Mając 17 lat, walczyła w Powstaniu Warszawskim, dziś pielęgnuje pamięć o tym ważnym wydarzeniu, jest też jedną z najbardziej rozpoznawalnych działaczek społecznych. "Wspaniała, Cudowna, Najdroższa, Najukochańsza! Dziś 95 lat kończy prawdziwa bohaterka stolicy Pani Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek" - napisał w czwartek ratusz w mediach społecznościowych.
"Uczestniczce Powstania Warszawskiego, żołnierce Armii Krajowej, członkini Szarych Szeregów, Warszawiance Roku życzymy dużo zdrowia" - czytamy we wpisie miasta na Twitterze.
Do życzeń dołączyło także Muzeum Powstania Warszawskiego.
"7 kwietnia 1927 roku w Warszawie urodziła się Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek – harcerka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, propagatorka pamięci o ofiarach cywilnych Powstania Warszawskiego, wielka przyjaciółka wolontariuszy i pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego" - czytamy na facebookowym profilu MPW.
Kim jest Wanda Traczyk-Stawska?
Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim Pączek i Atma była żołnierką Armii Krajowej, członkinią Szarych Szeregów i działaczką podziemia niepodległościowego w czasie drugiej wojny światowej. Mając 17 lat, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Po jego kapitulacji trafiła do niewoli niemieckiej. Po powrocie do Polski ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Przez wiele lat pracowała w szkołach specjalnych. Pielęgnuje także pamięć o Powstaniu Warszawskim, jest przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To także działaczka społeczna. Poparła m.in. protest niepełnosprawnych w Sejmie, Strajk Kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji, a w październiku ubiegłego roku zabrała głos w czasie prounijnej manifestacji na placu Zamkowym w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.
Wanda Traczyk-Stawska została laureatką plebiscytu Warszawianka Roku 2021. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, ogłaszając wyniki na gali w listopadzie ubiegłego roku mówił, że na zwyciężczynię oddano rekordową liczbę - 51 tysięcy głosów. Zaszczyt ten przypada co roku jednej kobiecie - warszawiance, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju i promowania stolicy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta