Od ponad roku lokal u zbiegu Nowego Światu i Świętokrzyskiej stoi pusty. Kiedyś tętnił życiem towarzyskim i kulturalnym. W PRL kawiarnię Nowy Świat wypromował Kabaret Dudek. Kilkanaście lat temu w kamienicy powstał Nowy Wspaniały Świat, czyli centrum kultury stworzone przez prężne środowisko "Krytyki Politycznej". Potem w kawiarni zainstalował się Nowy Świat Muzyki, który organizował koncerty i podnajmował część przestrzeni księgarni Tarabuk. Ale władze dzielnicy postanowiły urządzić wszystko na nowo i nie przedłużyły umowy dotychczasowym dzierżawcom. W lutym 2022 roku fortepiany musiały wyjechać. Od tej pory nikt tam nie gra, nie śpiewa i nie tańczy.
Dzielnica przeprowadziła konkurs, który wygrała Fundacja "Terytoria Książki" z Gdańska, ale ostatecznie nie podpisała umowy. Zrezygnowała, bo uznała, że na remont pomieszczeń musiałaby wydać znacznie więcej, niż zakładała (kwoty liczone w milionach), a termin 150 dni na rozpoczęcie działalności jest zbyt wyśrubowany. Urzędnikom pozostało tylko ogłosić kolejny konkurs, co też zrobili. Wpłynęły dwie oferty: fundacji Promuzeum i fundacji Wspierania Inicjatyw Twórczych Scena Kultury. Za lepszą uznali ofertę tej pierwszej.
Kawa, wystawa, dyskusje, zabawa
Fundacja Promuzem nie jest aktywna w internecie. Jak mówi nam prezes fundacji Krzysztof Lang, wynika to z tego, że w ostatnich latach komunikowała się przede wszystkim przez stronę Fundacji na rzecz Rzeźby Polskiej, z którą prowadzi historyczną pracownię Zbigniewa Maleszewskiego na Starym Mieście. Podkreśla, że w lokal przy Nowym Świecie chce tchnąć życie "w ramach szerszego porozumienia organizacji pozarządowych".
- Naszym strategicznym partnerem w realizacji programu kulturalnego Nowego Światu jest Fundacja Hereditas, znana z wielu projektów varsavianistycznych. W realizacji programu kulturalnego, w ramach którego planujemy debaty, kontynuujące najnowszą tradycję miejsca, będą nas wspierać także między innymi Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba czy Fundacja Think Tank Miasto. Partnerem biznesowym, z którym wystartowaliśmy do konkursu, jest firma ITX 2 reprezentowana przez Michała Brzozowskiego, twórcę takich miejsc, jak 1500 metrów, Plażowa czy Na Lato - tłumaczy Lang.
- Podzieliliśmy się w ten sposób, że Promuzeum zajmie się prowadzeniem klubokawiarni i działalnością galeryjno-wystawienniczą. Dominik Jagiełło z Fundacji Hereditas będzie odpowiadał za część varsavianistyczną, a Michał Brzozowski za kwestie biznesowe i gastronomiczne, ale za nim idzie także kultura alternatywna, współpraca z wytwórniami muzycznymi i imprezy - dodaje.
Parter i piętro, a obok metro
10-letnia umowa między fundacją a miastem ma zostać podpisana w ciągu miesiąca. Od tego momentu na uruchomienie lokalu przewidziano 200 dni. Lokal przy Nowym Świecie 61/63 ma ponad 1300 metrów kwadratowych powierzchni na parterze i piętrze. Po sąsiedzku znajduje się stacja drugiej linii metra: Nowy Świat - Uniwersytet.
Autorka/Autor: Piotr Bakalarski
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl