Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

"Choć wydaje się dobrze znane, to potrafi zaskoczyć". Stare Miasto od 40 lat na liście UNESCO

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRemont kolumny Zygmunta został przełożony

Gdzie znajdują się oryginalne fragmenty murów Starej Warszawy? Dlaczego hejnał warszawski rozbrzmiewa zawsze o 11.15? Odpowiedzi na te pytania przyniosą spacery po Starym Mieście. Śródmiejscy urzędnicy z okazji 40. rocznicy wpisania odbudowanego Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przygotowali dla mieszkańców darmowe wycieczki z przewodnikiem.

– Choć wielu mieszkańcom Stare Miasto wydaje się dobrze znane, to zapewniam, że potrafi zaskoczyć. Korzystając z ogromnej wiedzy przewodników, można je odkryć na nowo i docenić jeszcze bardziej – zaznacza cytowany w komunikacie burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Jak precyzuje rzecznik prasowy dzielnicy Jakub Leduchowski, wycieczki będą odbywać się w każdą sobotę września w godzinach 11-13. - Aby się na nie zapisać, wystarczy napisać maila na adres zwiedzajwarszawo@gmail.com lub zadzwonić pod numer: 696 410 142 albo 692 895 551. Każdą z wycieczek zwieńczy wizyta w Centrum Interpretacji Zabytku przy Brzozowej 11/13 - informuje Leduchowski i zaznacza, że o zapisie na poszczególne wycieczki decyduje kolejność zgłoszeń.

Uzupełnieniem atrakcji jest specjalne wydanie bogato ilustrowanego historycznymi zdjęciami biuletynu "Życie Śródmieścia" poświęcone odbudowie Warszawy. Można je pobrać tutaj.

"W 1945 roku lewobrzeżna część Warszawy przerażała swoim widokiem"

Przy okazji okrągłej rocznicy, burmistrz Śródmieścia wspomina historię Starego Miasta: - Jeszcze w 1945 roku lewobrzeżna część Warszawy przerażała swoim widokiem. Choć temat odbudowy stolicy rodził wiele sporów, to ostatecznie zdecydowano o podniesieniu jej z ruin. Wpisanie warszawskiego Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa było przede wszystkim wyrazem uznania dla trudu włożonego w odbudowę tego miejsca przez mieszkańców, urbanistów, konstruktorów i historyków.

W 2007 roku miasto przeprowadziło kompleksowy remont staromiejskich murów obronnych, który kosztował ponad dziewięć milionów złotych.

- Osuszono wtedy fundamenty, zamontowano izolację wodną, wzmocniono i oczyszczono ceglane konstrukcje. Ściany, mury i bruk zostały następnie rozświetlone systemem 296 opraw gruntowych. Iluminacja murów obronnych, warta niemal dwa miliony złotych, została wykonana na ich całej długości od Mostu Gotyckiego aż do Brzozowej - zwraca uwagę Leduchowski i podaje, że stołeczne Stare Miasto jest jednym z najlepiej oświetlonych obiektów miejskich w całej Europie: - W 2009 roku iluminacja murów obronnych została wyróżniona prestiżową nagrodą imienia Jean-Paula L'Alliera dla najlepszego projektu związanego z rewitalizacją i konserwacją obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Remont staromiejskich murów obronnych kosztował ponad dziewięć milionów złotychUrząd Dzielnicy Śródmieście

Remont Gnojnej Góry

Z kolei w latach 2012-2016, przeprowadzony został remont między innymi ulic Nowomiejskiej i Krzywe Koło, gdzie wymieniono nawierzchnie i chodniki oraz wyremontowano budynki. - W dalszej kolejności wyremontowana została nawierzchnia Rynku Starego Miasta, ulic Piwnej, Szeroki Dunaj, Jezuickiej, Kanonii, Dziekaniej, Świętojańskiej, Piekarskiej, Wąski Dunaj i Bugaj. Koszt tych prac wyniósł prawie 10 milionów złotych - podaje rzecznik.

I zwraca uwagę na zmodernizowaną w 2007 roku ulicę Gnojnej Góry (kiedyś to miejsce służyło jako wysypisko śmieci i nieczystości). Za 380 tysięcy złotych przywrócono tej ulicy bezpieczną formą i zabezpieczone jej przed dalszym niszczeniem za pomocą specjalnej maty antyerozyjnej i naprawy murków oporowych u podnóża skarpy.

Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych Arkadiusz Łapkiewicz zaznacza jednak, że to, jak Stare Miasto wygląda obecnie, to nie tylko wynik remontów: - Codziennie dbamy o to, żeby było czysto, zielono i bezpiecznie. Systematycznie konserwujemy i czyścimy rzeźby, pomniki oraz tablice pamiątkowe. Każdego roku na bieżące utrzymanie przeznaczamy 600 tysięcy złotych.

Gnojna Góra w 2007 roku przeszła remontUrząd Dzielnicy Śródmieście

Najbliższe remonty

Tegoroczne plany remontowe i modernizacyjne Starego Miasta urzędnicy musieli zrewidować z uwagi na uszczuplony przez koronawirusa budżet miasta.

- Jedną z najistotniejszych inwestycji objętych nowym planem będzie remont kolumny Zygmunta. Najdalej w 2022 roku zostanie ona poddana zabiegom konserwatorskim - zapowiada Leduchowski.

Przypomnijmy: 20-metrowa konstrukcja ma zostać umyta, uzupełniana o brakujące elementy i ujednolicona kolorystycznie. Remont miał być przeprowadzony na przełomie wiosny i lata.

Remont kolumny Zygmunta został przełożonyUrząd Dzielnicy Śródmieście

Urzędnicy planują postawić też pomnik profesora Jana Zachwatowicza. - Całe swoje życie zawodowe związał z Warszawą. Był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta w Warszawie – przeciwstawiał się pomysłom zakładającym pozostawienie gruzowiska jako pomnika historii miasta albo zabudowy tego obszaru blokami. Lokalizacja pomnika, a także jego wygląd zostaną przedstawione w najbliższym czasie - twierdzi Leduchowski.

Do końca 2022 roku planowane jest również zakończenie prac nad umocnieniem skarpy wiślanej w rejonie Brzozowej 8/10 razem z remontem tej ulicy, a na kolejne lata urzędnicy zaplanowali remont ulicy Steinkellera wraz ze skarpą i murem oporowym poniżej ulicy.

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście