Warszawiacy świętują Dzień Flagi

Dzień Flagi w stolicy
Źródło: Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Kompanie reprezentacyjne Wojska Polskiego i grupy rekonstrukcyjne przeszły już przed Pałac Prezydencki. Później dołączyli do nich uczestnicy marszu, który inauguruje akcję "Orzeł może".

Po godz. 11 na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego uroczyście podniesiono flagę państwową RP, a rekonstruktorzy i orkiestry przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie podziwiali ich warszawiacy i turyści.

Radosny, ale pełen bólu

- Nie ma chyba polskiego serca, które nie biłoby mocniej na widok polskiej biało-czerwonej flagi idącej wysoko na maszt, albo polskiej flagi, która reprezentuje nasz kraj, nasz naród w ważnych miejscach świata - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Jak wskazywał, nasza flaga nie jest szczególnie bogata w kolory, jest prostym biało-czerwonym znakiem, który skupia nas od wielu, wielu wieków i który zawsze wywołuje skurcz serca - radosny albo pełen bólu. - Ta flaga biało-czerwona towarzyszy polskiej państwowości, ale wywodzi się z czasów, kiedy także nie było polskiego państwa. Jest to więc symbol i państwa, i narodu, to jest wspólny fundament, który nas łączy i który powinien nas łączyć jeszcze bardziej - podkreślił prezydent. Zwrócił też uwagę, że Dzień Flagi obchodzony jest jednocześnie z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Marsz na Trakcie

Na czwartek zaplanowano także akcję "Orzeł może", której celem jest zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. W jej ramach kilkaset osób zgromadziło się w okolicach ronda de Gaulle’a, następnie przeszło Nowym Światem na Krakowskie Przedmieściem, żeby spotkać się przed Pałacem Prezydenckim z Bronisławem Komorowskim.

- Przed południem nad Krakowskim Przedmieściem przeleciał helikopter, z którego rozrzucono ulotki zapowiadające akcję. Niektórzy ludzie je zbierali - relacjonował w południe Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Kulminacyjnym punktem pochodu było odsłonięcie przed Pałacem Prezydenckim dwumetrowego orła z białej czekolady.

Wraz z brakiem przejezdności poszczególnych ulic komunikacja miejska zostanie skierowana na trasy objazdowe.

Pochód w centrum

Historycznie na Trakcie

Uroczystości przy pałacu

Msza i koncert

Warszawiacy będą moglą też uczestniczyć w festynie pod hasłem "Bezpieczna jazda z biało-czerwoną", który rozpoczął się o godz. 13. na pl. Piłsudskiego. Mieszkańcy Żoliborza mogą wziąć udział w Majówce pod flagą biało-czerwoną, nad którą honorowy patronat objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się uroczysta msza św. za Ojczyznę, celebrowana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka. Nie zabraknie też atrakcji muzycznych - ok. godz. 19.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert orkiestr wojskowych.

PAP/ran/b

Czytaj także: