Zmienili rondo Czterdziestolatka, teraz zajmą się rondem Dmowskiego

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jesteśmy w miejscu, które jest symbolem niedostępności"TVN24
wideo 2/3
Zmiany na rondzie Dmowskiego

Miasto wybrało firmę, która zmieni okolice ronda Dmowskiego. Chodzi o budowę przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, przebudowę przystanków tramwajowych i nowe nasadzenia zieleni. Zmiany mają kosztować ponad 11 milionów złotych.

Zarząd Dróg Miejskich podpisze umowę z firmą Balzola Polska, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu za 11 milionów 42 tysiące złotych. Jak zwrócił uwagę ratusz, dzięki temu miasto może zaoszczędzić ponad trzy miliony złotych, ponieważ na realizację inwestycji zarezerwowanych było 14 mln 306 tys. zł.

Podkreślił również, że firma Balzola podejmowała się innych miejskich inwestycji jak ubiegłoroczna przebudowa alei Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka. Wykonawca na rozpoczęcie prac będzie miał sześć miesięcy od dnia podpisania umowy.

"Rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku" - przypomniał ratusz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rondo Dmowskiego czekają zmianyZDM

Nowe centrum Warszawy

Wokół ronda Dmowskiego powstaną cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Wszystkie poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe, a wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Sygnalizacja świetlna na zebrach będzie podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem i - jak deklarują urzędnicy - czas "zielonego" będzie na tyle długi, aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się. Ratusz podkreślił ponadto, że istniejące przejście podziemne nie zniknie, bo mieszczą się w nim liczne sklepy i punkty usługowe. Prowadzi ono też do wejścia do stacji Metro Centrum.

Urzędnicy chcą posadzić na rondzie i wokół niego ponad 20 tysięcy roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawią się między innymi na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych.

"Zmiany w rejonie ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, zapowiedzianego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Rozpoczęła się już przebudowa tak zwanego placu Pięciu Rogów i zachodniej strony Marszałkowskiej w rejonie placu Defilad. Rozstrzygnięty też został przetarg na zaprojektowanie przebudowy Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do placu Konstytucji) i na północ (Królewska - plac Bankowy) od ronda Dmowskiego. W ubiegłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek alei Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka. Ruszył też konkurs na koncepcję zagospodarowania Chmielnej" - wylicza miasto w komunikacie.

Nowe rondo Dmowskiego - grafikaUrząd Miasta Warszawy

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM