W Warszawie zarejestrowano już ponad dwa miliony pojazdów. "Przekroczyliśmy psychologiczną barierę"

Autor:
Marcela
Pęciak
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Efekty nowego taryfikatora mandatów widać w policyjnych statystykach (02.02.2022)
Efekty nowego taryfikatora mandatów widać w policyjnych statystykach (02.02.2022)Fakty TVN
wideo 2/3
Fakty TVNEfekty nowego taryfikatora mandatów widać w policyjnych statystykach

Przez cały 2021 w Warszawie zarejestrowano mniej pojazdów niż rok wcześniej, jednak łączna ich liczba przekroczyła już dwa miliony. Ubyło samochodów elektrycznych. Eksperci uspokajają, że na terenie Warszawy rejestruje się bardzo dużo aut firmowych i branych w leasing, jednak radnego Marka Szolca to nie przekonuje. - W tym roku przekroczyliśmy psychologiczną barierę. Ta liczba jest bardzo wysoka i dość przerażająca. I pokazuje porażkę polityki mobilności transportowej miasta - komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Stołeczny radny Nowej Lewicy Marek Szolc zapytał w interpelacji o dane dotyczące wszystkich zarejestrowanych w Warszawie pojazdów na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz liczbę tych zarejestrowanych tylko w ubiegłym roku. Z odpowiedzi miasta wynika, że w Warszawie pod koniec roku zarejestrowanych było ponad dwa miliony aut. Dokładnie: 2 009 458. Nieco ponad półtora miliona z nich (1,526 mln) stanowiły samochody osobowe, z czego tylko 4 094 samochody z napędem elektrycznym. Ratusz poinformował ponadto, że w ubiegłym roku w Warszawie zarejestrowano 276 240 pojazdów. Radny pytał też, ile z nich na osoby prywatne, ale ratusz nie gromadzi takich danych.

W Warszawie mamy zatem więcej samochodów niż mieszkańców, bo według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku, mieszka tu niespełna 1,8 miliona osób (tylko tych oficjalnie zameldowanych, bo w rzeczywistości - według danych z sieci komórkowych - jest ich 200-300 tysięcy więcej).

Porównajmy te liczby z ubiegłym rokiem. W 2020 roku zarejestrowano w Warszawie 281 522 pojazdów, a w 2019 - 342 913. Na koniec grudnia 2020 było ich w sumie 1 935 059, z czego niecałe półtora miliona stanowiły samochody osobowe. Aut elektrycznych było jednak więcej, bo 4 269.

Z kolei w całej Polsce w 2021 roku zarejestrowano 446 680 samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 4,27 procent w porównaniu do 2020 roku - informował na początku stycznia Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie wiemy co prawda, ile ze wspomnianych wcześniej 276 tysięcy warszawskich pojazdów stanowią auta, niemniej można przyjąć, że stanowiły one ponad połowę wszystkich rejestrowanych w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Przekroczyliśmy psychologiczną barierę"

- Część z tych aut to mogą być auta leasingowe, ale tak naprawdę niewiele firm rejestruje auta w Warszawie, bo to jest drogie i bardziej uciążliwie, więc nikt myślący poważnie o biznesie nie rejestruje ich w stolicy. Poza tym do Warszawy regularnie wjeżdżają też samochody z obwarzanka, czyli Legionowa, Pruszkowa, Wołomina i tak dalej - przekonuje autor interpelacji w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Dodajmy, że na sumę wszystkich samochodów jeżdżących na co dzień po Warszawie składają się również te zarejestrowane w miejscowościach rodzinnych tych mieszkańców, którzy nie pochodzą z Warszawy, a dzięki temu mogą oszczędzić na ubezpieczeniu.

- W tym roku przekroczyliśmy psychologiczną barierę. Ta liczba jest bardzo wysoka i - według mnie - dość przerażająca. Pokazuje porażkę polityki mobilności transportowej miasta, a obecnie wdrażane rozwiązania nie sprawiają wcale, że po Warszawie jeździ mniej aut i że mieszkańcy rezygnują z transportu indywidualnego, który - jak wiadomo - generuje smog, prowadzi do emisji gazów cieplarnianych i wypadków drogowych, a co za tym idzie dużej liczby ofiar. Ich liczba w Warszawie nie spada tak szybko, jak w innych miastach - zauważa Szolc.

W Warszawie zarejestrowano już ponad dwa miliony pojazdówTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Co zrobić, żeby było lepiej?

Zdaniem Szolca, to dla miasta sygnał, żeby zastanowiło się, czy faktycznie promuje politykę zrównoważonego transportu. Zauważa, że wiele skutecznych rozwiązań, leży na stole.

