Mobilne skanowanie ulic. Kamery mają wykrywać dziury

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zestaw kamer przygotuje dokładny obraz 150 kilometrów stołecznych ulic
Zestaw kamer przygotuje dokładny obraz 150 kilometrów stołecznych ulicTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Zestaw kamer przygotuje dokładny obraz 150 kilometrów stołecznych ulicTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęła pilotaż mobilnego skanowania dróg. Samochód z zestawem kamer przygotowuje dokładny obraz 150 kilometrów stołecznych ulic. Dzięki temu narzędziu Zarząd Dróg Miejskich chce, aby pogotowie drogowe szybciej naprawiało zgłaszane uszkodzenia jezdni. Testowany właśnie system może być przydatny również w lokalizowaniu nielegalnych reklam.

Jak wyjaśnia Karolina Gałecka, zastępczyni dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, technologia wesprze pracowników pogotowia drogowego, którzy reagują na wpływające od mieszkańców zgłoszenia dotyczące ubytków w jezdni czy uszkodzonej infrastruktury drogowej.

- Zgłoszenia napływają z 19115, czyli od mieszkańców, od dyżurnego technicznego miasta. Objazdy po ulicach realizuje też samo pogotowie drogowe. Natomiast w dwumilionowym mieście, w 2022 roku wszystko dzieje się szybko i tak samo szybko musi być załatwione, tego oczekują mieszkańcy - mówi Gałecka. - Skanowanie mobilne ulic ma dać nam pomoc w szybkości realizowania napraw - dodaje.

Kiedy pogotowie otrzymuje zgłoszenie od mieszkańca, musi jechać na miejsce i ocenić, jakiego rodzaju jest to uszkodzenie i jaką technologią trzeba je naprawić. A to zajmuje czas.

- Dzięki skanowaniu mobilnemu informacja z systemu zainstalowanego w samochodzie będzie przekazywana bezpośrednio do programu pogotowia drogowego. Pracownik na miejscu będzie miał informację, gdzie jest uszkodzenie i jakiej naprawy wymaga. Automatycznie może to zlecić konserwatorowi - wyjaśnia Karolina Gałecka. I wskazuje na inną przydatną funkcję skanowania mobilnego: - Tożsamy program jest testowany w Monachium do wykrywania uszkodzeń, które powstały podczas różnego rodzaju manifestacji czy demonstracji. W dwumilionowym mieście mamy ich dużo.

Nie tylko ubytki w jezdni

Samochód jeździ po Warszawie już od początku tygodnia. Wyglądem przypomina nieco auta do e-kontroli parkowania. Jak opisują przedstawiciele ZDM, co pięć metrów auto bardzo dokładnie fotografuje całą szerokość ulicy, tworząc dużo dokładniejszy "street view" niż w internetowej przeglądarce. W sumie stworzy go dla 115 odcinków 93 ulic. Łączna długość przeskanowanych odcinków wyniesie około 150 kilometrów. Odcinki były wybierane przez ZDM pod kątem jak największej różnorodności.

Początkowo w trakcie pilotażu ZDM skupi się na wykrywaniu ubytków nawierzchni i niektórych uszkodzeń oznakowania pionowego. "Jeżeli technologia mobilnego skanowania dróg zda egzamin jako narzędzie do wykrywania uszkodzeń infrastruktury, planujemy poszerzyć wachlarz obiektów poddanych analizie o inne rodzaje oznakowania i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (oznakowanie poziome, wygrodzenia segmentowe, słupki blokujące itp.). Podobne rozwiązania są obecnie testowane w innych europejskich krajach, m.in. w Niemczech, Holandii, ale też w Stanach Zjednoczonych" - wskazuje ZDM w komunikacie.

Miejscy drogowcy mają nadzieję, że testowane narzędzie pozwoli także na pomiar przestrzeni zajętych np. nielegalnie zamontowanych reklam oraz na planowanie przyszłych remontów.

Umowę na pilotażowe skanowanie stołecznych ulic ZDM podpisał z elbląską firmą OPEGIEKA w lutym. Testy potrwają do listopada.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl