Na tablicach "objazd tunelu" POW, ale tunel jest otwarty. Drogowcy tłumaczą, przed czym ostrzegają

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Co z robić w przypadku awarii w tunelu?
Co z robić w przypadku awarii w tunelu?GDDKiA
wideo 2/7
GDDKiACo z robić w przypadku awarii w tunelu?

Przy drogach ekspresowych można natknąć się na niebieskie tablice z informacją o objeździe tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Czy to oznacza, że doszło do jego zamknięcia? Takie pytanie zadał drogowcom twórca kanału Autostrady Polska. Ci wyjaśnili w odpowiedzi, jakie znaki zwiastować będą poważne utrudnienia dla kierowców.

Do drogowców z prośbą o "sprawdzenie tej sytuacji" zwrócił się w mediach społecznościowych pan Radosław, twórca kanału Autostrady Polska na YouTube, jak pisze o sobie: "maniak dróg, fan dobrego oznakowania". "Na drodze S8 pomiędzy Piotrkowem a Warszawą wczoraj (w niedzielę - red.) na znakach wyświetlała się informacja o zamknięciu tunelu w Warszawie w ciągu S2, mimo że tunel cały czas jest otwarty" - napisał mężczyzna.

Do wpisu załączył zdjęcie z trasy S8, przy której ustawiona jest niebieska tablica z oznaczeniem dróg i informacją "objazd tunelu w ciągu S2 do węzła Mińsk Mazowiecki".

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

GDDKiA: niebieskie tablice to stan normalny

Na tablicy nie ma jednak żadnych komunikatów o wyłączeniu tunelu POW z ruchu, na co zwracają uwagę drogowcy. "To nie jest informacja o zamknięciu tunelu. Niebieskie tablice to stan normalny przy otwartym tunelu, objazd jest związany z ograniczeniami w tunelu (ADR)" - odpowiedziała na wpis Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wspomniane przez drogowców ograniczenie odnosi się do przewozu materiałów niebezpiecznych. ADR jest skrótem oznaczającym umowę dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, którą sporządzono w Genewie w 1957 roku i ratyfikowaną przez Polskę w połowie lat 70. Dokument klasyfikuje takie towary i określa zasady ich przewozu.

Na niebieskiej tablicy ze zdjęcia widoczny jest znak B-13a (symbol pomarańczowej naczepy w czerwonym kole), umieszczony przy oznaczeniu trasy S2. To zakaz wjazdu dla pojazdów transportujących materiały niebezpieczne. Rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska potwierdziła w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że taki zakaz obowiązuje permanentnie w tunelu POW. Jak przypomniała jest tam również ograniczenie tonażowe dla pojazdów ciężarowych powyżej 16 ton. Nie mogą one korzystać z przeprawy w godzinach szczytu komunikacyjnego, czyli pomiędzy 7-10 oraz 16-20.

To właśnie w związku z takimi sytuacjami kierowcy są ostrzegani zawczasu o możliwości ominięcia tunelu. W tym przypadku, jadący S8 od Piotrkowa Trybunalskiego do Mińska Mazowieckiego, powinni zjechać na krajową "50" w Mszczonowie.

O awaryjnym objeździe ostrzegać będą żółte tablice

Drogowcy przypominają, jakich znaków należy wypatrywać, gdyby doszło do zamknięcia tunelu. "W trybie awaryjnym tablice mają kolor żółty i komunikat o zamknięciu tunelu albo o utrudnieniach" - zaznaczono.

Na takiej tablicy znajdziemy również rozrysowane oznaczenia dróg, węzłów, miejscowości oraz odcinków wyłączonych z ruchu.

Żółta tablica informacyjna ostrzegająca o objeździe GDDKiA

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA / Twitter

Pozostałe wiadomości