Obywatele RP zablokowali Sąd Najwyższy. Dziś decyzja w sprawie sędziego Tulei 

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszwa.pl, TVN24
Manifestacja Obywateli RP przed Sądem Najwyższym
Manifestacja Obywateli RP przed Sądem NajwyższymTVN24
wideo 2/5
TVN24Manifestacja Obywateli RP przed Sądem Najwyższym

W środę rano Obywatele RP zablokowali Sąd Najwyższy. Pojawiły się też duże siły policji. Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna ma w południe rozpoznać wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei do prokuratury.

Legalność Izby Dyscyplinarnej została zakwestionowana przez TSUE i Sąd Najwyższy, który uznał, że jej orzeczenia są nieważne. Ta właśnie izba ma dziś o 12 zdecydować o tym, czy sędzia Tuleya zostanie doprowadzony do prokuratury.

Blokowali wjazd dla pracowników

Jak przekazał na antenie TVN24 reporter Bartosz Filipowicz, przed godziną 8 kilkunastoosobowa grupa Obywateli RP blokowała wjazd do Sądu Najwyższego. - Zablokowany był wjazd dla pracowników. Obywatele RP stanęli z transparentem kilkanaście minut temu i w pewnym momencie większe siły policyjne pojawiły się na miejscu. I po kolei zostały te osoby zabierane, niektóre do radiowozów, inne są legitymowane. W tym momencie policja te osoby cały czas legitymuje, część z nich już trafiła do radiowozów i została gdzieś przewieziona - relacjonował.

Jak dodał, w dalszym ciągu wokół sądu trwają też protesty Obywateli RP. - Nie tylko przy wjeździe dla pracowników, ale także przy głównym wejściu i przy budynkach bocznych. Dzisiaj o godzinie 12 zaplanowano orzeczenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie Igora Tulei. Jak mówili Obywatel RP, nie zgadzają się oni z działaniem tej izby. Według nich to jest izba działająca nielegalnie. Nie tylko według nich, ale według rzeszy prawników w Polsce - zaznaczył reporter.

"Sytuacja momentami jest bardzo napięta"

Przekazał też, że policja cały czas pilnowała, aby nie było problemu z wjazdem na teren sądu i wyjazdem z niego. Tuż przed godziną 9 poinformował z kolei, że protest trwa w kilku miejscach. - Policja co jakiś czas używa siły wobec protestujących, którzy blokują ruch. Sytuacja momentami jest bardzo napięta. Co jakiś czas osoby są zabierane właśnie do radiowozów - relacjonował. Po godzinie 9 Filipowicz ocenił, że sytuacja przed sądem już się uspokoiła.

W dalszym ciągu trwa jednak demonstracja poparcia dla sędziego Tulei, którą zabezpiecza policja. Demonstranci mają ze sobą transparenty "Murem za sędzią Igorem Tuleyą" czy "Solidarni z represjonowanymi".

"Moim celem jest powrót do służby sędziowskiej"

Przed siedzibą Sądu Najwyższego około godziny 11 pojawił się Igor Tuleya. – Nie był na posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej, bo konsekwentnie odmawia stawienia się przed izbą. Jak mówi działanie Izby Dyscyplinarnej jest nielegalne i to działanie tak naprawdę jest bezprawne. I gdyby on miałby stanąć przed taką izbą, to legitymizowałby po prostu bezprawne działanie Izby Dyscyplinarnej. Pytany o to, czego się dzisiaj spodziewa, twierdził że nie ma wątpliwości co do tego, jaka da decyzja będzie i ten wniosek prokuratura zostanie uwzględniony. Natomiast on sam zamierza robić to, co do niego należy - relacjonował po godzinie 13 reporter TVN24.

- Moim celem jest powrót do służby sędziowskiej i oczywiście uważam za swój obowiązek obrony niezależnych sądów i niezawisłych sędziów. To jest moim planem i marzeniem. To wszystko, co się dzieje teraz, ani nie jest przeze mnie zaplanowane, ani nie ja to reżyseruję. Trzeba tak tak naprawdę się zapytać tych, którzy to wymyślili, co oni planują i do czego zmierzają - mówił sędzia Igor Tuleya przed Sądem Najwyższym.

Jak przekazał dalej reporter TVN24, cały czas trwa oczekiwanie na decyzję Izby Dyscyplinarnej. Trwają manifestacje oraz konferencje Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Komitetu Ochrony Sprawiedliwości. Zebrani sędziowie i prawnicy mówili, że izba działa nielegalnie.

Warszawski Transport Publiczny informował z kolei o utrudnieniach w miejscu protestu. W rejonie placu Kraińskich na trasy objazdowe kierowane były autobusy: 116, 170, 180, 503 i 518.

Sprawa sędziego Tulei

O tym, że prokuratura chce przymusowego doprowadzenia na przesłuchanie sędziego Tulei informowaliśmy w połowie marca. Wniosek wpłynął wówczas do Sądu Najwyższego. Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego.

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała wcześniej - 18 listopada 2020 roku - o zawieszeniu Tulei w czynnościach służbowych i obniżeniu uposażenia o 25 procent. Po tym orzeczeniu sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.

Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku, które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę.

W "Faktach po Faktach" sędzia tłumaczył, dlaczego nie stawia się przed prokuraturą. - To nie jest tak, że ja się czuję lepszy od Kowalskiego, że sędziowie są ponad prawem – mówił. - Mój immunitet miał uchylić organ, który nie jest sądem. Uważam, że decyzja, która została wydana przez tak zwaną Izbę Dyscyplinarną nie ma żadnej mocy prawnej – wskazywał.

Tuleya: o szóstej rano przyjdą do mnie panowie i doprowadzą mnie na przesłuchanie
Tuleya: o szóstej rano przyjdą do mnie panowie i doprowadzą mnie na przesłuchanieTVN24

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszwa.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez cały czwartek w Warszawie królować będzie zimowa aura. Na stołeczne drogi wyjechało rankiem 170 posypywarek. Jeśli będzie potrzeba do akcji wkroczy więcej sprzętu.

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

17-latek pobił starszego mężczyznę, po czym z koleżankami wymyślił historię mającą uchronić go przed odpowiedzialnością. Policjanci z Otwocka nie dali się nabrać i wykorzystali miejski monitoring, by dotrzeć do prawdy. Nastolatek został objęty policyjny dozorem, jest traktowany jak dorosły i grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności - przekazał rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia łącznie trzech pojazdów doszło na trasie S8, na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Zdarzenie spowodowało ogromny korek - ciągnął się aż do Bemowa.

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze otworzyli tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku. Jednocześnie podpisano umowę na budowę kolejnego wraz z przebudową układu przyległych ulic.

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa, pojawiły się glediczje trójcierniowe oraz wiśnie "Fukubana". Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

83-latek został oszukany metodą "na policjanta". Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone, a skan karty wpadł w ręce hakerów, którzy następnie wzięli kredyt na jego dane. Senior wykonał przelew na konto, na którym jego fundusze miały być bezpieczne. Nie były. Stracił prawie 70 tysięcy złotych.

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej komendy pomogli mężczyźnie w kryzysie bezdomności, który leżał na chodniku. 61-latek miał widoczne odmrożenia. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę - podała tamtejsza policja.

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Nowy Świat autobus komunikacji miejskiej potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 obiektów zlokalizowanych na Starym i Nowym Mieście trafiło do rejestru zabytków ruchomych. Są to witrażowe lampiony, kinkiety, neony, a także szyldy. Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków stanowią one przykład rzemiosła artystycznego z lat 50. do 80. XX wieku.

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystarczyła godzina, by kompletnie się upili. Nie przeszkadzało im to, że pracowali na ulicy i mogli spowodować wypadek. Jeden z pracowników miał w organizmie 2,9 promila alkoholu, drugi 3,5.

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu z miejskim autobusem kierowca osobowego auta był reanimowany. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł. Kierowca taksówki miał 85 lat. Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wieku.

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
Dariusz
Łapiński,
katke
Źródło:
Fakty TVN, tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani do potrącenia kobiety w Piasecznie. Nic jej się nie stało, ale okazało się, że chwilę wcześniej sama siedziała za kierownicą auta. Była pijana i straciła prawo jazdy. Następnego dnia rano wsiadła za kierownicę i zjawiła się w komendzie.

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Policjanci z Sierpca zlikwidowali dwie nielegalne linie do produkcji alkoholu. Jedna z nich znajdowała się za tajnym przejściem. Zarekwirowali 160 litrów gotowych wyrobów alkoholowych i prawie 550 litrów zacieru.

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skok adrenaliny zapewni sobotni 61. Rajd Barbórka. Najlepsi kierowcy będą mogli sprawdzić i pokazać swoje umiejętności. Jednak organizacja ich przejazdów będzie się wiązać z zamknięciem ruchu na ulicach i ograniczeniem parkowania. Pierwsze zmiany już od czwartku.

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl