

Miasto zapewnia, że możliwość przejazdu Trasą Łazienkowską zostanie zachowana przez cały czas trwania inwestycji - w trakcie rozbiórki wiaduktu północnego, przejazd będzie możliwy po wiadukcie południowym, a potem ruch zostanie skierowany na nowo wybudowany wiadukt północny i rozpocznie się rozbiórka pozostałej części drogi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Utrudnienia na Trasie Łazienkowskiej od 16 sierpnia

Z zapowiedzi ratusza wynika, że prace rozpoczną się w poniedziałek, 16 sierpnia w godzinach porannych. Wtedy to na jezdni alei Armii Ludowej w stronę Pragi, od placu Na Rozdrożu do rejonu ulicy Łazienkowskiej, ruszą przygotowania do wyłączania istniejącego buspasa i zwężania pozostałych dwóch pasów jedni. "Dla ruchu ogólnego dostępny będzie skrajny lewy pas. Prawy pas stanie się buspasem, dostępnym również dla karetek, pojazdów MTON, taksówek oraz motocykli" - podaje ratusz.

Na południowej jezdni Trasy Łazienkowskiej pojawi się też ograniczenie tonażowe dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Miasto zaleca tym pojazdom objazdy Puławską i Goworka, Alejami Ujazdowskimi lub Waryńskiego i Spacerową do Gagarina i Czerniakowskiej. Trasę będzie można także ominąć jadąc: alejami Niepodległości, Wilanowską, Trasą Siekierkowską, Czerniakowską. Ograniczenia nie dotyczą pojazdów budowy, służb miejskich i zaopatrzenia.

"Wprowadzane w poniedziałek zmiany mają obowiązywać do końca wakacji. Następnie, do czasu zamknięcia wiaduktu północnego, powróci dotychczasowa organizacja ruchu" - podaje ratusz.

Jak uzupełnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych Agata Choińska-Ostrowska, na razie nie wiadomo, kiedy wiadukt północny zostanie zamknięty: - Trwa uzgadnianie z wykonawcą czasowej organizacji ruchu. Pamiętajmy, że ten remont wymaga szeregu zmian na dużej części miasta, dlatego dopiero kiedy ta organizacja będzie zatwierdzona, podamy datę zamknięcia wiaduktu północnego.

Drogowcy ruszają z pracami poprzedzającymi przebudowę wiaduktów Trasy ŁazienkowskiejZMID

Przebudowa potrwa do 2024 roku roku

Nadchodząca przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej będzie wielką, trwającą 32 miesiące operacją (do marca 2024 roku). Po 46 latach eksploatacji nie nadają się do użytku. Od spodu odpadają kawałki betonu, konstrukcję podtrzymują metalowe podpory, a przechodniów i auta przejeżdżające przez rondo Sedlaczka chroni siatka. Doraźnie na odcinku Trasy Łazienkowskiej wiodącym przez wiadukty obowiązują ograniczenia prędkości do 40 kilometrów na godzinę.

Koszt prac budowlanych to 87,5 milionów złotych. Na odcinku trasy o długości około 400 metrów, poza nowymi jezdniami, pojawią się między innymi obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie, które poprawią dostępność drogi dla osób z ograniczeniami ruchowymi, a także nowoczesne oświetlenie.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZMID

Pozostałe wiadomości