Nowe opłaty dla deweloperów. "Żeby zapobiegać rozlewaniu się miasta"

Źródło:
TVN24
Nowe zasady budowy biurowców i osiedli w Warszawie
Nowe zasady budowy biurowców i osiedli w Warszawie
TVN24
Nowe zasady budowy biurowców i osiedli w WarszawieTVN24

Warszawa rośnie w oczach, rosną też potrzeby. Miasto wydało nowe zarządzenie, według którego deweloper jeszcze przed budową zabezpieczy pieniądze na modernizację drogi, na przykład wokół przyszłego osiedla. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat".

- Wiadomo, że jak postawimy nowy budynek, to zwiększy się ruch. Drobną uliczkę trzeba rozbudować tak, żeby ona ten ruch przyjęła - mówi rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Zgodnie z prawem, każdy deweloper musi dziś dorzucić się do budowy czy naprawy drogi w okolicach inwestycji. - Mieliśmy przypadki, że inwestorzy najpierw zdeklarowali, że zbudują drogę, składali swoje oświadczenie, a następnie się z tego nie wywiązywali - informuje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Żeby uniknąć takich sytuacji, prezydent stolicy wprowadził nowe zarządzenie: deweloper jeszcze przed budową zabezpieczy pieniądze na modernizację drogi wokół przyszłego osiedla czy centrum handlowego (pisaliśmy o tym niedawno na tvnwarszawa.pl).

- Będzie po prostu zabezpieczenie finansowe, nie będziemy musieli go tak pstrykać, popędzać, "a proszę tutaj zrobić, bo my tu czekamy, budynek stoi, a droga jeszcze nieprzebudowana" - tłumaczy zalety nowego rozwiązania Dybalski.

Żeby miasto się nie rozlewało

W nowym zarządzeniu są konkretne stawki dotyczące nieruchomości powyżej pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Przykład: za inwestycję powyżej 10 tysięcy metrów w centrum deweloper będzie musiał zainwestować 1,25 miliona złotych w przebudowę drogi. Na obrzeżach już prawie dwa miliony (1,93 miliona złotych).

Im dalej, tym więcej pieniędzy trzeba na budowę infrastruktury poprawiającej, a wręcz umożliwiającej dojazd do centrum. - Chodzi nam też o to, żeby zapobiegać rozlewaniu się miasta, więc dlatego są wyższe stawki na obszarach peryferyjnych i przy granicach miasta - wyjaśnia wiceprezydent Olszewski.

- To oczywiście będzie czynnik, który będziemy kalkulowali. Czyli bardziej nas będzie nas to przesuwało w stronę centrum, budowania tam, gdzie ta infrastruktura już jest, a będzie trochę zmniejszało naszą chęć do budowania na przedmieściach – mówi Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zapłacą za miejsca parkingowe

W centrum też będą wyższe stawki dla inwestorów stawiających hotele czy biura. Każde dodatkowe miejsce parkingowe będzie kosztować dewelopera 10 tysięcy złotych. Przy 200 miejscach wychodzą już dwa miliony. Za same parkingi, nie licząc stawki za metry kwadratowe budynku.

- Taka opłata ma dać jasny sygnał, że jest to opłata, która de facto ma odpowiadać wartości naszych nakładów, które my musimy poczynić jako miasto po to, żeby potem dostosować układ transportowy do każdego nowego miejsca parkingowego - opisuje Michał Olszewski.

Budowa gigantycznych parkingów może się już nie opłacać. Tym bardziej, że już przed pandemią deweloperzy zobaczyli, że część miejsc parkingowych przed biurami stoi pusta. - Na pewno będzie to bardzo silną motywacją do tego, żeby ograniczyć liczbę miejsc postojowych - uważa Płochocki. I dodaje: - Absolutnie nie wierzę w to, że będą zupełnie bez parkingów, ale wierzę w to, że będzie coraz mniej tych parkingów budowanych.

Nowe procedury dla deweloperów mogą oznaczać nieco większe koszty, ale też szybsze załatwienie sprawy niż na zasadach ogólnych. Miasto liczy nawet na zahamowanie wzrostu cen nowych mieszkań.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek /katke/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl