Od 1 stycznia obowiązują wyższe opłaty za usunięcie z drogi pojazdu. Teraz trzeba za to zapłacić już 697 złotych. Więcej kosztuje także doba na strzeżonym parkingu.
Od Nowego Roku rosną w Warszawie, zgodnie z uchwałą radnych, opłaty za usunięcie pojazdu w sytuacjach opisanych przez art. 130a ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym, a także związane z tym koszty przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym (jak również odstąpienia lub odwołania zleconego już wcześniej holowania).
Właściciel samochodu osobowego, którego pojazd zostanie usunięty zapłaci już nie 606, a 697 złotych. Odpowiednio wzrastają też koszty usuwania motocykli (z 281 do 324 złotych), jak również elektrycznych hulajnóg, motorowerów i rowerów (ze 144 do 166 złotych). Drożeje również doba przechowywania pojazdu na strzeżonym parkingu. Właściciel auta osobowego zapłaci za nią 60 złotych (zamiast 52), motocykla - 43 złote (wcześniej 37), natomiast motoroweru, hulajnogi elektrycznej czy roweru - 32 złote (wzrost z 27).
‼️ Od dziś właściciele nieprzepisowo zaparkowanych samochodów więcej zapłacą w razie ich usunięcia z drogi. Weszła w życie uchwała rady miasta, ustanawiająca nowe stawki. Koszt usunięcia osobówki wzrósł do 697 złotych. To nie wszystko.
— Straż Miejska m.st. Warszawy (@SMWarszawa) January 1, 2024
Więcej: ↘️ https://t.co/bMnNFY9FYD pic.twitter.com/crGxa3bx5P
Kiedy pojazd może zostać odholowany
Powody usunięcia pojazdu z drogi opisuje art. 130 a Prawa o ruchu drogowym. Straż miejska zleca usunięcie pojazdu z drogi w przypadku: - pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu; - pozostawienia go bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na "niebieskiej kopercie"; - pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
Ponad 12 tysięcy odholowanych pojazdów
W 2023 roku (do 28 grudnia włącznie) strażnicy miejscy wydali 16 651 zleceń usunięcia pojazdów w trybie art. 130a Prawa o ruchu drogowym - usunięto 12 606 pojazdów. W 4 045 przypadkach doszło do odwołania lub odstąpienia od usunięcia.
"Od usunięcia odstępuje się, jeśli osoba kierująca pojazdem zjawi się, zanim zostanie on usunięty. Niezależnie od opłat związanych z holowaniem kierujący pojazdem ponosi również skutki prawne naruszenia przepisów. Na kierowcę może zostać nałożony mandat i przyznane punkty karne – stosownie do popełnionego wykroczenia" - wyjaśnia straż miejska.
Zadzwoń pod numer 986, by zweryfikować czy pojazd został usunięty przez straż miejską. Należy w tym celu podać numer rejestracyjny i markę oraz wskazać miejsce, gdzie był zaparkowany. Jeżeli pojazd został usunięty z dyspozycji Straży Miejskiej m.st. Warszawy, to zgodnie z informacją uzyskaną telefonicznie, należy udać się pod wskazany adres. Auto czy inny pojazd można odebrać po wniesieniu opłat.
Autorka/Autor: red.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: straż miejska