Od 155 do 201 mln złotych. 18 chętnych na przebudowę Marsa

Kto przebuduje skrzyżowanie?Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

18 firm zgłosiło się do przebudowy ulic Marsa i Żołnierskiej. Najtańszą ofertę - prawie 155 mln złotych - przedstawił Metrostav a.s., najdroższą - około 201 mln złotych konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „IMB-Podbeskidzie” Sp. z o.o oraz Ekonova S.A. Inwestycja ma być gotowa w nieco ponad dwa lata.

Na przebudowę ulic miasto przeznaczyło 275 milionów złotych. Koperty Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych otworzył 27 kwietnia. Obecnie trwa weryfikacja zgłoszeń. - Na wybór wykonawcy w 70 procentach wpływ ma cena, natomiast 30 proc. to okres rękojmi - wyjaśnia Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

Jak dodaje, po podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 26 miesięcy na wykonanie prac.

Bez ważnej estakady

Inwestycja, to kolejny etap przebudowy ulicy Marsa wraz z ul. Żołnierską. W ramach prac zbudowane zostaną pozostałe dwa (wewnętrzne) wiadukty nad torami kolejowymi w ciągu jezdni głównej ul. Marsa. Ponadto bezkolizyjnie kierowcy przejadą przez skrzyżowanie z ulicami Chełmżyńską i Okularową, ale tylko w kierunku ul. Żołnierskiej. Wszystko za sprawą jednej długiej estakady, która powstanie w ciągu ulicy Marsa nad wymienionym skrzyżowaniem i prowadzić będzie także nad skrzyżowaniem z ul. Żołnierską w kierunku Zielonki. Na niej do dyspozycji oddane zostaną dwa pasy ruchu.

Początkowo planowano wybudować dwie estakady (drugą w przeciwnym kierunku) jednakże, nie udało się miastu wykupić działki pod filar przeprawy.

- Nie oznacza to jednak, że zamknie to możliwość wybudowania w przyszłości drugiej estakady. Miasto nie zrezygnowało z rozmów z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego, dotyczących wykupu działki niezbędnej do ustawienia jednej z podpór drugiej estakady. Gdyby w wyniku tych rozmów Instytut przedstawił rozsądną cenę, estakada będzie mogła być wybudowana w późniejszym czasie - informuje Gajewska.

Na razie do dyspozycji kierowców do skrętu w prawo z ul. Żołnierskiej w ul. Marsa zostanie oddany tylko jeden pas. Kłopotów kierowców więc to nie rozwiąże.

Co jeszcze obejmie inwestycja? - Budowę wiaduktów w ciągu ul. Żołnierskiej nad skrzyżowaniem z ul. Czwartaków oraz węzła z tą ulicą, budowę dwujezdniowej ul. Żołnierskiej z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, chodnikami i ścieżką rowerową - wymienia Gajewska.

Ponadto, wybudowana zostanie kładka dla pieszych i rowerzystów nad ul. Żołnierską pomiędzy rezerwatem Kawęczyn a osiedlem Wygoda oraz rozebrane i zbudowane od nowa zostaną wiadukty nad torami kolejowymi w ciągu ul. Żołnierskiej.

Przebieg wiaduktu na Marsa i Żołnierskiejtvnwarszawa.pl

18 chętnych

O to wszystkie oferty złożone w przetargu:

- Skanska S. A. - 158 590 433,75 zł; - Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „IMB-Podbeskidzie” Sp. z o.o. - Lider oraz Ekonova S.A. - 201 034 606,70 zł;
 - POLAQUA Sp. z o.o. - 164 399 433,89 zł; - Konsorcjum firm: Trakcja PRKiL S.A. – Lider oraz Intop Warszawa Sp. z o.o. - 165 011 374,47 zł; - Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. – Lider wraz z Planeta Sp. z.o.o. - 179 595 250,74 zł; - Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty-Łódź” S. A. - Lider oraz Firma „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. - 183 064 987,38 zł; - Obrascón Huarte Lain S.A. - 160 660 724,25 zł; - Mostostal Warszawa S.A. - 191 951 866,69 zł; - Konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska Sp. z.o.o. – Lider oraz Aldesa Construcciones S.A. - 158 744 680,53 zł;
 - Budimex S.A. - 161 654 072,25 zł; - Coprosa Polska Sp. z o.o. - 159 664 616,13 zł;
 - Konsorcjum firm: PORR S. A. – Lider oraz PORR BAU GMBH - 182 520 068,99 zł;
 - Metrostav a. s. - 154 675 492,13 zł; - Warbud S.A. - 184 391 557,22 zł;
 - Mota –Engil Central Europe S.A. - 188 737 551,67 zł;
 - Konsorcjum firm: IDS-BUD S.A. - Lider oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. - 180 687 000,00 zł;
 - Konsorcjum firm: Bilfinger Infrastructure S.A. oraz Vistal Gdynia S. A. - 182 715 632,60 zł; - Strabag Sp. z o.o. - 183 971 100,00 zł.

Na skrzyżowaniu powstanie na razie tylko jeden wiadukt:

Nowy wiadukt ułatwiłby życie kierowcom
Nowy wiadukt ułatwiłby życie kierowcomMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

su

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl