Śródmieście

Śródmieście

Perełki znalezione w schronie prezydenta

Jest już odgrzybiony, ściany są pomalowane, ale nadal można w nim trafić na ślady z dawnych lat. Odnawiany właśnie bunkier Starzyńskiego w Ogrodzie Krasińskich, odkrył przed swoimi opiekunami wyjątkowe perełki - archiwa dawnej Warszawy. A wśród nich projekty neonów czy socjologiczny przekrój powojennej stolicy.

Jak mogła wyglądać Warszawa w 1945?

Ogród Krasińskich kryje nie lada skarb - to tzw. bunkier Stefana Starzyńskiego. Historycy i miłośnicy stolicy chcą pokazać w nim Warszawę Niezaistniałą prezydenta Stefana Starzyńskiego. Dzięki multimediom i planom warszawiacy mogliby zobaczyć jak wyglądałoby miasto, gdyby nie skutki II wojny światowej.

Pełnomocnik ds. Traktu: nie znam powodów zwolnienia

To miał być urzędnik, który ożywi starówkę. Tymczasem po roku ratusz podziękował pełnomocnikowi zajmującemu się Traktem Królewskim. Miejsce Kamili Niemczewskiej zajęła nowa urzędniczka. Taka zmiana dziwi, bo pełnomocnik powodów tej zmiany nie zna.

Na Krakowskim Przedmieściu spotkały się dwie demonstracje

Przed Pałacem Prazydenckim znów spotkały się dwa światopoglądy. Po jednej stronie byli ci, którzy chcieli uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Tuż obok swoją pikietę zorganizował Dominik Taras, który zasłynął akcją mającą ośmieszyć obrońców Krzyża.

O remoncie informują fruwające żółte pasy

Zbliża się sezon wielkich remontów. Już w ten weekend warszawiaków czekają utrudnienia komunikacyjne - miedzy innymi z powodu modernizacji torowiska na placu Unii Lubelskiej, ale także w kilku innych ważnych lokalizacjach. Problemem jest jednak brak dobrej informacji na temat tymczasowej organizacji ruchu, więc i kierowców i pasażerów juz niebawem mogą spotkać przykre niespodzianki.

Poznasz tam legendarnego korespondenta wojennego

To już ostatnia szansa, żeby przyjrzeć się zawodowi korespondenta wojennego w Domu Spotkań z Historią. W dniach 11-13 marca przy ulicy Karowej 20 będziecie mogli wziąć udział w pokazach zdjęć, filmów oraz dyskusjach. Najbliższy weekend to również finisaż wystawy "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74". Podczas ostatniej, czwartej odsłony "Dni Bryana" przypomniana zostanie postać legendarnego dziennikarza Edwarda R. Murrowa i mistrza fotoreportażu Robera Capy.Posłuchasz legendarnych audycji Murrowa

Awaria zakorkowała skrzyżowanie

Awaria sygnalizacji świetlnej była przyczyną kolizji, do której doszło po południu na skrzyżowaniu alej Solidarności i Jana Pawła II.

Sensacyjny spektakl o dzięcięcej fantazji

To historia ze współczesną Warszawą w tle. Mała bohaterka spektaklu woli świat własnej fantazji od samotności. Jej ojciec to pracoholik, który nie ma dla niej czasu. 11 marca na afisz Teatru Lalka wraca sztuka Michała Walczaka "Ostatni tatuś".

Bulwary wiślane coraz droższe

Rosną koszty wybudowania bulwaru nadwiślanego. Wiceprezydent Andrzej Jakubiak przyznał w rozmowie z Gazetą Stołeczną, że na inwestycję będzie trzeba wydać 120 mln zł. To dwa razy więcej niż planowano.

Miłosne hocki-klocki w Teatrze Bajka

To historia trzech par, które zamierzają spędzić wspólne wakacje na jachcie. Szybko jednak odkrywają, że nici z beztroskiego wypoczynku. Nic nie wychodzi tak, jak było zaplanowane. W Teatrze Bajka premiera spektaklu "Sekstet" już 18 marca.

Dancehallowe ostatki z Ulą Afro Fryc

Swoje urodziny będzie obchodzić w klubie Karmel już 11 marca. Wicemistrzyni świata w dancehallu zachęca do imprezy, na której pojawią się znani w Europie tancerze. - Na imprezie będą znakomici goście z klimatu reggae i dancehall, m.in. pierwsza niemiecka dancehall queen, która wielokrotnie reprezentowała swój kraj na Jamajce. Będą też inni goście z Niemiec i Włoch. Zapowiada się naprawdę niezła impreza – podkreśla Ula „Afro" Fryc.Polska mistrzyni dancehallu obchodzić będzie w klubie Karmel 23. urodziny.- Bardzo chciałabym dostać na urodziny bilet na Jamajkę. Może być w jedną stronę – śmieje się Ula.DANCEHALLowe świętoKlub Karmel, ul. Kredytowa 611 marca, godz. 21.00

Skwer 96 drzew na rocznicę smoleńską

Skwer 96 drzew na Muranowie - taką propozycję na obchody rocznicy 10 kwietnia w stolicy ma klub radnych SLD. - To byłoby dyskretne, ale bardzo symboliczne upamiętnienie ofiar katastrofy.

Śródmieście pyta, gdzie potrzebne są bazarki?

Władze Śródmieścia stawiają na bazarki jednodniowe ze świeżymi towarami prosto od dostawców. Zachęcone powodzeniem targowiska przy stacji PKP Powiśle, chcą wyznaczyć kolejne lokalizacje. Za pośrednictwem tvnwarszawa.pl pytają o nie warszawiaków.

Centralny "wraca do normy"?

Wróciły brud i śmieci, a dworzec jest nadal domem dla bezdomnych. Świeżo remontowane perony 2 i 3 na Dworcu Centralnym odwiedził internauta Kamikcat. I sfilmował, jak to miejsce zaczyna przypominać stację sprzed rozpoczęcia prac. Rzecznik PKP odpiera zarzuty: - Prace remontowe jeszcze trwają. Planujemy też zatrudnić zarządcę dworca, który będzie o niego dbał.

Kibice zatrzymali metro i pociągi

Po derbach Legia Warszawa-Polonia Warszawa, kilka minut po godz. 20.00, kibice zablokowali stację metra Politechnika. Ruch pociągów był wstrzymany przez kilkanaście minut. Chuligani spowodowali także problemy na dwóch dworcach.

"Tu mogłoby powstać 1200 miejsc parkingowych"

Auta na chodnikach, trawnikach, byle gdzie - problemy z parkowaniem w okolicach stadionu Legii są nie od dziś. Ale teraz jeden z radnych Śródmieścia wpadł na pomysł, jak je rozwiązać. Apeluje, by na wielkim placu między Czerniakowską a stadionem stworzyć miejsca parkingowe.

Artyści muszą odejść ze Starego Miasta

Miasto chce pozbyć się ze Starówki twórców, którzy sprzedają tam swoje obrazy i rzeźby. Pretekstem jest modernizacja ulic, ale urzędnicy nie ukrywają, że po remoncie artyści tam nie wrócą.

Babka nie wróci Zostaje "Radosław"

Radni wycofali się z pomysłu przywrócenia zwyczajowej nazwy ronda na granicy Powązek i Muranowa. Propozycja radnego PO wywołała protesty żyjących członków zgrupowania AK "Radosław". Dziś z ulgą przyjęli wiadomość, że żadnych zmian nie będzie. - Sprawa jest zamknięta - zapewniła szefowa podkomisji do spraw nazewnictwa ulic.

Zostawiłeś coś w Koperniku?

Telefony, portfele, okulary, leki, odzież. Goście Centrum Nauki Kopernik gubią najróżniejsze przedmioty. Odebrać je można do końca marca.

CNK: nowa (Re)generacja

Minister nauki dała się sportretować robotowi, a prezydent Warszawy testowała multimedialny stół do tworzenia muzyki. W czwartkek otwarto kolejną atrakcję Centrum Nauki Kopernik: galerię "Re:generacja".

MPWiK: przed remontem awarii nie było

Wodociągowcy znów rozkopią plac Grzybowski. Mieszkańcy trzech bloków są pozbawieni wody. O awarii w tym rejonie poinformowali internauci tvnwarszawa.pl. Według rzecznika MPWiK, winny może być... niedawny remont pl. Grzybowskiego.

Zderzenie trzech aut przy dworcu Centralnym

Trzy samochody zderzyły się przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ul. Chałubińskiego. Jedna osoba została ranna. Przejazd w stronę Mokotowa był przez kilkadziesiąt minut poważnie utrudniony.

Świeże gwiazdy z Warszawy

Gwiazdami stali się w 15 minut. Tyle wystarczyło, by przyciągnąć tysiące fanów na Coke Live Festival. Warszawska grupa Irena zagra teraz w Warszawie. W "Rytmie Miasta" zapowiadają swój koncert. - Nazwa paradoksalnie pochodzi od nazwy kawiarni, w której siedzieliśmy, kiedy musieliśmy podjąć w końcu decyzję, jak nazwać zespół - wspomina Antek Opolski, gitarzysta Ireny.Sukces w Krakowie