"Choć wydaje się dobrze znane, to potrafi zaskoczyć". Stare Miasto od 40 lat na liście UNESCO

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kolumna Zygmunta
Kolumna Zygmunta
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Remont kolumny Zygmunta został przełożonyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Gdzie znajdują się oryginalne fragmenty murów Starej Warszawy? Dlaczego hejnał warszawski rozbrzmiewa zawsze o 11.15? Odpowiedzi na te pytania przyniosą spacery po Starym Mieście. Śródmiejscy urzędnicy z okazji 40. rocznicy wpisania odbudowanego Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przygotowali dla mieszkańców darmowe wycieczki z przewodnikiem.

– Choć wielu mieszkańcom Stare Miasto wydaje się dobrze znane, to zapewniam, że potrafi zaskoczyć. Korzystając z ogromnej wiedzy przewodników, można je odkryć na nowo i docenić jeszcze bardziej – zaznacza cytowany w komunikacie burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Jak precyzuje rzecznik prasowy dzielnicy Jakub Leduchowski, wycieczki będą odbywać się w każdą sobotę września w godzinach 11-13. - Aby się na nie zapisać, wystarczy napisać maila na adres zwiedzajwarszawo@gmail.com lub zadzwonić pod numer: 696 410 142 albo 692 895 551. Każdą z wycieczek zwieńczy wizyta w Centrum Interpretacji Zabytku przy Brzozowej 11/13 - informuje Leduchowski i zaznacza, że o zapisie na poszczególne wycieczki decyduje kolejność zgłoszeń.

Uzupełnieniem atrakcji jest specjalne wydanie bogato ilustrowanego historycznymi zdjęciami biuletynu "Życie Śródmieścia" poświęcone odbudowie Warszawy. Można je pobrać tutaj.

"W 1945 roku lewobrzeżna część Warszawy przerażała swoim widokiem"

Przy okazji okrągłej rocznicy, burmistrz Śródmieścia wspomina historię Starego Miasta: - Jeszcze w 1945 roku lewobrzeżna część Warszawy przerażała swoim widokiem. Choć temat odbudowy stolicy rodził wiele sporów, to ostatecznie zdecydowano o podniesieniu jej z ruin. Wpisanie warszawskiego Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa było przede wszystkim wyrazem uznania dla trudu włożonego w odbudowę tego miejsca przez mieszkańców, urbanistów, konstruktorów i historyków.

W 2007 roku miasto przeprowadziło kompleksowy remont staromiejskich murów obronnych, który kosztował ponad dziewięć milionów złotych.

- Osuszono wtedy fundamenty, zamontowano izolację wodną, wzmocniono i oczyszczono ceglane konstrukcje. Ściany, mury i bruk zostały następnie rozświetlone systemem 296 opraw gruntowych. Iluminacja murów obronnych, warta niemal dwa miliony złotych, została wykonana na ich całej długości od Mostu Gotyckiego aż do Brzozowej - zwraca uwagę Leduchowski i podaje, że stołeczne Stare Miasto jest jednym z najlepiej oświetlonych obiektów miejskich w całej Europie: - W 2009 roku iluminacja murów obronnych została wyróżniona prestiżową nagrodą imienia Jean-Paula L'Alliera dla najlepszego projektu związanego z rewitalizacją i konserwacją obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Remont staromiejskich murów obronnych kosztował ponad dziewięć milionów złotychUrząd Dzielnicy Śródmieście

Remont Gnojnej Góry

Z kolei w latach 2012-2016, przeprowadzony został remont między innymi ulic Nowomiejskiej i Krzywe Koło, gdzie wymieniono nawierzchnie i chodniki oraz wyremontowano budynki. - W dalszej kolejności wyremontowana została nawierzchnia Rynku Starego Miasta, ulic Piwnej, Szeroki Dunaj, Jezuickiej, Kanonii, Dziekaniej, Świętojańskiej, Piekarskiej, Wąski Dunaj i Bugaj. Koszt tych prac wyniósł prawie 10 milionów złotych - podaje rzecznik.

I zwraca uwagę na zmodernizowaną w 2007 roku ulicę Gnojnej Góry (kiedyś to miejsce służyło jako wysypisko śmieci i nieczystości). Za 380 tysięcy złotych przywrócono tej ulicy bezpieczną formą i zabezpieczone jej przed dalszym niszczeniem za pomocą specjalnej maty antyerozyjnej i naprawy murków oporowych u podnóża skarpy.

Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych Arkadiusz Łapkiewicz zaznacza jednak, że to, jak Stare Miasto wygląda obecnie, to nie tylko wynik remontów: - Codziennie dbamy o to, żeby było czysto, zielono i bezpiecznie. Systematycznie konserwujemy i czyścimy rzeźby, pomniki oraz tablice pamiątkowe. Każdego roku na bieżące utrzymanie przeznaczamy 600 tysięcy złotych.

Gnojna Góra w 2007 roku przeszła remontUrząd Dzielnicy Śródmieście

Najbliższe remonty

Tegoroczne plany remontowe i modernizacyjne Starego Miasta urzędnicy musieli zrewidować z uwagi na uszczuplony przez koronawirusa budżet miasta.

- Jedną z najistotniejszych inwestycji objętych nowym planem będzie remont kolumny Zygmunta. Najdalej w 2022 roku zostanie ona poddana zabiegom konserwatorskim - zapowiada Leduchowski.

Przypomnijmy: 20-metrowa konstrukcja ma zostać umyta, uzupełniana o brakujące elementy i ujednolicona kolorystycznie. Remont miał być przeprowadzony na przełomie wiosny i lata.

Remont kolumny Zygmunta został przełożonyUrząd Dzielnicy Śródmieście

Urzędnicy planują postawić też pomnik profesora Jana Zachwatowicza. - Całe swoje życie zawodowe związał z Warszawą. Był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta w Warszawie – przeciwstawiał się pomysłom zakładającym pozostawienie gruzowiska jako pomnika historii miasta albo zabudowy tego obszaru blokami. Lokalizacja pomnika, a także jego wygląd zostaną przedstawione w najbliższym czasie - twierdzi Leduchowski.

Do końca 2022 roku planowane jest również zakończenie prac nad umocnieniem skarpy wiślanej w rejonie Brzozowej 8/10 razem z remontem tej ulicy, a na kolejne lata urzędnicy zaplanowali remont ulicy Steinkellera wraz ze skarpą i murem oporowym poniżej ulicy.

Autorka/Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl