Już po raz 29. odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. W tym roku wystąpią artyści z Polski, Ukrainy oraz Korei Południowej. Pokazy teatralne będą prezentowane na Rynku Nowego Miasta, w Parku Szczęśliwickim oraz na placu Defilad.
Artyści z Ukrainy i z Korei Południowej
Artyści z Ukrainy, kijowski Teatr Uliczny Highlights oraz cyrkowy Teatr Vuala ze Lwowa, wspólnie zaprezentują spektakl "Przystanek Klaunada". W świecie pełnym magii, cyrkowych sztuczek, akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach artyści opowiedzą historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej.
Z Korei Południowej przyjedzie grupa K-Arts Hannuri. To profesjonalny zespół utworzony na Wydziale Tradycyjnej Koreańskiej Sztuki Teatralnej na Koreańskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki. Koncentruje się on na odtwarzaniu tradycyjnych przedstawień. Spektakl "Laon-pan" nawiązuje do tańca w masce "pungmul", gdzie szamańska muzyka przywraca naturalną energię i porządek świata. Celem działalności teatru jest promowanie wielowiekowej teatralnej kultury koreańskiej.
Spektakle polskich teatrów
Na tegorocznym Festiwalu zobaczymy również silną reprezentację artystów z Polski. Poznański Teatr Biuro Podróży przyjedzie ze spektaklem "Eurydyka". "Niepokój i konieczność izolacji od najbliższych stały się powszechnym doświadczeniem podczas pandemii. Najnowszy spektakl tej grupy jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą" - opisano w zapowiedzi.
Również z Poznania wywodzi się Teatr Usta Usta Republika. Artyści zaproszą na spektakl "Cykl" – multimedialne widowisko łączące instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe.
Z kolei krakowski Teatr Migro zaprezentuje spektakl "DROM – ścieżkami Romów". Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma – jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś, a jak dzisiaj? Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest romska muzyka z całego świata.
Prosto z Wolimierza (Pogórze Izerskie) przyjedzie Teatr Klinika Lalek. Ten wędrowny teatr lalkowy zaprosi na "Kosmiczną Podróż Guliwera". Spektakl na motywach powieści Jonathana Swifta to kolejna podróż w świat dużych marionet.
Ze spektaklem premierowym "Koniec i bomba" zaprezentuje się Walny-Teatr, a wrocławski Teatr Na Walizkach pokaże "Satyriadę" –przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, wesele - z pogrzebem, a wszystko to - z muzyką bałkańską w tle. Wystąpi też Teatr Snów z Gdańska, który pokaże spektakl "Pokój" – poetycką opowieść o samotnym mieszkańcu niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzeń i rzeczywistości.
Festiwal Sztuka Ulicy cyklicznie od 1993 roku
Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Jest organizowany cyklicznie od 1993 roku w przestrzeni publicznej Warszawy. Poświęcony sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance. Misją Festiwalu Sztuka Ulicy jest promowanie form artystycznej ekspresji i współczesnych trendów w sztuce oraz stworzenie praktycznej okazji do wymiany koncepcji i doświadczeń.
Informowaliśmy też o napisie "dzieci" przed teatrami w geście solidarności z cywilami z teatru w Mariupolu:
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta