A1 i A2 nad morze bez korków: wstrzymają prace, otworzą bramki

Ulice

TVN24A1 pojedziemy za darmo

Zaczyna się sierpniowy długi weekend. By ułatwić życie kierowcom, na A2 staną wszystkie prace, zaś A1 pojedziemy za darmo.

Warszawiakom ruszającym nad morze czy na zachód pozostanie już tylko cieszyć się trzema dniami wolnego. Jak zapowiedziała Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, na A2 nie będzie uciążliwych zwężeń.

- We wszystkie sierpniowe weekendy, od godz. 12.00 w piątek do poniedziałku, do godz. 9.00 wstrzymane będą prace gwarancyjne na autostradzie A2. W ten weekend, z uwagi na święto, zakaz wykonywania prac obowiązywać będzie od czwartku od godz. 12.00 do poniedziałku do godz. 9.00 – wyjaśniła rzeczniczka.

Szlabany w górze

Nie powinno być też problemów przy bramkach na autostradzie A1. W związku z decyzją podjętą przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, od 14 do 17 sierpnia przejazd do Gdańska będzie darmowy.

- Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi zwolnienie z opłat będzie obowiązywało od godziny 16.00 w czwartek 14 sierpnia do poniedziałku, do godziny 01.30 – wyjaśnia koncesjonariusz autostrady.

Decydująca jest godzina zjazdu z A1, a nie wjazdu.

Gigantyczne korki

W dwa weekendy na przełomie lipca i sierpnia kierowcy utknęli na autostradzie A1 w korkach. Często wielogodzinnych i wielokilometrowych. Np. w okolicach Nowej Wsi samochody musiały stać ponad godzinę, a korek na odcinku pomiędzy Gdańskiem a Toruniem miał długość 8 km. Decyzję o zwolnieniu kierowców z opłat za przejazd autostradą A1 we wszystkie weekendy sierpniowe ogłosił premier Donald Tusk.

- Obawiamy się nasilenia sierpniowego. Przede wszystkim długiego weekendu, zaczynającego się 15 sierpnia i powrotów z wakacji na koniec miesiąca. Przy upale 30 stopni mogłoby dojść do zdarzeń dramatycznych - mówił Tusk.

Na A1 tworzyły się korki. Przed bramkami trzeba było czekać około 30 minut. Zobacz materiał archiwalny:

Na A1 tworzyły się korki TVN24

wp/r