Zamknięte ze względu na pandemię COVID-19 muzeum poświęcone życiu i twórczości wybitnego kompozytora zostanie otwarte 15 lipca. Na zwiedzających czekają nowości.
Jak informują na stronie internetowej przedstawiciele muzeum, w trosce o bezpieczeństwo pracowników oraz zwiedzających wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu placówki.
Skrócone zostaną godziny otwarcia: od 11 do 19, przy czym kasy będą dostępne do godziny 18.15. Ponadto, ograniczona zostanie liczba zwiedzających - do 60 osób na godzinę. Odwiedzający placówkę będą zobowiązani do dezynfekcji rąk przed wejściem, a także noszenia na terenie muzeum nie tylko maseczek, ale również rękawiczek. Natomiast nagrania z sali "Kompozytor" będą udostępnione poprzez QR kody. "W celu ich odsłuchania zachęcamy do korzystania z własnych urządzeń mobilnych i słuchawek" - informuje muzeum.
Nowe wersje ekspozycji i strefa słuchania
Jak przekazali przedstawiciele placówki, prezentacje na ekspozycji stałej zostały przygotowane w nowej szacie graficznej, a także posiadają nieudostępnianą do tej pory ikonografię oraz zaktualizowane i rozbudowane teksty. Multimedia będą dostępne w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.
Specjalnie dla zwiedzających przygotowano także "strefę słuchania" w sali koncertowej, w której będzie można wysłuchać nagrań z występów pianistów z Konkursów Chopinowskich. W "strefie słuchania" będą zapewnione odstępy i limity słuchaczy zgodne z przepisami sanitarnymi dla sal koncertowych.
Największa na świecie kolekcja pamiątek
Muzeum Fryderyka Chopina znajdujące się przy ulicy Okólnik sprawuje pieczę nad największą na świecie, zróżnicowaną kolekcją chopinianów – pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora – która liczy ponad 7500 obiektów. Kolekcja zawiera rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, jego korespondencję, ikonografię historyczną i współczesną, przedmioty osobiste, a także dokumenty związane z biografistyką, komentarzami krytycznymi do utworów i recepcją osoby i twórczości kompozytora.
W roku 1999 część kolekcji Muzeum Chopina została wpisana na listę UNESCO "Memory of the World", na której znajdują się obiekty wymagające szczególnej ochrony ze względu na ich unikatową wartość kulturową.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24