Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych zostało zamknięte na czas epidemii COVID-19. Zainteresowani nie wiedzą, jak mają załatwić potrzebne dokumenty i czy będą mogli korzystać ze swoich przywilejów, jeśli przepadnie im na przykład termin stawiennictwa.
Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych przy Andersa 5 od 18 marca centrum nie przyjmuje interesantów na miejscu. Dotychczas osoby niepełnosprawne musiały się tam co jakiś czas stawić osobiście, w wyznaczonym terminie, by odnowić orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Od tego zależało, czy potem będą mogli parkować na miejscu dla inwalidów lub czy będą mieli zniżkę na przejazdy komunikacją miejską.
Jedna z naszych czytelniczek zaalarmowała, że do centrum nie można się dodzwonić i nie ma odpowiedzi na maile. Jej ojciec musi odnowić orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i ma wyznaczony termin stawiennictwa za kilka dni. Czytelniczka pyta: czy jeśli termin stawiennictwa na takiej komisji przepadnie to czy z automatu traci się miejskie uprawnienia?
Orzeczenia "w trybie zaocznym"
Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka zapewniła nas, że Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności realizuje swoje zadania również w tym trudnym okresie. Tyle, że zmieniła się forma rozpatrywania wniosków. - Wnioski o wydanie orzeczeń rozpatrywane są w trybie "zaocznym", czyli z wyłączeniem osobistego badania stanu zdrowia osoby orzekanej. Do wniosku o wydanie orzeczenia potrzebna jest dokumentacja medyczna, która musi być dla lekarza przewodniczącego składu orzekającego wystarczająca do wydania orzeczenia - poinformowała Gałecka.
Wyjaśniła, że jeżeli nie będzie konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej i wniosek nie wymaga usunięcia braków formalnych, orzeczenie zostanie wydane właśnie w trybie "zaocznym". Jednak jeśli dokumentację medyczną trzeba będzie uzupełnić lub wniosek będzie zawierał braki formalne - wnioskodawca zostanie zawiadomiony o konieczności ich uzupełnienia. - Termin na uzupełnienie zostanie oczywiście dostosowany do panujących warunków i możliwości. Na przykład dokumenty trzeba będzie uzupełnić w terminie do 30 dni od czasu ustania stanu epidemii - doprecyzowała nasza rozmówczyni.
Przedłużone ważności orzeczeń
Okazuje się jednak, że na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19, istnieją inne możliwości przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, o wskazaniach do ulg i uprawnień oraz kart parkingowych.
- Orzeczenie, którego ważność upłynęła między 9 grudnia 2019 roku a 8 marca 2020 roku i w tym terminie został złożony kolejny wniosek o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od daty odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia - wyjaśniła Gałecka.
Z kolei orzeczenia, których termin upłynął po 8 marca 2020 r., zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Karty parkingowe
- Karty parkingowe, również te wydane placówkom uprawnionym do ich otrzymania, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - przekazała rzeczniczka.
I dodała, że zgodnie z poleceniem wojewody mazowieckiego możliwe jest wysłanie opatrzonego własnoręcznym podpisem wniosku o wydanie karty parkingowej pocztą. - Wyłączony został obowiązek własnoręcznego podpisania wniosku w obecności przewodniczącego zespołu w siedzibie zespołu - zastrzegła.
Doręczenie kart parkingowych oraz legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności odbywać się będzie poprzez operatora pocztowego za pisemną zgodą osób niepełnosprawnych i zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Ubiegasz się pierwszy raz?
- W przypadku osób, które w obecnym czasie epidemii, chcą ubiegać się o wydanie orzeczenia po raz pierwszy lub co do których nie mają zastosowania przepisy o przedłużeniu ważności orzeczeń, wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego, bądź kuriera - podała Gałecka.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24