- Miasto powinno wyznaczyć dużo więcej buspasów, to można zrobić bardzo prosto. Powinno też szybciej powiększać strefę płatnego parkowania, co też wpływa na redukcję ruchu samochodowego. Jest to decyzja polityczna, która wiąże się też ze zwiększeniem zasobów w jednostce odpowiedzialnej za powiększanie strefy. Powinno też podwyższyć opłaty za parkowania, bo Warszawa ma wciąż najtańsze parkowanie w porównaniu z Krakowem, Wrocławiem czy Poznaniem, gdzie płaci się więcej - wylicza postulaty Szolc i deklaruje, że popiera je cała Nowa Lewica w Warszawie.

Są oni również za wprowadzaniem Śródmiejskiej Strefy Parkowania, gdzie stawki za postój byłyby wyższe niż w innych częściach miasta i wymagane również w weekendy i święta. Nowa Lewica domaga się również, aby nie podwyższać opłat za bilety komunikacji miejskiej. Takiej podwyżki nie wyklucza Rafał Trzaskowski, który w grudniu wyliczał, że w związku z Polskim Ładem stolica straci ponad miliard złotych rocznie, a na wydatki miasta wpłyną też podwyżki cen energii i rosnącej inflacji.

Szolc przypomina także o Strefie Czystego Transportu. Zgodnie z obowiązującą ustawą o elektromobilności gminy są upoważnione do tworzenia stref czystego transportu na swoim terenie. Na takie zmiany od dawna czekają aktywiści. Do tej pory jednak żadna z takich stref nie powstała. Jedynie Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zapowiedział jej wprowadzenie w stolicy Małopolski pod koniec 2022 roku. Z szerokiego krakowskiego badania przeprowadzonego w 2019 roku wynika jednak, że przepisy dotyczące Strefy Czystego Transportu wcale nie musiałaby być bardzo surowe, bo połowę wszystkich zanieczyszczeń emituje 12 procent aut. Chodzi głównie o kilkunastoletnie lub starsze diesle (te produkowane po 2006 roku zanieczyszczają znacząco mniej).

Pod koniec roku w Krakowie ma powstać strefa czystego transportutvn24

Przykłady Londynu i Paryża

Szolc przyznaje jednak, że problem jest złożony i walczą z nim miasta na całym świecie. - Jestem jednak pewien, że w Warszawie moglibyśmy pokazywać więcej determinacji i zdecydowania, mniej PR-u i izolowanych, doraźnych rozwiązań. Na przykład burmistrz Londynu Sadiq Khan, mer Paryża Anne Hidalgo czy wielu innych rządzących miastami, z którymi prezydent Warszawy się regularnie spotyka, nie ma takich problemów i odważnie zmienia mobilność w swoich miastach - argumentuje nasz rozmówca.

Wspomniani politycy znani są z odważnej polityki transportowej. Ostatnio media obiegła informacja, że Khan chce, aby kierowcy płacili za przejazd po Londynie i wynikające z tego zanieczyszczanie środowiska. Hidalgo zdecydowała natomiast o tym, że w metropolii powstanie obszar o ograniczonym ruchu, który obejmie cztery centralne dzielnice Paryża. Nowe przepisy mają wejść w życie w drugiej połowie roku.

Ale za zmiany odpowiedzialne są nie tylko samorządy. Najważniejsze decyzje zapadają na szczeblu centralnym. - To rząd pozwala, żeby Polska była złomowiskiem Europy i importowane auto kosztowało mniej niż średniej klasy komputer. Używane samochody są niesłychanie tanie i zalewają nasze miasta - dodaje Szolc.

"Mamy w Polsce kulturę samochodową"

Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego, jest podobnego zdania. - Co roku do naszego kraju przyjeżdża około miliona używanych aut zza granicy, a w sumie od 2000 roku sprowadzono ich tu ponad 16 milionów. Część z nich jeździ właśnie po stołecznych ulicach - mówi. - Poza tym lubimy jeździć i posiadać własny samochód. W trakcie pandemii nastąpił też chwilowy odwrót od trendu wyboru komunikacji zbiorowej, która jest szybsza, wygodniejsza i mniej energochłonna. Wolimy samochód, bo tam jesteśmy bezpieczniejsi niż w transporcie zbiorowym, gdzie łatwo o zakażenie (temat jest skomplikowany, brytyjskie badania nie potwierdzały wysokiej transmisji wirusa w komunikacji - red.) - wyjaśnia Krupiński.

Zaznacza przy tym, że wysoki wskaźnik nasycenia pojazdów na tysiąc mieszkańców to nie tylko problem Warszawy. - Mamy w Polsce kulturę samochodową, a w stolicy liczba pojazdów na tysiąc mieszkańców jest bodaj największa w Europie. Ale to nie tylko tendencja warszawska, bo inne duże miasta, gdzie aut na tysiąc mieszkańców jest około 700, borykają się z tym samym problem. 700 to i tak znacznie więcej niż w wielu miastach zachodniej Europy czy Ameryki Północnej - zwraca uwagę Krupiński.

I wskazuje, że w Warszawie mieści się największa liczba firm leasingowych w Polsce, które udostępniają auta również przedsiębiorstwom z innych miast i na co dzień jeżdżą one gdzie indziej. Dlatego, inaczej niż radny Szolc, uważa, że większość pojazdów nie jest rejestrowana przez osoby prywatne. - Około 75 procent nowo rejestrowanych aut to te nabywane przez firmy lub instytucje. To stały trend - podaje rzecznik ITS.

Autor:Marcela Pęciak

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Wieczorem doszło do dwóch kolizji na trasie S2, pomiędzy węzłem Lotnisko Chopina a aleją Krakowską. W sumie w zderzeniach brały udział trzy samochody osobowe i dwie ciężarówki. Wcześniej na tej samej trasie, na wysokości schroniska Na Paluchu, zderzyły się dwa auta.

Trzy kolizje w ciągu kilku godzin na trasie S2

Trzy kolizje w ciągu kilku godzin na trasie S2

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na Lotnisku Chopina 51-letnią kobietę. Była poszukiwana czerwoną notą Interpolu przez władze Ukrainy. Przyleciała z Bombaju.

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na trasie S2, w kierunku węzła Opacz, na wysokości schroniska Na Paluchu. Utworzył się ośmiokilometrowy korek, który zaczynał się już przed tunelem na Ursynowie.

Kierowcy utknęli w gigantycznym korku na S2

Kierowcy utknęli w gigantycznym korku na S2

Aktualizacja:
Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pałac Kultury i Nauki świeci dziś na biało i czerwono. Na podświetlenie zwrócił uwagę Donald Tusk, którego Sejm wybrał dziś na premiera i podziękował stolicy.

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nagranie kierowcy peugeota jadącego pod prąd trasą S7 z okolicy Mławy otrzymaliśmy w poniedziałek na Kontakt 24.

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Autor:
as/b
Źródło:
Kontakt 24

Fragment jezdni ulic Goworka i Spacerowej został otwarty dla autobusów miejskich. Ratusz zapowiada, że za kilka tygodni pojadą tędy również samochody. W całości obie ulice zostaną udostępnione autom dopiero w drugim kwartale przyszłego roku.

Autobusy wróciły na Spacerową. Za kilka tygodni ulicą pojadą samochody

Autobusy wróciły na Spacerową. Za kilka tygodni ulicą pojadą samochody

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na rogu Belwederskiej i Spacerowej wyrosła betonowa konstrukcja. W sieci pojawiły się krytyczne komentarze dotyczące jej gabarytów. Jak się dowiedzieliśmy, to budynek techniczny Tramwajów Warszawskich, niezbędny dla funkcjonowania budowanej obecnie trasy do Wilanowa i na Sielce. Ale czy musiał powstać akurat w tym miejscu?

Betonowa konstrukcja jak wieża warowna. "Ohydna buda zamiast zieleni"

Betonowa konstrukcja jak wieża warowna. "Ohydna buda zamiast zieleni"

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z nowego przystanku kolejowego Warszawa Grochów do Śródmieścia dojedziemy w zaledwie 12 minut. Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich zatrzymują się na nim od niedzieli. Przez pomyłkę wykonawcy zamiast właściwych tablic z nazwą przystanku na peronach zamontowano tymczasowe oznaczenia. Wiele do życzenia pozostawia też otoczenie peronu.

Nowy przystanek już dostępny. Tablice tymczasowe, dojście na peron przez błoto

Nowy przystanek już dostępny. Tablice tymczasowe, dojście na peron przez błoto

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał. Proszą świadków zdarzenia o pomoc.

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci w mieszkaniu na Targówku znaleźli ciasteczka z marihuaną, narkotyki były ukryte też w różnych częściach lokalu. Brakowało jednak najemcy. Znaleźli go na Białołęce i zatrzymali. Na komisariat trafił też jego kolega, który posiadał ostrą amunicję.

Piekł ciasteczka z marihuaną, narkotyki ukrył w kuchni i łazience

Piekł ciasteczka z marihuaną, narkotyki ukrył w kuchni i łazience

Autor:
mg
Źródło:
PAP

W parku Praskim mężczyzna klęczał z głową w śniegu. Zaniepokoiło to przechodzącą kobietę, która wezwała służby. Okazało się, że mężczyzna prawdopodobnie zasłabł. Był wychłodzony. Został przetransportowany do szpitala.

"Na tyłach nieczynnego wybiegu niedźwiedzi klęczał na ziemi z głową w śniegu"

"Na tyłach nieczynnego wybiegu niedźwiedzi klęczał na ziemi z głową w śniegu"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym tygodniu w szpitalu położniczym przy Inflanckiej doszło do dwóch pożarów. Ogień pojawił się w tym samym piętrze. Pacjentki z dziećmi zostały ewakuowane. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Tarczynem policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę forda. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 65 kilometrów na godzinę. Stracił prawo jazdy na trzy miesiące.

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił  prawo jazdy

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl