Rozpoczął się remont wschodniej rozety zabytkowego Kanału Piaseczyńskiego przy parku Agrykola, gdzie gniazduje wiele gatunków ptaków. Zarząd Zieleni miał w planach całkowite pozbycie się betonu, ale nie zgodził się na to konserwator zabytków.
O remoncie wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego stołeczny Zarząd Zieleni poinformował w komunikacie. Część terenu od strony Czerniakowskiej została wygrodzona i wyłączona z ruchu. Jak zapewnia zarząd, "przejście wokół rozety będzie zapewnione przez większość czasu prowadzenia robót". W ramach prac wymienione zostaną umocnienia betonowe, a także złagodzone nachylenia skarp. Ponadto zastosowane zostaną rozwiązania sprzyjające rozwojowi roślinności wodnej i bytowaniu ptactwa. "Wykonanie tych prac będzie możliwe po spuszczeniu wody z części Kanału. Ryby zostaną przeniesione ze wschodniej rozety do tej części Kanału, w której pozostanie woda, a ryby z gatunków obcych zostaną odłowione" - zastrzega Zarząd Zieleni.
Dzięki przebudowie w pobliżu kanału pojawi się więcej zieleni. Urzędnicy zapowiadają częściowe pozbycie się betonowych płyt. Wokół rozety powstaną nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej. Planowane są nasadzenia z roślin okrywowych, krzewów oraz trawnik na przedłużeniu osi głównej. "Przy ścieżkach prowadzących do chodnika wzdłuż ul. Czerniakowskiej posadzone zostaną szpalery lip drobnolistnych, które będą nawiązaniem do alej biegnących wzdłuż całego kanału" - zapowiada Zarząd Zieleni.
Konserwator nie zgodził się na całkowite rozbetonowanie
Ze względu na to, że Kanał Piaseczyński jest wpisany do rejestru zabytków, projekt przebudowy musiał być uzgodniony z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jak udało nam się ustalić, warszawska zieleń miała odważniejsze plany związane z rozbetonowaniem rozety. - Faktycznie mieliśmy w planach szerszy zakres prac, jednak konserwator nie wyraził zgody na całkowite pozbycie się betonu ze wschodniej rozety - potwierdza Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa stołecznego Zarządu Zieleni. - Reszta kanału, której nie remontujemy, zostaje ze starymi umocnieniami betonowymi - dodała.
Dotychczasowe betonowe umocnienia również zostaną zastąpione betonem, bo takie było polecenie konserwatora. - Te umocnienia zamontujemy tylko w dolnej części skarp rozety, w związku z czym nie powinny być widoczne po zakończeniu prac - wyjaśnia Kwiecień-Łukaszewska.
A co z dnem Kanału? Czy ono również jest zabetonowane? - Według naszych informacji dno Kanału Piaseczyńskiego nie jest wybetonowane, jedynie rozety mają wybetonowane dno. Takie informacje pozyskaliśmy od wykonawców realizujących wcześniejsze roboty utrzymaniowe na tym obiekcie. Obecnie w dnie jest dużo namułów, które utrudniają jednoznaczne potwierdzenie powyższej informacji. Możliwe to będzie po całkowitym spuszczeniu wody z rozety przy ulicy Czerniakowskiej - odpowiada przedstawicielka stołecznej zieleni.
Remont rozety jest realizowany w ramach unijnego projektu "Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy (Szuwar Warszawski)". Czytaj więcej o projekcie Szuwar Warszawski >>>
Kanał Piaseczyński powstał w XVIII wieku
Kanał Piaseczyński położony w pobliżu Zamku Ujazdowskiego i parku Agrykola to ulubione miejsce kaczek krzyżówek, łysek i mew. Został wykopany w latach 1717-1726 na polecenie króla Augusta II Mocnego. Kanał łączy się ze stawami w Łazienkach Królewskich oraz Portem Czerniakowskim. Jest częścią Osi Stanisławowskiej.
Przeczytaj też: Z kamienia zniknęła pamiątkowa tablica. "Zsunęła się i rozsypała na kilkanaście części":
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZZW