Stan zdrowia rannego strażnika uniwersyteckiego nie zagraża jego życiu. Czynności procesowe z podejrzanym zaplanowano na dziś w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ - informuje Prokuratura Okręgowa w Warszawie w serwisie X. - Na pewno to postępowanie nie zakończy się w najbliższym czasie - przekazał w TVN24 Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
- Do ataku doszło około godziny 18.40. 22-latek zaatakował portierkę w jednym z budynków, a następnie interweniującego strażnika. Kobieta zmarła na miejscu, miała rozległe obrażenia głowy. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala.
- Policja zatrzymała sprawcę. Nie stawiał oporu. Motyw jego działania nie jest znany.
- Śledczy w czwartek przeprowadzą czynności z zatrzymanym. Po południu planowana jest konferencja prasowa w sprawie najnowszych ustaleń.
- Władze Uniwersytetu Warszawskiego ogłosiły żałobę 8 maja, odwołały zajęcia i zaplanowane juwenalia.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek rano, że stan zdrowia rannego strażnika uniwersyteckiego nie zagraża jego życiu. Mężczyzna został poszkodowany podczas interwencji wobec 22-letniego studenta, który zaatakował siekierą pracownicę administracyjną uczelni.
"Czynności procesowe z podejrzanym zaplanowano na dziś w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ. Godzina konferencji prasowej zostanie podana na portalu X nie wcześniej niż o godz. 13:30" - zapowiada prokuratura we wpisie w portalu X.
Rzecznik prokuratury: śledztwo dotyczy trzech różnych czynów
- Zostało już wszczęte śledztwo w tej sprawie. Dotyczy ono trzech różnych czynów, które zostały popełnione (…) Planowane jest przeprowadzenie dziś czynności procesowych z podejrzanym. Chodzi tu o ogłoszenie mu zarzutów, które formalnie jeszcze nie zostały wydane w postanowieniu - przekazał w czwartek w TVN24 prok. Piotr Skiba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Dodał, że nastąpi to po przeanalizowaniu zgromadzonych materiałów, w tym m.in. przesłuchania poszczególnych świadków zdarzenia. - Na pewno to postępowanie nie zakończy się w najbliższym czasie. Przewidujemy, że konieczne będzie uzyskanie nowych dowodów i ich analiza. Na tym etapie nie informujemy szerzej, co znajduje się w aktach sprawy, gdyż sami musimy się z tym zapoznać - zaznaczył prokurator.
Skiba potwierdził również, że podejrzany to student trzeciego roku, pochodzi z Trójmiasta i jest obywatelem Polski. Mężczyzna w dalszym ciągu przebywa w izbie zatrzymań.
Rzecznik prokuratury odniósł się także do stanu zdrowia poszkodowanego strażnika - Stan zdrowia nie zagraża życiu tego pokrzywdzonego. Jest to najważniejsza wiadomość chyba w dniu dzisiejszym, która trochę tutaj otuchy nam wszystkim daje. Natomiast będziemy na pewno tutaj musieli uzyskać specjalistyczne opinie - powiedział.
Zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim
Do ataku na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego doszło w środę około godziny 18.40. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Piotr Antoni Skiba przekazał na antenie TVN24, że napastnik to 22-latek, obywatel Polski, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Według naszych nieoficjalnych ustaleń pochodzi z Gdyni.
Jak relacjonował prokurator Skiba, młody mężczyzna posiadał niebezpieczne narzędzie w postaci tasaka, siekierki. Zaatakował nim dwie osoby - kobietę, pracownicę administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz interweniującego strażnika, 39-letniego pracownika straży uniwersyteckiej.
Skiba przekazał, że mężczyzna zaatakował toporkiem portierkę zamykającą budynek Audytorium Maximum po zajęciach. Kobieta zmarła na miejscu, a interweniujący ranny mężczyzna został odwieziony do szpitala z ciężkimi obrażeniami ciała. Jego stan jest bardzo poważny. Ma rany cięte obu dłoni oraz głowy.
22-latek został zatrzymany, nie stawiał oporu. Na razie nie jest znany motyw jego działania.
Wsparcie psychologiczne
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak i Kolegium Rektorskie ogłosili czwartek 8 maja dniem żałoby na uczelni. W czwartek zajęcia są odwołane.
Uniwersytet Warszawski przypomniał na swojej stronie internetowej, że "uczelnia udziela wsparcia wszystkim osobom potrzebującym pomocy". "Na UW działają m.in. telefon alarmowy, telefon zaufania i Centrum Pomocy Psychologicznej" - zaznaczono.
TUTAJ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ DLA STUDENTÓW >>>
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i potrzebujesz porady lub wsparcia, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Autorka/Autor: kk
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka