Rozpoczęły się prace w Cepelii. Na razie głównie rozbierają

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budynek dawnej Cepelii w Alejach Jerozolimskich
Budynek dawnej Cepelii w Alejach Jerozolimskich
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Budynek dawnej Cepelii w Alejach JerozolimskichMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się prace w dawnym pawilonie Cepelii w pobliżu ronda Dmowskiego. Z budynku znikają metalowe konstrukcje, które przez lata podtrzymywały reklamy, pracownicy wynoszą gruz. Roboty idą pełną parą, ale nie wiadomo, do czego mają doprowadzić. Inwestor milczy.

- Zniknęły wszystkie reklamy z elewacji. Został rozebrany ogromny ekran długu publicznego, który stał w narożniku dachu, oraz konstrukcja, która go utrzymywała. W pobliżu budynku widać dużo gruzu, prace prowadzone są na szeroką skalę - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl, który był na miejscu. Budynek został otoczony blaszanym błotem.

Na żółtej tablicy o "remoncie z elementami przebudowy pawilonu" widnieje informacja, że inwestorem jest Sienna 111 Sp. z o.o. Wysłaliśmy do firmy pytania dotyczące Cepelii. Chcieliśmy ustalić, jaki dokładnie jest zakres realizowanych prac oraz co znajdzie się w budynku. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Na stronie internetowej firmy czytamy, że ma ona 20-letnie doświadczenie w inwestycjach i projektach biznesowych na rynku europejskim.

Sieć fastfoodów zrezygnowała

Pawilon niszczał od lat. Był oblepiony wielkoformatowymi reklamami. Pod koniec stycznia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zlecił pilne prace. - Wydałem posiadaczowi pawilonu handlowo-wystawienniczego "Cepelia" w Warszawie nakaz przeprowadzenia prac konserwatorskich i robót budowlanych - przekazał wówczas prof. Jakub Lewicki. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Konserwator ocenił, że wykonanie robót jest konieczne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku. Lewicki interweniował, ponieważ pawilon od 2019 roku jest w rejestrze zabytków.

W tym samym roku obiekt trafił w ręce inwestora, który planował tam restaurację McDonald's. Wojewódzki konserwator odmówił jednak uzgodnienia projektu, uzasadniając to "znaczną ingerencją w zabytkową substancję zabytku". Spółka zrezygnowała. Nowy właściciel uzyskał w 2022 roku decyzję o warunkach zabudowy, dopuszczającą rozbudowę, przebudowę i remont budynku.

Handel rzemiosłem i sztuką ludową

Budynek zaprojektowany przez Zygmunta Stępińskiego był jedną z najbardziej charakterystycznych realizacji ówczesnej Warszawy. Funkcjonował jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego (CPLiA), zwanej Cepelią. Została powołana do życia w 1949 roku jako instytucja zrzeszająca spółdzielnie rzemiosła ludowego i artystycznego z całego kraju.

Dwukondygnacyjny imponował lekką konstrukcją. Ściany były szklane, transparentne. Dolna część pawilonu została nieco wycofana wobec piętra. W narożniku od strony hotelu Metropol znalazła się kompozycja ceramiczna.

Przez dekady większą część obydwu kondygnacji zajmował salon sprzedaży Cepelii, ale z czasem rzemiosło ustępowało innym sklepom i punktom usługowym. Pomarańczowa elewacja to "dziedzictwo" jednego z biur podróży, które na przełomie wieków działoło w budynku.

Cepelia przy ul. Marszałkowskiej, 1971Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP