Śródmieście

Śródmieście

Studenci odtworzą dach zburzonej synagogi

Ponad 200 studentów z Ameryki, Europy i Izraela wykona pod okiem historyków i architektów replikę dachu synagogi z Gwoźdźca na Kresach. Będzie ona jedną z atrakcji powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Żagiel rośnie w oczach

W górę w centrum znowu pnie się Żagiel Libeskinda. Kolejne fragmenty szkieletu wznoszą się coraz wyżej. Na razie apartamentowiec powstaje z prędkością jendego piętra na dwa tygodnie, ale w połowie roku tempo będzie dwa razy większe.

Kup pan szatnię

Muzeum Narodowe wystawiło na sprzedaż automatyczną szatnię na ponad tysiąc numerków. Dla nobliwej placówki automatyczne urządzenie okazało się zbyt nowoczesne. - Pasuje bardziej do pralni, niż muzeum - przekonuje rzeczniczka instytucji.

Ratusz: 25 km nowych ścieżek rowerowych w tym roku

Tylko na Pradze przybędzie w tym roku 7 km ścieżek rowerowych - zapowiadają miejscy urzędnicy. Jesienią ruszą także pierwsze prace przy nadwiślańskim szlaku rowerowym, który ma docelowo prowadzić z Łomianek do Konstancina.

Warszawa z 18. piętra Żagla

Żagiel Libeskinda rośnie w oczach. Inwestor chce pochwalić śię budynkiem na Euro 2012. W poniedziałek na 18. piętrze wieżowaca Anna Kulbicka, reporterka TVN Warszawa spotkała się z przedstawicielem firmy ORCO.

Młodzież: kino i snowboard zamiast dawnych sex-shopów

Są konkretne pomysły na zagospodarowanie "uwolnionego" od pawilonów terenu przy ulicy Zielnej. Głos w tej sprawie zabrała także młodzież ze Śródmieścia - w miejscu dawnych sex-shopów chcą wspinać się po ścianach, jeździć na rolkach i tańczyć. Chcą też mieć miejsce, gdzie można zjeść i kupić coś do picia. - Ale nie chodzi o napoje wyskokowe - zastrzegają.

Internauta: bagno w centrum

Tereny po dawnych sex-shopach i pawilonach nie robią najlepszego wrażenia na warszawiakach. - Patrząc codziennie na koszmarny widok pod naszymi oknami, podejrzewam że i tym razem mamy do czynienia z urzędniczą ignorancją, oby i nie arogancją - denerwuje się Robert.

Nie rezygnują ze sprzedaży, ale hali nie zamkną

Władze Śródmieścia nie odstąpiły od pomysłu sprzedaży zabytkowej Hali Gwardii. Nie chcą jednak, żeby budynek stał pusty do czasu znalezienia nabywcy. Dlatego na razie pozwoliły zostać w nim dotychczasowym najemcom. Mieszkańcy będą mogli robić w hali zakupy jeszcze przynajmniej do końca roku.

Urzędnicza biblia dla Starego Miasta

Urzędnicy stworzyli plan zarządzania dla starówki. Teraz ruch należy do lokatorów kamienic i lokalnych przedsiębiorców. Pytanie, na które każdy może znaleźć odpowiedź dotyczy przyszłości Starego Miasta.

Perełki znalezione w schronie prezydenta

Jest już odgrzybiony, ściany są pomalowane, ale nadal można w nim trafić na ślady z dawnych lat. Odnawiany właśnie bunkier Starzyńskiego w Ogrodzie Krasińskich, odkrył przed swoimi opiekunami wyjątkowe perełki - archiwa dawnej Warszawy. A wśród nich projekty neonów czy socjologiczny przekrój powojennej stolicy.

Jak mogła wyglądać Warszawa w 1945?

Ogród Krasińskich kryje nie lada skarb - to tzw. bunkier Stefana Starzyńskiego. Historycy i miłośnicy stolicy chcą pokazać w nim Warszawę Niezaistniałą prezydenta Stefana Starzyńskiego. Dzięki multimediom i planom warszawiacy mogliby zobaczyć jak wyglądałoby miasto, gdyby nie skutki II wojny światowej.

Pełnomocnik ds. Traktu: nie znam powodów zwolnienia

To miał być urzędnik, który ożywi starówkę. Tymczasem po roku ratusz podziękował pełnomocnikowi zajmującemu się Traktem Królewskim. Miejsce Kamili Niemczewskiej zajęła nowa urzędniczka. Taka zmiana dziwi, bo pełnomocnik powodów tej zmiany nie zna.

Na Krakowskim Przedmieściu spotkały się dwie demonstracje

Przed Pałacem Prazydenckim znów spotkały się dwa światopoglądy. Po jednej stronie byli ci, którzy chcieli uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Tuż obok swoją pikietę zorganizował Dominik Taras, który zasłynął akcją mającą ośmieszyć obrońców Krzyża.

O remoncie informują fruwające żółte pasy

Zbliża się sezon wielkich remontów. Już w ten weekend warszawiaków czekają utrudnienia komunikacyjne - miedzy innymi z powodu modernizacji torowiska na placu Unii Lubelskiej, ale także w kilku innych ważnych lokalizacjach. Problemem jest jednak brak dobrej informacji na temat tymczasowej organizacji ruchu, więc i kierowców i pasażerów juz niebawem mogą spotkać przykre niespodzianki.

Poznasz tam legendarnego korespondenta wojennego

To już ostatnia szansa, żeby przyjrzeć się zawodowi korespondenta wojennego w Domu Spotkań z Historią. W dniach 11-13 marca przy ulicy Karowej 20 będziecie mogli wziąć udział w pokazach zdjęć, filmów oraz dyskusjach. Najbliższy weekend to również finisaż wystawy "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74". Podczas ostatniej, czwartej odsłony "Dni Bryana" przypomniana zostanie postać legendarnego dziennikarza Edwarda R. Murrowa i mistrza fotoreportażu Robera Capy.Posłuchasz legendarnych audycji Murrowa

Awaria zakorkowała skrzyżowanie

Awaria sygnalizacji świetlnej była przyczyną kolizji, do której doszło po południu na skrzyżowaniu alej Solidarności i Jana Pawła II.

Sensacyjny spektakl o dzięcięcej fantazji

To historia ze współczesną Warszawą w tle. Mała bohaterka spektaklu woli świat własnej fantazji od samotności. Jej ojciec to pracoholik, który nie ma dla niej czasu. 11 marca na afisz Teatru Lalka wraca sztuka Michała Walczaka "Ostatni tatuś".

Bulwary wiślane coraz droższe

Rosną koszty wybudowania bulwaru nadwiślanego. Wiceprezydent Andrzej Jakubiak przyznał w rozmowie z Gazetą Stołeczną, że na inwestycję będzie trzeba wydać 120 mln zł. To dwa razy więcej niż planowano.

Miłosne hocki-klocki w Teatrze Bajka

To historia trzech par, które zamierzają spędzić wspólne wakacje na jachcie. Szybko jednak odkrywają, że nici z beztroskiego wypoczynku. Nic nie wychodzi tak, jak było zaplanowane. W Teatrze Bajka premiera spektaklu "Sekstet" już 18 marca.

Dancehallowe ostatki z Ulą Afro Fryc

Swoje urodziny będzie obchodzić w klubie Karmel już 11 marca. Wicemistrzyni świata w dancehallu zachęca do imprezy, na której pojawią się znani w Europie tancerze. - Na imprezie będą znakomici goście z klimatu reggae i dancehall, m.in. pierwsza niemiecka dancehall queen, która wielokrotnie reprezentowała swój kraj na Jamajce. Będą też inni goście z Niemiec i Włoch. Zapowiada się naprawdę niezła impreza – podkreśla Ula „Afro" Fryc.Polska mistrzyni dancehallu obchodzić będzie w klubie Karmel 23. urodziny.- Bardzo chciałabym dostać na urodziny bilet na Jamajkę. Może być w jedną stronę – śmieje się Ula.DANCEHALLowe świętoKlub Karmel, ul. Kredytowa 611 marca, godz. 21.00