Obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Apel pamięci i salwa honorowa

We wtorek upamiętniono 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas uroczystości odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odbył się też apel pamięci i oddana została salwa honorowa, a pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożono wieńce.

List prezydenta podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odczytał szef Gabinetu Prezydenta RP minister Paweł Szrot.

"Służbą budowali siłę i autorytet Polski Podziemnej"

Prezydent przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne było bezpośrednią kontynuacją państwowości i było sprzeciwem wobec niemieckich i sowieckich prób wymazania idei polskiej suwerenności i dążenia do przekonania "Polaków i całej Europy, że wolna Rzeczypospolita przestała istnieć na zawsze".

"Efektywne zwierzchnictwo emigracyjnych organów władzy, tajny wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo wszystkich szczebli, konspiracyjna prasa i wydawnictwa, organizacje pomocowe, a wreszcie siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Armia Krajowa stale przypominały, że jeszcze Polska nie zginęła, że stale trwają przygotowania do odtworzenia normalnego państwa. Wszystkim, którzy swoją pracą i służbą budowali siłę i autorytet Polski Podziemnej składam uroczysty hołd" – napisał prezydent.

Pomnik symbolem walki o suwerenność państwa

Prezydent podkreślił, że pomnik Polskiego Państwa Podziemnego jest symbolem tradycji walki o suwerenność państwa. "W istocie to pomnik wielkiej idei, która od stuleci przenika serca i umysły Polaków. To przekonanie, że tylko własne, wolne, suwerenne państwo stwarza najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju jest najlepszym gwarantem praw i wolności" – podkreślił prezydent. Dodał, że ta idea przyświecała uczestnikom wszystkich ruchów niepodległościowych w minionych dziesięcioleciach i ma nadzieję, że wartość suwerenności w dalszym ciągu będzie przyświecała wszystkim siłom politycznym w Polsce. "Mam nadzieję, że to spoiwo, ta cenna spuścizna Polskiego Państwa Podziemnego oraz wielu pokoleń polskich patriotów pozwoli sprostać wyzwaniom obecnego czasu" – podsumował prezydent.

List do uczestników uroczystości skierowała także marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Podkreśliła w nim, że najważniejszą zasługą budowniczych Polskiego Państwa Podziemnego było podtrzymanie walki o niepodległość od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej. "Była to walka toczona na wszystkich frontach wojny i wszystkich płaszczyznach życia wbrew zakazom i nakazom najeźdźców” – napisała marszałek Sejmu w liście odczytanym przez wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego. "Polskie Państwo Podziemne było trwającą niezłomnie wolną Rzecząpospolitą Polską" – dodała marszałek

Walka o słuszną sprawę

Reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy AK prof. Wiesław Wysocki podkreślił, że "Polskie Państwo Podziemne zrodziło się z potrzeby służenia wartościom najwyższym" i "walki o słuszną sprawę". Dodał, że Polskie Państwo Podziemne było kontynuacją tradycji Tajemnego Państwa Polskiego z okresu Powstania Styczniowego oraz konspiracji z czasów I wojny światowej. "27 września 1939 r. w Warszawie położono podwaliny pod trzeci raz tworzone państwo podziemne" – zauważył. Jako symbole jego funkcjonowania przez cały okres II wojny światowej wymienił prezydentów Warszawy – Stefana Starzyńskiego i Marcelego Porowskiego, którzy pełnili te funkcje na początku niemieckiej okupacji oraz w okresie Powstania Warszawskiego, gdy władze Polskiego Państwa Podziemnego działały jawnie.

Po modlitwie ekumenicznej odbył się apel pamięci i została oddana salwa honorowa. W asyście wojskowej i pocztów sztandarowych przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu, mieszkańców Warszawy, ministra obrony narodowej, klubów parlamentarnych, Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożyli wieńce.

27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To tego dnia w 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego, w porozumieniu z władzami cywilnymi, Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

premier 1
Źródło: TVN24
Morawiecki: 46 ton bomb zrzuconych na Wieluń znaczyło pierwsze kroki na szlaku II wojny światowej
Morawiecki: 46 ton bomb zrzuconych na Wieluń znaczyło pierwsze kroki na szlaku II wojny światowej
Teraz oglądasz
Całe przemówienie Andrzeja Dudy na obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Całe przemówienie Andrzeja Dudy na obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Teraz oglądasz
Duda: musimy pamiętać o strasznej lekcji II wojny światowej, która jest lekcją dla całego świata
Duda: musimy pamiętać o strasznej lekcji II wojny światowej, która jest lekcją dla całego świata
Teraz oglądasz
Morawiecki w Wieluniu: cała niemiecka machina zbrodni brała udział w unicestwieniu Polski 
Morawiecki w Wieluniu: cała niemiecka machina zbrodni brała udział w unicestwieniu Polski 
Teraz oglądasz
Andrzej Duda: w Polskę i w świat szedł nieustanny komunikat - Westerplatte broni się nadal
Andrzej Duda: w Polskę i w świat szedł nieustanny komunikat - Westerplatte broni się nadal
Teraz oglądasz
Duda: to była absolutnie jedna z najstraszliwszych tragedii w naszych dziejach
Duda: to była absolutnie jedna z najstraszliwszych tragedii w naszych dziejach
Teraz oglądasz
Prezydent Duda przemawiał na obchodach na Westerplatte
Prezydent Duda przemawiał na obchodach na Westerplatte
Teraz oglądasz
Apel Pamięci w czasie obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Apel Pamięci w czasie obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Teraz oglądasz
Błaszczak na Westerplatte na obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Błaszczak na Westerplatte na obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Teraz oglądasz
Na Westerplatte zabrzmiały syreny alarmowe w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Na Westerplatte zabrzmiały syreny alarmowe w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Teraz oglądasz
83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Westerplatte
83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Westerplatte
Teraz oglądasz
Czytaj także: