Skwer bukinistów, dużo drzew, bez parkingowej samowoli. Zwycięski projekt nowej Chmielnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski ogłosił zwycięzców w konkursie na przebudowę Chmielnej
Rafał Trzaskowski ogłosił zwycięzców w konkursie na przebudowę ChmielnejTVN24
wideo 2/3
Rafał Trzaskowski ogłosił zwycięzców w konkursie na przebudowę ChmielnejTVN24

Ratusz ogłosił wyniki konkursu architektonicznego na przebudowę śródmiejskiego odcinka Chmielnej. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia RS Architektura Krajobrazu, znana między innymi z projektu Bulwarów Wiślanych.

- Jesteśmy konsekwentni – chcemy, żeby centrum miasta wyglądało jak centra najbardziej nowoczesnych miast w Europie i na świecie, chcemy, żeby było przyjazne dla mieszkańców i zielone, dostosowane do potrzeb pieszych, rowerzystów i tych, którzy czasami muszą skorzystać z samochodów. To kolejny projekt, który sprawi, że centrum miasta będzie wyglądało zupełnie inaczej - rozpoczął czwartkową konferencję Rafał Trzaskowski. Dodał, że w zwycięskim projekcie najbardziej cieszy go zachowanie skweru bukinistów.

Dyrektorka Biura Architektury Marlena Happach tłumaczyła, czym w swoim wyborze jury kierowało się jury. - Na naszych warszawskich ulicach ważna jest wielofunkcyjność i wsparcie handlu i usług. Chcieliśmy, by przekształcenie ulicy przysłużyło się powrotowi Chmielnej do najlepszych czasów. Zachowanie tożsamości i nowoczesna forma, chcemy, żeby miasto wyglądało jak najpiękniej, ale nie zapominamy o korzeniach. Wiemy, jak zmienia się klimat, dlatego ważne, by w przestrzeni miasta zadbać o cień, retencję czy bioróżnorodność – mówiła.

Podkreślała, że ważna jest wygoda pieszych i rowerzystów, a także elastyczność i otwartość na zmiany.

Najbliższa tym oczekiwaniom okazała się w ocenie jurorów propozycja pracowni RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa, która otrzyma 40 tysięcy złotych oraz zostanie zaproszona do negocjacji umowy na właściwy projekt w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Druga nagroda - 20 tysięcy złotych - przypadła warszawskiej pracowni Are Stiasny/Wacławek, a trzecia - 10 tysięcy złotych - Dianie Polkowskiej z Pracowni Projektowej DPP Design z Przemyśla. Ponadto jury pod przewodnictwem Wojciecha Wagnera z Biura Architektury wyróżniło Annę Sokołowską, Małgorzatę Marczewską, Elżbietę Janiszewską, Bartłomieja Idzikowskiego (5 tysięcy złotych).

Drzewa, palce zabaw, skwery

- To, co chcieliśmy uzyskać, to ponadczasowa oprawa ulicy, która przede wszystkim wspomogłaby podstawową funkcję, która ma tu miejsce, czyli gastronomiczną i handlową. Ale nie zapomnieliśmy też o innych użytkownikach. Wprowadziliśmy program dotyczący umeblowania wypoczynkowego, tak, żeby przestrzeń miała charakter bardziej spacerowy - wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzami Patryk Zaręba, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. Jak dodał, przewidziano miejsca "z wyposażeniem dedykowanym dzieciom".

- Chciałbym podkreślić, że bardzo dużą uwagę zwróciliśmy na zieleń. Znalazła się w sposób możliwie bogaty, co będzie poprawiało estetykę, ale też warunki mikroklimatyczne - chodzi o cień rzucany przez korony drzew i retencję wody opadowej - tłumaczył. Wysokie drzewa niemal na całej długości ulicy mają zapewnić dogodne warunki dla funkcjonowania ogródków restauracyjnych. Jak zdradził Zaręba, będą to prawdopodobnie odmiany polskich klonów. - Oczywiście wszystkie drzewa istniejące na ulicy pozostaną – zastrzegł.

Koncepcja podkreśla też skwer przy kinie Atlantic (nazwany przez architektów ogrodem przy Chmielnej) oraz skweru bukinistów, czyli "wnękę", w której działają od lat. Ale w propozycji RS Architektura Krajobrazu nad głowami pieszych pojawią się lampy, które mogą skojarzyć się z tymi w bibliotecznych czytelniach. Będą też drewniane siedziska i więcej zieleni.

Miejsca parkingowe tylko przy kinie

Koncepcja zakłada ukrócenie parkingowej samowoli na ulicy, który dziś deptakiem jest głównie z nazwy. Patryk Zaręba przypomniał, że kontrolę dostępu ("wjazd tylko dla uprawnionych pojazdów w odpowiednich godzinach") zakłada realizowany właśnie projekt placu Pięciu Rogów. - Czasowe dojazdy są niezbędne, będą one obsługiwane przez miejsca blisko wejścia do budynku kina Atlantic, niekolidujące z ruchem pieszych – opowiadał architekt. W tym miejscu przewidziano sześć miejsc na czasowy postój, to jedyne takie stanowisko na odcinku Chmielnej objętym konkursem (od Nowego Światu do Pasażu Wiecha).

Główny ciąg ulicy będzie wyłożony płytami granitowymi, na skwerach zastosowane zostaną nawierzchnie przepuszczalne. Zachowany zostanie bazaltowy rynsztok.

Z wizualizacji zaprezentowanych przez ratusz wynika, że konkurs obejmował także równoległą ulicę Widok. Na jednokierunkowej drodze przewidziano kontraruch rowerowy i parkowanie równolegle w zatokach. Tutaj także znajdzie się miejsce na drzewa i wygodne chodniki. Ale, jak zastrzegli urzędnicy w późniejszym komunikacie prasowym, pomysł na Widok jest studialny, na razie nieprzeznaczony do realizacji.

Koncepcja Chmielnej wpisuje się w szerszy program Nowego Centrum Warszawy. Zmiany obejmą m.in. ulicę Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, plac Pięciu Rogów, przejścia wokół ronda Dmowskiego czy budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Autor i autorki zwycięskiej koncepcjitvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski /dg/katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa

Pozostałe wiadomości

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckiem). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oboje mieli po około półtora promila alkoholu w organizmie. Jechali wspólnie na hulajnodze. Podróż zakończyli uderzając w stojący samochód. 22-latka i 19-latek trafili do szpitala.

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi 34-latka. Ma na koncie przestępstwa narkotykowe. Od 2021 roku był nieuchwytny, często zmieniał miejsce pobytu. Mężczyzna wpadł w Warszawie.

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy policjanci zostali zaalarmowani o awanturującej się opiekunce, która przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana i pod opieką miała już półtoraroczne dziecko. Podczas interwencji znieważyła i naruszyła nietykalność cielesną policjantów" - informuje Marta Sulowska, rzeczniczka bemowskiej policji.

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Świadkowie zaalarmowali policję o rowerzyście, który według nich mógł być pijany. Mężczyzna jechał na rowerze z trzyletnią córką. Jak podała policja, 46-latek wydmuchał dwa promile. Dziecko trafiło pod opiekę matki, a ojciec poniesie konsekwencje.

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W domu przy ulicy Modlińskiej wybuchł pożar. Jak ustalili strażacy, jego przyczyną było zwarcie. O bezpieczeństwo osób postronnych i płynność ruchu w czasie działań gaśniczych zadbali strażnicy miejscy. Obecna była też policja.

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl