Posadzili drzewo na środku chodnika

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drzewo przy ulicy Rudnickiego posadzone na środku chodnika

Drzewo posadzono na środku chodnika, ale drogowcy zapewniają, że nie ma mowy o błędzie. - Chodnik w przyszłości ma być bowiem poprowadzony obok drzewa, a posadzono je już teraz ze względu na sprzyjające warunki pogodowe - wyjaśniają. Jeszcze w tym tygodniu ma tam powstać tymczasowe dojście z kruszywa.

Zarząd Dróg Miejskich prowadzi prace w ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Roboty rozpoczęły się na początku września, a zakończą w przyszłym roku. Inwestycja w pierwszym etapie obejmie chodnik i drogę dla rowerów, bez ingerencji w jezdnię.

Wykonawca rozpoczął sadzenie drzew, a jedno z nich posadzono pośrodku chodnika, prowadzącego z osiedla do ulicy Rudnickiego. Jak tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich, chodnik, na którym jest obecnie drzewo, będzie poprowadzony w przyszłości gdzie indziej.

- Obecny chodnik prowadzi do przejścia dla pieszych, które jest skośne, ale zostanie wyprostowane, powstanie też azyl. Nowy będzie szedł bokiem, więc to drzewo nie stanęło na docelowym chodniku - tłumaczy Jakub Dybalski, rzecznik ZDM. Jak zapewnia, jeszcze w czwartek lub piątek wykonawca wykona alternatywne obejście z kruszywa. - Chodnik będzie przenoszony, ale ten obecny nadal jest używany przez mieszkańców - informuje Dybalski. Nowy powstanie prawdopodobnie bliżej wiosny lub lata. - Jeszcze nie wiadomo, kiedy wykonawca zacznie go układać, bo to są prace brukarskie, które można zrobić przy lepszej pogodzie - wyjaśnia rzecznik ZDM.

Fragment planu przebudowy ulicy RudnickiegoZarząd Dróg Miejskich

Miejsce, w którym posadzono drzewo, położone jest między skrzyżowaniem z Kochanowskiego a drogą wewnętrzną na osiedle. Jest widoczne na planach, prezentujących przebudowę. Jak wyjaśnia Dybalski, czarne równoległe linie to przebieg dotychczasowego chodnika, na żółto zaznaczono przebieg nowego chodnika, na czerwono nową drogę rowerową.

"Drzewa sadzi się w konkretnych warunkach pogodowych"

Dlaczego więc drzewa posadzono teraz, kiedy chodniki i ścieżki rowerowe jeszcze nie powstały? Według drogowców jest to spowodowane pogodą.

- Drzewa sadzi się w konkretnych warunkach pogodowych. Najlepszą porą jest późna jesień. Dlatego, że drzewa wchodzą wtedy w stan zimowego uśpienia. Jest największa szansa, że się przyjmą i na wiosnę rozwiną - tłumaczy Dybalski. Jak dodaje, wykonawca zaczął sadzenie drzew w listopadzie i kończy je w grudniu. - Najlepszy czas na sadzenie drzew to październik i listopad. Jednak w tym roku październik był za ciepły na takie prace, dlatego te drzewa zaczęliśmy sadzić później - zaznacza.

Przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe

W przebudowywanym ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego powstaną przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. "Pomiędzy Maczka a Marymoncką powstaną trzy nowe przejścia dla pieszych: na ul. Rudnickiego przy wjeździe do myjni, na wysokości budynku Perzyńskiego 14D i przy skrzyżowaniu z ul. Staffa. Pozostałe przejścia bez sygnalizacji wyposażone zostaną w azyle. Po zachodniej stronie ul. Podczaszyńskiego parkowanie będzie przeniesione z chodnika na jezdnię. Ciągi piesze zostaną wyremontowane, podobnie jak przystanki autobusowe" - czytamy w komunikacie ZDM.

Jak tłumaczą drogowcy, dzięki inwestycji cykliści zyskają wygodną, asfaltową drogę dla rowerów, przebiegającą na całym ciągu ulic po wschodniej stronie jezdni. "W tym celu powstanie m.in. nowy odcinek drogi wzdłuż ul. Rudnickiego i komplet przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu z ul. Broniewskiego. Przejazdy i przejścia przez mniejsze uliczki będą wyniesione do poziomu chodnika" - dodano.

Zmiany związane z przebudową będą dotyczyć również zieleni. W okolicy przybędzie kilkadziesiąt drzew oraz ponad trzy tysiące krzewów. Przy skrzyżowaniach, łukach i zjazdach oraz przy rondzie posadzona zostanie z kolei roślinność niska, niezasłaniająca widoczności.

Przeczytaj także: Obrosły mchem, są nie do ruszenia. "Malownicze perypetie" drogowców ze skrzynkami przy Anielewicza

Skrzynki energetyczne na Anielewicza we wrześniu
Skrzynki energetyczne na Anielewicza we wrześniuMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl