Niedziela to ostatni dzień, kiedy do Muzeum Narodowego można wejść za darmo. Jak relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl, w kolejce, na mrozie ustawiło się nawet 80 osób.
- Kolejka ciągnie się od drzwi wejściowych, przez dziedziniec na zewnątrz i za bramę. Stoi około 80 osób, narzekają na zimno - jest minus 10 stopni, ale dzielnie czekają - mówił reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak, który wybrał się w niedzielę w południe przed Muzeum Narodowe przy Alejach Jerozolimskich.
Władze MN nie ukrywają zadowolenia z frekwencji, szczególnie, że minął dopiero tydzień od otwarcia instytucji kultury po rządowych obostrzeniach z powodu pandemii koronawirusa. Na zwiedzających czekali od listopada.
1700 osób jednego dnia
"Piąty dzień od otwarcia, a Wasza tęsknota za sztuką nie słabnie. Kiedy dziś o 10.00 otworzyliśmy drzwi do Muzeum, nasi goście już czekali. Każdy kolejny dzień przynosi nowe rekordy frekwencyjne. Wczoraj odwiedziło nas ponad 1700 osób" - poinformowało w sobotę na Facebooku muzeum.
Jak czytamy w poście, ze względu na niską temperaturę seniorzy i opiekunowie z dziećmi poniżej 6. roku życia wpuszczani są poza kolejką. Muzeum przypomina także o zachowaniu reżimu sanitarnego: zakrywaniu ust i nosa oraz odpowiedniej odległości między zwiedzającymi.
Muzea z powrotem otwarte
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 lutego mogą funkcjonować ponownie galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, już pierwszego dnia po otwarciu przed budynkiem Muzeum Narodowego ustawiła się ogromna kolejka.
Zastępca dyrektora ds. komunikacji i programów publicznych muzeum Jolanta Hercog mówiła wówczas, że nie spodziewała się aż tak dużej frekwencji i sukcesu.
- Bardzo cieszy nas duże grono osób, które wytrwale i powoli przechodzą przez dziedziniec w kolejce do wejścia. To wielka przyjemność słyszeć gwar w naszym muzeum - stwierdziła Hercog.
Ponowne otwarcie Muzeum Narodowego w Warszawie zbiega się w czasie z jubileuszem istnienia Galerii Faras. Dokładnie 60 lat temu, 2 lutego 1961 roku, misja archeologiczna pod kierownictwem profesora Kazimierza Michałowskiego przybyła do Faras. Poświęcona sudańskim wykopaliskom, które uznawane są za największy sukces polskiej archeologii, galeria w MNW również świętuje w tym roku swój jubileusz.
W muzeum można zobaczyć jeszcze nowo zaaranżowaną po 10 latach Galerię Sztuki Starożytnej. Znajduje się tam około 1800 zabytków starożytnych cywilizacji - Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Do najciekawszych należą m.in sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych, rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi, portret młodego chłopca z oazy Fajum w Egipcie i pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka.
Muzeum jest otwarte od godziny 10 do 20. Do 7 lutego można je zwiedzać za darmo.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl